Брюссель проти Вашингтона: угода з США може не звільнити росію від європейських санкцій
13 Березня 15:46
Кремль звернувся до російських компаній, щоб ті запропонували, які саме санкції слід скасувати насамперед перед початком переговорів із Вашингтоном. Про це з посиланням на двох представників російського бізнесу повідомляє агентство Reuters, передає Комерсант український
За словами двох джерел в російській промисловості, Міністерство промисловості та торгівлі рф розсилає компаніям спеціальні форми, у яких просить зазначити, які саме санкції найбільше вплинули на їхню діяльність та визначити найчутливіші обмеження.
Reuters поспілкувалося з дванадцятьма особами – працівниками великих експортерів, консультантами, юристами, економістами та радниками. Більшість із них попросили не називати їхні імена, щоб вони могли вільно висловлюватися.
Як виявилося, найбільшого болю російській економіці завдають обмеження, що перешкоджають транскордонним платежам.
Опитані Reuters особи заявили, що проблеми з платежами є найбільш обтяжливими, хоча три джерела також наголосили на санкціях у енергетичній сфері, особливо на обмеженнях щодо російського танкерного флоту.
“Усе стало набагато дорожчим через витрати на транзакції та розрахунки через треті валюти. Отже, найважливішим, найнебезпечнішим, найболючішим є обмеження на розрахунки в доларах”,
— зазначив один із них.
Президент США Дональд Трамп погрожував посиленням санкцій проти Москви у разі відмови від переговорів, однак натякнув на можливість їх послаблення, якщо росія погодиться на припинення вогню в Україні.
На запитання про деталі щодо санкцій, які росія хоче пом’якшити, прес-секретар Кремля Дмітрій Пєсков заявив, що всі санкції вважає незаконними і такими, що підлягають скасуванню.
“Щодо деталей, то це вже предмет переговорів, і тут я хотів би ще раз нагадати свої слова: давайте не будемо забігати наперед. І немає сенсу анонсувати якісь конкретні сегменти до початку переговорів”,
— сказав Пєсков журналістам.
Доступ до долара
Великі російські банки були заблоковані від використання глобальної платіжної мережі SWIFT незабаром після початку повномасштабного російського вторгнення в лютому 2022 року. Без доступу до ринків долара та євро російські компанії були змушені шукати обхідні шляхи в інших валютах і через треті країни.
Скасування цих обмежень та санкцій щодо банків стало б величезним стимулом для росії, заявили три джерела, хоча одне із них зазначило, що нереалістично сподіватися на такий сприятливий результат найближчим часом.
Аналітик Renaissance Capital Андрій Мелащенко вказав на ймовірність того, що Європа може не піти за будь-яким кроком США.
“Зняття американських санкцій не призведе до автоматичного скасування європейських санкцій або повного відновлення платіжної інфраструктури, що означає, що відновлення комісійного доходу від транскордонних операцій залишатиметься обмеженим”,
— сказав він.
Послаблення контролю за вторинними санкціями, які націлені на компанії в третіх країнах і дозволяють росії обходити обмеження, є більш імовірним короткостроковим результатом, заявили двоє із джерел.
Відсутність ясності щодо того, чи будуть застосовуватися вторинні санкції, означає, що лише кілька банків у Китаї готові ризикувати можливою відплатою, що спричиняє вузькі місця в платежах і дедалі складніші кроки для уникнення затримок.
“Обхідні шляхи дорогі та повільні. Ми можемо отримувати обладнання та технології через Китай або Емірати, але як ми можемо за них заплатити?”
— каже російський підприємець.
Інший співрозмовник розповів, що його бізнес “справді завив”, коли Китай посилив розрахунки в серпні минулого року. Для російського бізнесу в цілому мільярди доларів доходу не можуть бути врегульовані за вже доставлені товари, зазначив співрозмовник.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Заморожені активи
Послаблення контролю за вторинними санкціями, яке значною мірою залежить від Сполучених Штатів, могло б покращити прийняття російських платіжних карток “Мир”, альтернативи Visa та Mastercard.
Але більшість із близько 300 мільярдів доларів суверенних активів росії, заморожених Заходом, знаходяться в Європі, де лідери зберігають жорсткішу позицію щодо Москви, ніж США.
“Питання європейських санкцій буде на столі, не кажучи вже про те, що відбувається із замороженими активами. Європейцям доведеться ухвалити певне рішення щодо того, що вони збираються робити з цими санкціями”,
— сказав держсекретар США Марко Рубіо у середу.
Тому не всі очікують на полегшення. Герман Греф, генеральний директор найбільшого російського кредитора Сбербанку, заявив, що його установа працює виходячи з припущення, що санкції, якщо вже на те пішло, будуть посилені.
Едуард Гудков, заступник голови правління виробника зрідженого природного газу (ЗПГ) “Новатек”, заявив минулого місяця:
“Не варто думати, що із послабленням геополітичної напруженості якось полегшиться наша ситуація”.
Санкції ЄС проти росії
Європейський Союз запровадив уже 14 санкційних пакетів проти росії у відповідь на її агресію проти України. Санкції охоплюють широкий спектр заходів, спрямованих на послаблення російської економіки та обмеження можливостей росії вести війну.
Ключові санкції включають заморожування активів російських високопосадовців, включаючи президента Путіна, обмеження доступу росії до фінансових ринків ЄС, заборону на імпорт російських енергоносіїв (вугілля, нафта), обмеження на експорт технологій подвійного призначення та товарів, які можуть сприяти військовому потенціалу росії.
ЄС також запровадив санкції проти російських банків, виключивши деякі з них із системи SWIFT, заборонив російським суднам та вантажівкам доступ до портів та території ЄС, обмежив діяльність російських ЗМІ на території Союзу. Крім того, були введені обмеження на інвестиції в російський енергетичний сектор та заборона на експорт предметів розкоші до росії.
Санкції також стосуються окремих осіб та організацій, причетних до агресії проти України, включаючи політиків, військових, бізнесменів та пропагандистів. ЄС регулярно розширює санкційні списки, додаючи нові імена та посилюючи існуючі обмеження.
Останні пакети санкцій спрямовані на боротьбу з обходом санкцій, посилення контролю за експортом та імпортом, а також на обмеження доступу росії до технологій та товарів, які можуть бути використані для військових цілей. 14-й пакет санкцій вперше зачепив російський газ, але не вдарив по ньому. Також у 14-му пакеті ввели санкції проти російського аналогу SWIFT.