Божевілля чи зброя останньої надії: чи готовий Путін вдарити ядерною бомбою?
13 Червня 15:23Росія 11 червня розпочала другий етап навчання з практичним відпрацюванням підготовки та застосування нестратегічної ядерної зброї. Але цього разу метою є забезпечення суверенітету та територіальної цілісності «Союзної держави». Тобто іншими словами Путін та Лукашенко відпрацьовують спільний ядерний удар. І за цим пильно слідкують Україна та весь західний світ.
Польща заявила про ядерну загрозу з рф
Ядерна загроза ближче, ніж може здаватися. Такий акцент зробив на конференції з відбудови України у Берліні міністр закордонних справ Польщі Радослав Сікорський. Каже, росія потенційно може тримати у Калінінградській області близько 100 тактичних ядерних боєголовок.
“За 250 км на північ від Варшави – Калінінградська область, російський ексклав, з місцем для зберігання – за нашими оцінками – десь 100 тактичних ядерних боєголовок. За 250 км на схід – Білорусь, де росіяни і білоруси влаштували напад на кордон ЄС, кордон Шенгенської зони»,
– сказав Радослав Сікорський.
Польський урядовець також нагадує – ракети, які рф випускає по Україні, залітають на територію Польщі, а інколи й приземляються там.
І тут важливо: залітає випадково чи може росія, все ж таки, промацує Захід на рішучість застосувати 5 статтю НАТО та реакцію в цілому? Польський урядовець не уточнює.
Але у будь-якому разі на росії вже занотували реакцію на порушення повітряного простору Хорватії, Румунії, Молдови, Болгарії, Польщі, а недавно й Фінляндії. Це – стурбованість, замовчування, або, максимум, – розслідування інциденту. І це при тому, що у Польщі навіть були жертви через падіння ракети 15 листопада 2023 року на територію Люблінського воєводства. Тоді у НАТО заявили, що ракету випустила українська ППО, але відповідальність за трагедію поклали на росію. Втім, для Путіна, принаймні станом на сьогодні, це виглядає як чергове звинувачення, яке він засуне у глибоку кишеню ядерної валізи.
“Путін пішов на ескалацію”: ядерна валіза як останній козир
“Країни, які заявляють, що не мають червоних ліній щодо росії, повинні зрозуміти, що тоді й у росії таких ліній не буде»
– Путін
Такою була реакція диктатора на слова французького президента Еммануеля Макрона, що не існує “червоних ліній” щодо Росії. Але згадаймо скільки ліній Путіна Захід вже посунув. Починаючи з 2017, коли Трамп зняв ембарго на постачання американської зброї. Закінчуючи дозволом бити по території рф американською та європейською зброєю.
Усі червоні лінії перетнуті. Путін перейшов передостанній кордон у вигляді розповсюдження зброї масового ураження, поділившись з самопроголошеним Лукашенком. Спільний ядерний удар «Союзної держави» відпрацювали. Що далі? Розбираємося разом з експерткою у галузі ядерної енергетики Ольгою Кошарною спеціально для видання Комерсант український
– Ядерні навчання росія використовує для ескалації. Вони не мають наміру застосовувати тактичну ядерну зброю. Але навчання зазвичай розпочинають перед важливими подіями. Зараз це логічно, тому що 15-16 червня у Швейцарії буде саміт миру. У травні вони використовували навчання як важіль, щоб наші партнери нам не дали дозвіл на використання своєї зброї на території росії.
– Існує більш вірогідний інструмент ядерного шантажу.
– В лютому цього року Гроссі, перебуваючи на майданчику на ЗАЕС, дізнався від окупаційної адміністрації про те, що вони мають намір запустити один енергоблок чи навіть два в експлуатацію на вироблення електроенергії. Хоча в даних умовах це неможливо, умови можуть змінитися. Адже 14 травня цього року росія направила офіційну ноту в секретаріат МАГАТЕ, що вони мають намір побудувати нову насосну станцію. Оскільки приєднання енергоблоку 1 до ЗАЕС відбулося 40 років тому у грудні, то вони до грудня реалізують цей проєкт і виведуть на потужність цей енергоблок. От це небезпечно. Існує імовірність важкої аварії з радіаційними наслідками через відсутність ремонтів, кваліфікованого персоналу. І це є справжній ядерний шантаж.
“Завелося з пів оберту”: не варто сподіватися, що російська ядерка не спрацює
Капітан 1-го рангу ВМС США Гаррі Табах на власні очі бачив російські ядерні боєголовки. Ексклюзивно для Комерсанту українського він розповідає про одну з інспекцій на ядерних об’єктах рф початку 90-х.
– Я один з небагатьох людей, який зайшов на «Тайфун», підводний човен, який в росії називають акулою. А один раз ми перевіряли Тополь М, величезна така бандура. На вулиці було -40, навкруги нічого не працювало, все було замерзлим, автівки не заводилися. Але коли ми приїхали до ангару, тоді в нас вже були GPS, раптом все включилося, усі прожектори засвітилися, двері відкрилися, з пів оберту ця бандура завелася, на 18-ти колесах виїхала, нам відкрили кришку і ми перерахували боєголовки. Тобто все це працювало, механічна частина. Щодо ядерної – на власні очі не бачив.
– Путін переконує весь світ, що російська ядерна тріада сучасніша за будь-яку іншу і з військово-технічного погляду рф готова до ядерної війни. Можна вірити на слово?
– Все відслідковується. Росіяни не розпакували свою ядерну зброю, не поставили в бойову готовність. Заховати це неможливо. Неможливо просто так натиснути ядерну кнопку і полетіло. Мають пройти випробування, чим, до речі, частенько займається Північна Корея. Вона запускає балістичні ракети і показує, що вони можуть хоча б донести ядерну зброю до певного місця. Потім треба перевірити саму боєголовку, спричинити вибух. Ігнорувати не можна. З такими ситуаціями у світі можна довести світ до ядерної війни. Включно з Іраном, який якщо ще не створив, то надзвичайно близький до створення [ядерної зброї].
– У відсотковому співвідношенні можна оцінити вірогідність ядерної війни сьогодні?
– 50 на 50 , або 52 на 48. Я не знаю психічний стан Путіна. І Путін – це не одна людина. Це система. Я думаю, що в росії все одно є голови, які усвідомлюють, що усі їхні мільярди, все, що вони накомуніздили за весь цей час, натиском на одну кнопку у них все зникне. Там є і відповідальні люди. Але готуватися треба до найгіршого сценарію.
Війна як філософія
А що як війна – це спосіб виживання для Путіна? І сподіватися, що хтось із носіїв ядерної валізки побоїться виконати його наказ – не варто. Ще в грудні 2023-го ексаналітик Центрального розвідувального управління США Пітер Шредер попередив:
«Насправді, малоймовірно, що російський президент Владімір Путін застосує ядерну зброю на полі бою в Україні, але дуже ймовірно, що він піде на її застосування проти НАТО»
І саме цим зараз займаються диктатори «Союзної держави». Ядерні боєголовки Путіна вже у Білорусі, ближче до кордонів НАТО. Спільний удар відпрацьований. Ставки підвищені. А далі лишається аналізувати психічний стан Путіна. Хоча й тут дещо лежить на поверхні.
Виправдовувати війни впродовж десятиліть Путіну допомагає улюблений філософ.
«…хотілося б, щоби Росія розвивалася так, як того бажав філософ Іван Ільїн»,
– з такими словами у травні 2019 року вийшов до народу одіозний міністр культури рф Владімір Мєдінскій.
А тепер уявімо, що може вкласти в голову путіна філософ, який робив реферанси в бік Гітлера та Муссоліні, відкрито симпатизуючи італійським фашистам та німецьким націонал-соціалістам. Ільїн характеризував нацизм як запобіжник більшовизації Німеччини та вихід із «демократичного глухого кута, не порушуючи конституції». Білогвардійців називав “мої білі брати, фашисти”. А Україну охрестив найбільш загрозливою частиною росії в сенсі відділення та завоювання. Українці у його працях – малороси. А ще вживав термін «Український сепаратизм» Тож не дивно, що Путін і його оточення цитують Ільїна вже з півтора десятка років (звісно, без згадок про фашизм).
То яка вірогідність ядерної війни, коли ідеї антизахідного монархіста першої половини ХХ століття дивовижно резонують і навіть втілюються у путінській росії ХХІ століття? До якого кінця може дійти путін, слідуючи за «християнським фашизмом»?
Авторка: Анастасія Федор