Європейський Союз готується надати Україні до 40 мільярдів євро до кінця 2024 року, не залучаючи до цього процесу США. Це рішення виникло після того, як план країн G7 щодо використання заморожених російських активів зазнав невдачі. Тепер ЄС бере на себе ініціативу у фінансовій підтримці України, повідомляє Комерсант український з посиланням на Financial Times.
У Брюсселі побоюються, що Угорщина може створити перешкоди для ухвалення рішення, яке дозволило б США долучитися до схеми із замороженими активами. Уряд Віктора Орбана намагається відтермінувати прийняття відповідного рішення до президентських виборів у США, що мають відбутися 5 листопада. У відповідь на ці ризики, Європейський Союз розглядає альтернативні варіанти допомоги Україні.
Прогнози Міжнародного валютного фонду та уряду України свідчать, що країна може зіткнутися з дефіцитом фінансування у 2025 році, який становитиме близько 38 мільярдів доларів. Тому ЄС планує найближчими тижнями розпочати активну роботу над новим пакетом фінансової допомоги.
Очікується, що до кінця цього року Європейський Союз надасть Україні кредити на кілька мільярдів євро, хоча точну суму ще не визначено. Це рішення можна буде ухвалити більшістю голосів, без необхідності отримувати одноголосне схвалення всіх членів, що позбавить Угорщину можливості блокувати його.
Сума фінансової підтримки коливатиметься в межах від 20 до 40 мільярдів євро, і вона буде уточнена після консультацій між Єврокомісією та країнами-членами ЄС. Оскільки нинішній пакет допомоги Україні закінчується наприкінці року, новий план мають розробити у короткі терміни.
Додатково, для погашення кредитів будуть використовувати прибутки від заморожених російських активів, які приносять від 2,5 до 3 мільярдів євро на рік. Ці кошти вже зараз спрямовуються в Україну через бюджет ЄС, що допомагає стабілізувати економіку країни в умовах війни.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Ukraine Facility
У лютому 2024 року ЄС схвалив Ukraine Facility – механізм фінансування України в розмірі 50 млрд євро на період 2024-2027 років. Ця програма складається з 17 млрд євро грантових коштів і 33 млрд євро позики. Механізм передбачає не лише фінансування бюджетних напрямків в Україні під час війни, а й програм, спрямованих на втілення в життя тих реформ, від яких залежить вступ України до ЄС.
У резолюції наголошується, що підтримка ЄС має бути спрямована за трьома напрямами:
- Фінансова підтримка України для реалізації реформ та інвестицій, а також для підтримання макрофінансової стабільності країни, як це передбачено в Плані України, що має бути розроблений українським урядом.
- Інвестиційна структура України для мобілізації інвестицій і розширення доступу до фінансування.
- Допомога на шляху європейської інтеграції з метою мобілізації технічного досвіду та нарощування потенціалу.