Бронь від мобілізації: Кабмін розширить перелік заброньованих фахівців
6 Лютого 07:22
Президент України Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО, згідно з яким Кабміну доручили внести зміни до постанови “Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо питання бронювання військовозобов’язаних, яке передбачає, серед іншого, бронювання енергетиків, працівників водоканалів та ЖКГ. Про це йдеться на сайті глави держави, повідомляє Комерсант український
Відповідно до цих змін, уряд має вдосконалити критерії, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій критично важливими. У переліку:
- підприємства, установа та організацій, уповноважені Міністерством оборони на виконання функції служби державного замовника у сфері оборони для здійснення оборонних закупівель та укладення державних контрактів (договорів) на закупівлю товарів, робіт і послуг;
- підприємства, установи та організації, які на підставі договорів, укладених із військовими частинами ЗСУ, інших військових формувань, вищими військовими навчальними закладами, здійснюють виробництво (постачання) товарів, виконання робіт і надання послуг, перелік, кількість (обсяги) та вартість яких визначаються Міністерством оборони;
- виробники електричної та теплової енергії, до складу яких входять виробничі (генеруючі) потужності, що були зруйновані або пошкоджені внаслідок збройної (зокрема, щодо них не застосовуватимуть критерій відсутності заборгованості зі сплати податків до державного і місцевих бюджетів та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування).
Також ідеться про можливість бронювання від мобілізації для “військовозобов’язаних працівників суб’єктів господарювання, які надають послуги споживачам з постачання теплової енергії, централізованого постачання гарячої води, централізованого водопостачання та централізованого водовідведення, управління побутовими відходами в обсягах не більше 75 відсотків від загальної кількості військовозобов’язаних працівників таких суб’єктів господарювання”.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Критерії для бронювання понад 50% працівників
Ця категорія охоплює підприємства, які:
- Виконують державні контракти або договори на виготовлення, ремонт чи утилізацію озброєння, військової техніки, боєприпасів. Контракти можуть фінансуватися як державним бюджетом, так і іншими джерелами, дозволеними законодавством України.
- Отримали державну фінансову підтримку у вигляді грантів на інноваційні розробки для потреб оборони.
- Здійснюють управління об’єктами державної власності, забезпечуючи координацію оборонно-промислових процесів.
- Обсяг виробництва оборонної продукції для таких підприємств має перевищувати 50% від загального обсягу продукції за останній звітний період.
Критерії для бронювання до 50% працівників
Ця норма стосується підприємств у сферах промисловості, авіабудування та космічної діяльності, які мають відповідати трьом із шести нижченаведених критеріїв:
- Виконання державного контракту.
- Залучення до виконання держконтракту на підставі договорів (включаючи зовнішньоекономічні).
- Включення до електронного реєстру учасників держконтрактів.
- Участь у реалізації державних програм у сферах авіабудування чи космічної діяльності.
- Участь у програмі розвитку оборонно-промислового комплексу, зокрема у створенні нових технологій.
- Забезпечення виробництва товарів для оборонного призначення через співпрацю з іншими підприємствами ОПК.
Як подати документи на підтвердження критичності
Для виконавців державних контрактів:
- У паперовому вигляді підготуйте інформацію про чинні контракти (з реквізитами та термінами).
- Погодьте відомості з державним замовником (підписом уповноваженої особи та печаткою органу управління (організації, установи), яка уклала державний контракт від імені державного замовника (прим. Погодження відомостей військовим представництвом Міністерства оборони України не прирівнюється до погодження державним замовником);
- Подайте лист-звернення до Мінстратегпрому із зазначенням коду ЄДРПОУ; юридичної адреси; контактних даних керівника.
- Додайте фінансову звітність за останній звітний період.
Для співвиконавців держконтрактів:
- У паперовому вигляді підготуйте інформацію про залучення до держконтракту (із зазначенням реквізитів державного контракту та терміну його дії, та реквізитів договору, на підставі якого підприємство залучається головним виконавцем до виконання держконтракту) та про отримання (постачання) продукції, виконання робіт, надання послуг оборонного призначення за останній звітний період.
- Отримайте погодження від головного виконавця контракту.
- Зверніться до Мінстратегпрому. Разом із листом надішліть й додатки – вище зазначені відомості, погоджені державним замовником та виконавцем державного контракту.
Для підприємств інших стратегічних сфер:
- Визначте критерії, яким відповідає підприємство.
- Підготуйте відомості та погодьте їх із державним замовником чи підприємствами оборонної галузі.
- Подайте звернення до Мінстратегпрому з доданими документами, що підтверджують відповідність обраним критеріям.
Зазначимо, що після кібератаки на реєстри Міністерства юстиції 19 грудня 2024 року уряд продовжив чинні бронювання на один місяць автоматично.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Якщо керівник хоче, не очікуючи 28 лютого, перебронювати працівників потрібно:
- підтвердити критичність за новими критеріями;
- анулювати попереднє бронювання працівника;
- подати заяву на бронювання (у такому випадку не потрібно буде очікувати 72 години).
Алгоритм на порталі “Дія”:
- Зайдіть у кабінет громадянина та оберіть пункт “Подати заяву”
- Вкажіть дані кандидатів для бронювання.
- Підтвердьте, що зарплата працівника становить 20 000+ грн.
- Перевірте заяву та підпишіть.
Повідомлення надходить на електронну пошту та в особистий кабінет, успішне бронювання буде відображатись у Резерв+ працівника.