Для повторного військового заколоту в російській федерації потрібен лідер на місці. Один з них наразі перебуває в Україні, але набуває спроможності, заявив глава розвідки Кирило Буданов. Комерсант український розбирався, хто може претендувати на роль такого лідера. Очевидно, це точно не українські політики чи лідери громадської думки.
Прізвище, яке відразу спадає на думку — Ілля Пономарьов. Колишній депутат держдуми росії, який є яскравим противником путінського режиму, має громадянство України та володіє українською мовою. Донедавна був координатором політичного центру Легіону «Свобода Росії».
звернувся за коментарем до опального політика та поцікавився, чи бачить він себе у ролі лідера руху по знесенню путінського режиму.«Не знаю, кого Буданов мав на увазі, але, думаю, там черга не дуже велика. Над спільною метою треба багато працювати. Потрібна єдність між військовими підрозділами, партизанським рухом, волонтерами та політиками. І проблема в тому, що такої єдності зараз немає»
Ілля Пономарьов
Натомість Пономарьова більше непокоїть факт, що російські опозиціонери не мають єдиної стратегії майбутнього росії та сперечаються постійно поміж собою.
«Кирило Олексійович (Буданов – ред.) не назвав прізвище ймовірного лідера і правильно зробив, бо це б нашкодило справі. З будь-якою справжньою революційною силою, яка може змінювати будь-що у рф, треба співпраця, зв’язки на всіх рівнях. Наразі подібні пропозиції були б контрпродуктивними»
Ілля Пономарьов
На початковому етапі підготовки до повалення режиму путіна опозиціонер радить взагалі створити штаб революції в приміщенні колишнього посольства росії в Україні.
Повалення путінського режиму через еліти
Відбуваються з комунікації з певним колом осіб всередині росії, каже Ілля Пономарьов. Втім, цього також недостатньо.
«Для того, щоб процес мав більш масовий характер потрібен розкол еліт. А цього можна досягти за допомогою правильної санкційної політики, партизанським рухом, який буде тиснути і створювати небезпеку для певних осіб. Втім, я відчуваю атмосферу очікування, коли там само собою щось відбудеться»
Ілля Пономарьов
Тему повалення путінського режиму за допомогою еліт не раз підіймав російський опозиціонер, колишній депутат держдуми Дмитро Гудков. В ексклюзивному коментарі Комерсанту українському він наводить приклад сценарію.
«Для будь-якого бунту, звісно, потрібен лідер. Але демонстративне вбивство Пригожина було організоване, щоб такі лідери більше не з’явилися в рф. Подібне може статися лише внаслідок розколу еліт, коли процес очолює хтось, хто відколовся від системи. Поки що не видно для цього передумов»
Дмитро Гудков
Лідера треба шукати всередині росії
Леонід Гозман, відомий російський політик, опозиціонер, який за ототожнення СРСР з нацистською Німеччиною, а Сталіна з Гітлером два рази потрапляв у російську в’язницю, у план Буданова не вірить. Каже, людина, яка б змогла очолити щось схоже на бунт Пригожина, має бути зараз в росії.
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
«Воєнний переворот (а такий варіант виключати не можна) може очолити лише людина, яка знаходиться всередині російських збройних сил та посідає достатньо високу посаду. Це може бути один з бойових командирів, найімовірніше генералів. Той, в підпорядкуванні якого багато солдатів, серед яких він популярний»,
Леонід Гозман
Опозиціонер впевнений: очільника бунту мають поважати, як вагнерівці поважали Пригожина. Таким лідером мав шанс стати генерал Попов, який зараз заарештований.
«Щоб очолити збройний переворот міг хтось з-за кордону – мені це здається вкрай малоймовірно. Бо сила такої людини в довірі тих озброєних людей, які за ним підуть»
Леонід Гозман
Щодо Легіону «Свобода Росії» або РДК, то опозиціонер Гозман сумнівається, що в них вистачить ресурсів. Швидше за все – ні, підсумовує Гозман.
Чи можливий військовий переворот в рф найближчим часом?
Після бунту Пригожина, російська армія та силові структури, такі як ФСБ, МВС і Нацгвардія, стали ще більш підконтрольні державному апарату. Путін має значний контроль над політичною системою і підтримку еліт. Економіка рф хоча й «перегрівається», втім ще тримається на плаву. Пропаганда і контроль над медіа допомагають підтримувати образ стабільного уряду серед широких мас населення, що зменшує ймовірність масових протестів або підтримки перевороту.
І хоча ймовірність такого розвитку подій в росії здається низькою, теоретично військовий переворот можливий завжди у будь-якій країні. Ба більше, як показав досвід Пригожина, ця подія може бути досить несподіваною, а кремлівській так званій еліті знадобиться лише кілька годин, щоб сісти у приватні літаки та покинути Москву. Щоправда, якщо цим літакам дозволять залишити терени росії та впустять у свій повітряний простір інші країни.
Авторка: Анастасія Федор