ЧАЕС отримала 400 тис. євро на оцінку пошкодженого дроном укриття
4 Березня 12:40
Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України повідомило про виділення 400 тисяч євро на дослідження пошкодження Арки Нового Безпечного Конфайнменту (НБК) у Чорнобилі. Фінансування здійснюється з адміністративного бюджету Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля, інформує Комерсант український
Рішення про виділення коштів ухвалено під час позачергового засідання Асамблеї Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля. В обговоренні взяли участь представники Європейського банку реконструкції та розвитку (ЄБРР), Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України та Державного агентства з управління зоною відчуження (ДАЗВ).
Міністр захисту довкілля та природних ресурсів України Світлана Гринчук зазначила, що це перший крок у відновленні функціонування Арки НБК у штатному режимі після російської атаки 14 лютого. Виділені кошти підуть на проведення експертної оцінки наслідків влучання російського безпілотника в захисну оболонку Арки.
За словами Світлани Гринчук, під час зустрічі з міжнародними партнерами були розглянуті попередні результати оцінки пошкоджень та можливі варіанти їх усунення. Основне завдання на сьогодні – провести детальний аналіз та об’єднати зусилля донорів для подальшого відновлення конфайнменту.
Очікується, що усунення наслідків російської агресії може потребувати більших фінансових ресурсів, ніж наявні на даний момент на Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля.
«Є ймовірність, що усунення наслідків російської агресії потребуватиме більше коштів, аніж сьогодні є на Рахунку міжнародного співробітництва для Чорнобиля», – резюмувала Гринчук.
Напередодні уряд спрямував понад 1,5 млрд грн на підтримку в безпечному стані укриття ЧАЕС. Таким чином уряд збільшив фінансування на 139 млн порівняно з 2024 роком.
Радіаційний контроль та безпека
Радіаційний фон у зоні контролю Чорнобильської АЕС не перевищує допустимих значень та знаходиться в межах нормальних показників. Всі зміни моніторяться в режимі реального часу. Дані щодо радіаційної ситуації доступні для громадськості на вебресурсі Міндовкілля «Екозагроза».
Удар рф по саркофагу ЧАЕС
Російський ударний дрон із фугасною бойовою частиною влучив 14 лютого в укриття, яке береже світ від радіації зруйнованого 4-го енергоблоку Чорнобильської атомної станції.
16 лютого представники Міжнародного агентства з атомної енергетики оглянули укриття Чорнобильської АЕС. Під час обходу група МАГАТЕ зафіксувала, що внаслідок дронової атаки постраждали зовнішня і внутрішня оболонка арки. Там утворився отвір діаметром приблизно 6 метрів, також пошкоджене деяке обладнання та електричні кабелі. Проте опорні балки не зазнали значних пошкоджень.
Очікується, що ремонт укриття розпочнеться, коли пожежу повністю загасять.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Що відомо про саркофаг для ЧАЕС
Нагадаємо, саркофаг, збудований над вибухнувшим четвертим енергоблоком, поступово руйнувався, і це могло призвести до катастрофи. У березні 2004 року Європейський банк реконструкції та розвитку оголосив тендер на проектування, будівництво та введення в експлуатацію нового саркофага для ЧАЕС.
Основна функція нової арки полягає в обмеженні поширення радіоактивних речовин, що знаходяться в об’єкті «Укриття». Це умова має виконуватися як в умовах нормально експлуатації, так і в разі аварії (руйнування) існуючого об’єкта «Укриття». Проектом передбачено, що нове спорудження експлуатуватиметься протягом 100 років.
Новий саркофаг на ЧАЕС будували близько 3 тисяч робітників, починаючи з квітня 2012 року. Будівельники працювали вахтовим методом, щоб не перевищити дозу допустимої радіації. На його зведення виділили майже три мільярди доларів країни Євросоюзу та США. Новий саркофаг ввели в експлуатацію в липні 2019 року.