Розширення БРІКС можуть обговорити під час саміту у Казані, який відбудеться 22-24 жовтня. За інформацією Bloomberg, Туреччина подала заявку на приєднання до групи країн організації. Також відомо, що Азербайджан офіційно подав заявку на вступ до БРІКС. Комерсант український розбирався чим обернеться розширення БРІКС для України та що означає багатополярність світу у XXI столітті?
Кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський в ексклюзивному коментарі запевняє: розширення БРІКС неминуче. Мовляв, окрім п’яти країн, Бразилії, росії, Індії, КНР та ПАР, вже доєдналися ОАЕ, Іран, Єгипет, Ефіопія.
«Зараз є тенденція, що світ все більше поляризується і це виклик для світової спільноти. Якщо надалі ці країни, які мають напружені відносини із західним світом, або які ще не визначилися, яке зайняти місце на цій арені, то інші країни, важковики БРІКСУ, будуть підтягувати інших до цієї організації»,
— стверджує експерт.
Розширення БРІКС — це загроза?
Варто відзначити, що БРІКС — це сукупність країн, що перевищує третину світового ВВП, а населення країн БРІКС становить 45% всього населення земної кулі, каже Желіховський.
«Майже половина населення і 45% запасу нафти належать країнам групи БРІКС. І таким чином вони зможуть контролювати багато регіонів землі, тому що Азійський регіон контролюється Індією і Китаєм, Латинська Америка — Бразилією, яка є важковаговиком»
Станіслав Желіховський
Учасники БРІКС хочуть оточити західний світ кільцем держав, які виступають проти Західної моделі. Їхня мета — поляризувати цей світ, додає Желіховський.
Зокрема, заява міністра закордонних справ Китаю про рівноправний, впорядкований, багатополярний світ та всеосяжну економічну глобалізацію — тому підтвердження. Схожу риторику просував путін у 2007 році на Мюнхенській конференції з безпеки. Тоді диктатор виступав проти однополярного світу, проти гегемонії США та цивілізованих країн, які виступають як єдиний полюс. За словами Желіховського, зараз ця тенденція продовжується і причиною є те, що російська федерація продовжує своє існування, як держава, яка поки що не програла у війні проти України.
Роль України в новому світопорядку
Одна з ліній розколу світопорядку проходить через російсько-український кордон, впевнений Желіховський. І ймовірні тактичні перемоги рф на полі бою, замороження конфлікту і закріплення за рф окупованих територій лише посилюватиме цей розкол.
«Я вбачаю не багатополярність, як заявляють в Китаї, а біполярну модель, яка була під час “холодної війни”. Втім, зараз другий полюс буде більш різноманітним. Це буде плеяда різних держав, яких об’єднує несприйняття або конфронтація із Заходом. Спільний ворог або ж політичний опонент змушує їх об’єднуватися»
Станіслав Желіховський
І в такому сценарії найбільше зацікавлений путін, який матиме союзників у протистоянні цивілізованому світові, впевнений експерт. Адже головну скрипку грають країни, які не мають демократичного ладу.
«В 2022 році світ затамував подих, слідкував за подіями в Україні, було багато засуджень діям рф і були припущення, що росія зможе програти у цій війні, бо не зможе пережити санкції та ізоляцію. Зараз бачимо, що росія може знаходити альтернативні шляхи, компенсувати втрати санкційного тиску і заручатися підтримкою нових гравців»
Станіслав Желіховський
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
БРІКС — це про політику і маніпуляції
Свого часу Аргентина мала приєднатися до БРІКСу, нагадує експерт-міжнародник Желіховський. Втім, зважаючи на проамериканські погляди, в останню хвилину таке рішення відклали.
Сьогодні за крок від вступу в БРІКС Анкара.
Як повідомляють джерела Bloomberg, Туреччина розчарована відсутністю прогресу вступу до ЄС та прагне налагодити зв’язки за межами Заходу, мовляв, геополітичний центр тяжіння зміщується у бік країн, що розвиваються.
Директорка фонду “Русь Сидящая” Ольга Романова в такому контексті вбачає лише шантаж з боку Туреччини
«Ердоган явно змучився чекати вступу в ЄС і пішов шантажувати Європу своїм посиленням дружби з путіним. Так, БРІКС буде розширюватися і його приймуть. Втім, це — мертва та беззмістовна організація. Так можна і в СНД вступити»
Ольга Романова
Такої ж думки і Желіховський. Він каже, що Анкара хоче мати більше преференцій в контексті співпраці, торгівлі, переміщення. І Туреччина йде до цього полісу, одночасно шантажуючи ЄС.
Україна може втратити Туреччину після вступу в БРІКС
Ба більше, вступ Туреччини до БРІКС матиме негативні наслідки для України. Желіховський впевнений: буде важче домовлятися щодо мирного врегулювання війни в Україні, бо країни БРІКС можуть займати позицію росії.
«Якщо Анкара приєднається до БРІКС і буде робити все в унісон з Москвою, ми втратимо цю країну, як можливий майданчик для переговорів, як посередника, який може зробити внесок в мирне врегулювання»
Станіслав Желіховський
Однак, поки у ЗМІ йдеться лише про наміри Туреччини. Офіційно ж подав заявку на вступ до БРІКС Азербайджан. І хоча експерти вже говорять про зближення країни з рф, азербайджанські політологи не вбачають у цьому конфронтації з Заходом. Ексглава апарату уряду Азербайджану Раміз Юнус пропонує подивитися на географію і відкинути варіант будь-якого протистояння.
«Тут про альтернативи Заходу в інституціональному плані говорити смішно. Подивіться на відносити Бразилії зі США та Європою. Вони чудові, зокрема, в торговельному плані. Захід та країни БРІКС співпрацюють на великі суми грошей, тож ні про будь-яку альтернативу йтися не може»
Раміз Юнус
Так, активність в пошуках нових центрів сили посилилася, каже Раміз Юнус. Особливо після розвалу СРСР, коли однополярний світ ще не був офіційно оформлений.
«А після низки розв’язаних путіним воєн, прийшло розуміння, що однополярного світу вже немає, і треба створювати нові правила, пішли геотектонічні процеси, в які залучилися всі. Бо і Туреччина регулярно стукає в двері в ЄС. Це не проблема Президента Туреччини, це проблема мусульманської країни в центрі Європи»
Раміз Юнус
БРІКС – це не альтернатива Заходу, це різношерстні країни, які хочуть створити багатополярний світ. І заявка Азербайджану — це геополітичний процес, бо так само країна співпрацює з ЄС, зазначає ексглава апарату уряду Азербайджану Раміз Юнус.
Нагадаю, Президент України Володимир Зеленський не зміг залучити на свій бік низку ключових країн Півдня під час саміту в Швейцарії. А Індія, Індонезія, Південна Африка, Саудівська Аравія і Бразилія були серед країн, які не підписали підсумкову заяву. Остання надіслала тільки спостерігача. Китай взагалі ухилився від участі у зустрічі.
Таким чином, як написали західні ЗМІ, країни БРІКС самі себе “викреслили” з саміту миру у Швейцарії.
Авторка: Анастасія Федор