Черговий фейк z-пропаганди про масовані ракетні удари по Україні: як РФ намагається маніпулювати через власні проблеми з ракетами та авіацією
8 Листопада 19:30Росіяни поширюють фейки про те, що Росія більше не здійснюватиме масованих ракетних атак по Україні. Зокрема, про це написав z-блогер Alex Parker.
«Масованих ракетних ударів територією України більше не буде. Хіба що якщо українці (— ред.) зроблять щось вже зовсім таке, як останній аргумент у відповідь. Так само можливий масований удар, якщо українці (— ред.) відмовляться сідати за стіл переговорів теж як аргумент. Стратегічній авіації сказали видихнути та розслабитися», – йдеться в повідомленні.
Комерсант український детально розбирався, що насправді можуть означати такі заяви російських воєнкорів.
Керуючий партнер “Національної антикризової групи” Тарас Загородній в ексклюзивному коментарі для пояснив, що росіяни обстрілюють Україну щодня, тому заява російських воєнкорів про припинення обстрілів українських територій, скоріше за все, зумовлена власною неможливістю вчиняти ці масовані обстріли. У Росії є ракети, проте вона може стикнутися з серйозними проблемами внаслідок нестачі авіаційного палива та технічних обмежень на військових аеродромах.
“Проблема в тому, що ракети можуть бути, але у Росії є значні труднощі з авіаційним паливом і ресурсами літаків. В останні місяці аеродроми в Росії неодноразово ставали об’єктами атак, що спричинило додаткові ускладнення”, — зазначив Загородній.
Експерт пояснив, що удари по нафтопереробних заводах (НПЗ) порушили технологічні процеси, що ускладнило виробництво авіаційного палива.
“За моєю інформацією, Росія вже не виробляє авіаційне паливо в достатньому обсязі, зокрема через санкції, які призвели до поломки обладнання. Авіаційне паливо потребує дуже високого рівня очищення, тому зараз вони змушені закуповувати його в Білорусі”, — додав він.
Чому РФ частіше використовує БПЛА, а не ракети, під час обстрілів
Загородній також зауважив, що, попри наявність ракет, Росія змушена обмежувати їх використання.
“Якщо подивитися на динаміку застосування ракет, то зараз Росія більше використовує дрони типу «Шахед», а ракети застосовуються значно рідше. Це свідчить про те, що росіяни намагаються зберегти ракети й використовують їх більш економно — один або два рази на місяць, а не так часто, як могли б”, — пояснив він.
Що кажуть військові експерти та чому не варто сіяти паніку
Військовий експерт, льотчик-інструктор та полковник ЗСУ у запасі Роман Світан ексклюзивно для Комерсант український заявив, що ситуація з ракетними обстрілами, які Росія продовжує завдавати по Україні, є чітким підтвердженням терористичної агресії. Також військовий експерт прокоментував, скоріше за все, відмову, а не наказ, російського льотного складу виконувати певні бойові завдання, зауваживши, що це, ймовірно, пов’язано з ліквідацією льотчиків, причетних до терористичних атак.
“Останнім часом не один уже причетний російський військовий був ліквідований на російській території. Особливо ті, які були причетні безпосередньо до терористичних атак по цивільному населенню в Дніпрі”, — розповів він.
Російські обстріли: чого чекати далі
За словами експерта, Росія наразі не використовує масований ракетний потенціал, хоча має достатню кількість боєприпасів. Це свідчить про високу ефективність української системи ППО.
“Росія намагається шахедами загасити нашу оборону, витягти на себе велику кількість засобів ураження — ракет і протиракет”, — пояснив Світан.
Однак, на його думку, ракетні атаки Росії не будуть масованішими, ніж ті, що були останнім часом. Проблема для країни-агресора полягає в обмеженій кількості носіїв ракет — літаків та кораблів, що можуть здійснювати пуски.
Світан також акцентує на тому, що для української ППО не так страшна атака крилатими ракетами, як масовані удари дронів-шахедів. Адже така велика кількість БПЛА випробовує здатність систем ППО справлятися з великою кількістю цілей.
“Ми маємо середній рівень ППО, який, хоч і не найкращий у світі, але достатньо стійкий до російських атак. Тому нічого катастрофічного, я вважаю, не буде”, — каже Світан.
Однак він зазначив, що у разі підняття стратегічних бомбардувальників необхідно вжити запобіжних заходів, зокрема, щодо падіння уламків або частин протиракет.
Що кажуть у РНБО
Тим часом Керівник Центру протидії дезінформації при РНБО Андрій Коваленко порадив менше вірити російським пропагандистам. За його словами, у пості «паркера» закладений ультиматум. А Росія продовжує накопичувати ракети на аеродромах стратегічної авіації.
«Кількість вже дозволяє здійснити обстріл, також готова і сама авіація», – каже Коваленко.
Тож заяви російських пропагандистів про припинення масованих ракетних атак виглядають більш як спроба маніпулювати громадською думкою, аніж реальне визнання відмови від агресивної політики. Однак, як показує аналіз ситуації, обмеження застосування ракет Росією, скоріше за все, зумовлені проблемами з ресурсами, а не політичним рішенням.
Автор — Даріна Глущенко