У Британії нова ідея: патрулювання неба України замість наземних сил
19 Лютого 10:04
Велика Британія може направити винищувачі Typhoon до України для підтримки миру після укладення угоди про припинення вогню. Про це повідомило видання The Times, передає Комерсант український
За інформацією видання, британські ВПС готові розмістити свої винищувачі на території України після завершення повномасштабної війни. Основною метою такого розміщення стане патрулювання українського повітряного простору для забезпечення мирних угод.
The Times повідомляє, що британські урядовці вже обговорюють способи надання Україні гарантій безпеки без необхідності розгортання значних наземних сил.
Один із високопоставлених чиновників зазначив, що “повітряне патрулювання” є логічним рішенням, хоча для цього буде потрібна значна кількість літаків та системи протиповітряної оборони для їхнього захисту. Експерти вважають, що надання винищувачів буде простішим варіантом порівняно з відправленням наземних військ.
За теоретичним сценарієм, кілька десятків винищувачів Typhoon можуть бути розміщені в Україні в постійній готовності відреагувати на можливі російські атаки. При цьому невеликий миротворчий контингент із військових Британії та інших європейських країн забезпечуватиме захист на землі.
Джерело видання припускає, що для відстеження транскордонних атак можуть використовуватися передові технології замість наземних сил, хоча залишається незрозумілим, як саме це зможе стримати росію від порушення мирних домовленостей.
The Times зазначає, що миротворча місія під керівництвом Британії може бути організована за зразком операцій НАТО в країнах Балтії. При цьому літаки потенційно можуть базуватися на території Польщі.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Безпека України та Європи
Мюнхенська безпекова конференція 2025 стала справжнім шоком для багатьох і холодним душем для європейських політиків після того, як представники США озвучили своє бачення майбутньої безпекової моделі у Європі та світі. Зокрема промова Віцепрезидента США Джея Ді Венса зводилилася до того, що Європа більше не може покладатися на американську безпекову парасольку, оскільки США більше не гарантуватимуть їм цього. Також до європейців донесли, що безпека України після укладення перемир’я з росією теж перебуватиме на їхніх плечах, оскільки це стосується європейських справ, від яких США усуваються.
А зараз США навіть “фізично” не бачать Європу за столом перемовин із росією.
На цьому тлі Президент України Володимир Зеленський закликав до створення Збройних сил Європи. Цю ідею уже поспішили відкинути в Польщі.
Європейці були шоковані таким поворотом від США. Першим оговтався Прем’єр-міністр Британії Кір Стармер, який заявив, що його держава “може і хоче” надіслати свій контингент до України в якості миротворчого у разі укладення перемир’я з росією.
17 лютого Президент Франції Еммануель Макрон терміново скликав очільників “провідних європейських держав” для формування якоїсь спільної позиції з цього питання. Однак її досягти не вдалося. Як виявилося, за надсилання миротворчих контингентів до України виступають Британія, Франція та Швеція, а проти – Німеччина, Польща, Італія та Іспанія. Пізніше й Макрон заявив, що не збирається відправляти війська до України.