Через війну доходи провідних світових виробників зброї зростають – дослідження
3 Грудня 2024 14:49
Доходи від продажу озброєння та військових послуг 100 найбільшими компаніями галузі сягнули 632 млрд доларів. Про це повідомляється на сайті Стокгольмського міжнародного інституту дослідження проблем миру (SIPRI), інформує «Комерсант Український».
Збільшення доходів від зброї спостерігалося в усіх регіонах, але особливо різке зростання відбувалось серед компаній, що базуються в росії та на Близькому Сході. Загалом, як зазначають дослідники, менші виробники ефективніше реагували на новий попит, пов’язаний із війнами в Україні та Газі, зростанням напруженості у Східній Азії та програмами переозброєння в інших країнах.
«У 2023 році спостерігалося помітне зростання доходів від зброї, і це, ймовірно, продовжиться в 2024 році. Доходи 100 найкращих виробників зброї все ще не повністю відображають масштаб попиту, і багато компаній розпочали набір персоналу, що свідчить про те, що вони з оптимізмом дивляться на майбутні продажі», – говорить Лоренцо Скараццато, дослідник Програми військових витрат і виробництва зброї SIPRI.

Як з доходами у американських зброярів
41 компанія з топ-100, розташована в Сполучених Штатах, зафіксувала доходи від продажу зброї в розмірі 317 мільярдів доларів, що становить половину загального доходу від продажу зброї в топ-100 і на 2,5 відсотка більше, ніж у 2022 році.
З 41 американської компанії 30 збільшили свої доходи від виробництва зброї у 2023 році. Однак Lockheed Martin і RTX, два найбільших у світі виробники зброї, були серед тих, хто зареєстрував падіння.
Як пояснює д-р Нан Тіан, директор відділу військових витрат SIPRI, “великі компанії, такі як Lockheed Martin і RTX, які виробляють широкий спектр озброєнь, часто залежать від складних багаторівневих ланцюгів постачання, що зробило їх уразливими до постійних проблем ланцюга постачання у 2023 році – це особливо стосувалося аеронавтики та ракетного сектору”.

Європейці поступаються решті світу за зростанням доходів
Загальний прибуток 27 зі 100 найкращих компаній Європи (за винятком Росії) у 2023 році склав 133 мільярди доларів США. Це лише на 0,2 відсотка більше, ніж у 2022 році, що є найменшим зростанням у будь-якому регіоні світу.
Європейські збройові компанії, що виробляють складні системи озброєння, протягом 2023 року здебільшого працювали за старими контрактами, і, отже, їхні доходи за рік не відображають припливу замовлень. До того ж, за словами Лоренцо Скараццато, виробництво складних систем зброї потребує більшого часу.
З іншого боку, низка європейських виробників відзначила суттєве зростання доходів від продажу зброї через попит, пов’язаний з війною в Україні, зокрема на боєприпаси, артилерію, ППО та наземні системи. Наприклад, німецький Rheinmetall збільшив виробничі потужності 155-мм боєприпасів, а його доходи зросли за рахунок поставок танків Leopard і нових замовлень, у тому числі через пов’язані з війною програми «обміну кільцями», за якими країни постачають військові товари в Україну та отримують заміни від союзників.
Різко зросли доходи російських фірм
Загальний дохід двох російських компаній, що входять до 100 найкращих компаній, зріс на 40% і досяг приблизно 25,5 мільярдів доларів. Це майже повністю відбулося завдяки 49-відсотковому збільшенню доходів від продажу зброї, зафіксованому ростехом, державною холдинговою компанією, яка контролює багатьох виробників зброї, включаючи сім, які раніше входили до списку 100 найкращих, для яких не вдалося отримати індивідуальні дані про доходи.

«Офіційні дані про російське виробництво озброєнь мізерні та сумнівні, але більшість аналітиків вважають, що виробництво нової військової техніки суттєво зросло у 2023 році», – сказав доктор Нань Тянь. Зокрема, за його словами, вважається, що бойові літаки, гелікоптери, БПЛА, танки, боєприпаси та ракети вироблялися у більшій кількості, оскільки росія продовжувала свій наступ на Україну.
Південнокорейські та японські компанії лідирують у регіоні
23 компанії в топ-100, розташовані в Азії та Океанії, зафіксували зростання доходів від продажу зброї на 5,7 відсотка порівняно з минулим роком і сягнули 136 мільярдів доларів. Чотири південнокорейські компанії зафіксували загальний 39-відсотковий приріст доходів від зброї до 11,0 мільярдів доларів. Доходи п’яти компаній, що базуються в Японії, зросли на 35 відсотків до 10 мільярдів доларів. Політика військового нарощування в Японії з 2022 року спричинила шквал внутрішніх замовлень, причому вартість нових замовлень деяких компаній зросла більш ніж на 300 відсотків.
«Стрімке зростання доходів південнокорейських і японських компаній від продажу зброї відображає ширшу картину нарощування військових сил у регіоні у відповідь на підвищене сприйняття загрози», – говорить Сяо Лян, дослідник Програми військових витрат і виробництва зброї SIPRI.
Південнокорейські фірми також намагаються збільшити свою частку на світовому ринку зброї, включаючи попит у Європі, пов’язаний з війною в Україні.
Близькосхідні зброярі теж реагують на конфлікти в Газі та Україні
Шість із 100 найкращих збройових компаній базувалися на Близькому Сході. Їхні загальновійськові доходи зросли на 18 відсотків до 19,6 мільярда доларів.

З початком війни в Газі доходи від продажу зброї трьох ізраїльських компаній, що входять до 100 найкращих, досягли 13,6 мільярда доларів. Це був найвищий показник, який будь-коли фіксували ізраїльські компанії в рейтингу SIPRI Top 100. Доходи трьох компаній, що базуються в Туреччині, зросли на 24 відсотки до 6,0 мільярдів доларів завдяки експорту, спричиненому війною в Україні.