Біткойн наближається до $100 тисяч: чому його ціна злетіла і що чекає на криптовалюту в 2025 році
13 Листопада 20:30Найпопулярніша криптовалюта у світі біткойн продовжує зростати у ціні та наблизилася до відмітки $90 тисяч після перемоги Дональда Трампа на виборах президента США.
Трейдери роблять ставки, що біткойн може сягнути 100 тисяч доларів цього року, передає Bloomberg. Журналісти Комерсант український розбиралися, за яких умов біткойн може дійти такої позначки, які чинники на це впливають та якою, ймовірно, може бути ціна найвідомішої криптовалюти в 2025 році.
Економічний експерт Данило Монін ексклюзивно для КУ розповів про актуальні тенденції на ринку криптовалют та перспективи біткойна в найближчому майбутньому. За словами Моніна, не зважаючи на те, що з 2021 по 2022 рік ринок криптовалют зазнав значного падіння, у 2023-2024 роках він починає відновлюватися. На початку цього року було зафіксовано великий стрибок вартості біткойна, який зріс з 45 до 73 тисяч доларів до березня.
“Цей злет був викликаний входом на ринок великих інвестиційних фондів, зокрема BlackRock, через які інвестори змогли купувати біткойн”, — пояснив Монін.
Чому біткойн так стрімко росте в ціні
Сьогоднішнє швидке зростання біткойна, на думку експерта, зумовлене двома основними факторами. По-перше, це рішення Федеральної резервної системи США щодо зниження процентних ставок. Ставка вже двічі знизилась на 0,75%. Це позитивно сприймається крипторинком, оскільки дає можливість дешевше брати кредити на купівлю криптоактивів. По-друге, на ринок вплинуло і політичне середовище в США, зокрема, президентські вибори.
“Перемога Трампа та республіканців стимулює попит на криптовалюти. Республіканці демонструють лояльнішу позицію щодо крипторинку, на відміну від демократів, які були значно менш прихильні”, — зауважив експерт.
Монін також наголошує на тому, що сам Дональд Трамп публічно висловлював готовність придбати біткойн для резервів США, що також стимулює зростання попиту на цю криптовалюту. Тому логічно, що на тлі перемоги Трампа попит на біткоїн зріс, і ціна протягом кількох днів піднялася з 70 до 90 тисяч доларів.
Чому зараз не варто купувати біткойн попри його швидке зростання в ціні
Монін дає інвестиційну рекомендацію. Наразі він не рекомендує купувати біткойн, оскільки його ціна вже досягла високого рівня. Експерт також не виключає і можливий подальший ріст до 100 тисяч доларів, тому прибутковість на поточному рівні ставить під сумнів такі інвестиції. Експерт вказує і про ризики, які можуть виникнути через можливі падіння ринку, як це було у 2022 році, коли ціна біткойна знизилася з 69 до 16 тисяч доларів. Натомість Монін рекомендує інвестувати в інші криптовалюти, які за останні місяці значно впали в ціні й мають більший потенціал для росту.
Економіст вважає, що до кінця року, ймовірно, можна очікувати зростання ринку, але вже в 2025 році на ринок будуть впливати зовнішні фактори, такі як політичні зміни в США.
Головні ризики у криптобізнесі
За словами Моніна, до кінця 2024 року біткойн може досягти позначки в 100 тисяч доларів, однак зростання вартості буде обмежене через високий опір на рівнях 90 та 100 тисяч. Водночас експерт каже, що якщо ситуація на ринку зміниться, ціна може легко перевищити цей рівень.
“Ціна біткойна може подолати позначку в 100 тисяч доларів досить легко, якщо на ринку не буде негативних зовнішніх факторів. Однак, якщо обставини залишаться стабільними, я поки що під питанням, чи досягне біткойн цієї позначки до кінця року. Все залежить від того, як ситуація розвиватиметься”, — зазначив Монін.
За його словами, є два основні ризики, з якими можуть зіткнутися інвестори. Перший — це купівля за високою ціною та подальші великі збитки. Це особливо стосується новачків, які часто не враховують, що правильний момент для купівлі — це коли ринок падає, а не коли він досягає рекордів. Монін також зазначив, що інвестори, які купують криптовалюти під час їхнього зростання, можуть потрапити в пастку падіння цін.
“Якщо ви не продали біткойн вчасно, то після його падіння доведеться сидіти в збитках дуже довго”, — застеріг він.
Монін наголошує, що вартість криптовалют може змінюватися в 4 рази, а в окремих випадках навіть в 20 разів за рік. Для новачків у цій сфері особливо небезпечною є торгівля з кредитним плечем, яку Монін рекомендує уникати.
А чи законно це – володіти біткойном в Україні та чи потрібно платити податки
Керівник практики Технологій і інвестицій юридичної фірми “Юскутум” Петро Білик спеціально для Комерсант український розповів, що в українському цивільному кодексі є визначення такого поняття, як цифрова річ, до якої відносяться і віртуальні активи, в тому числі біткойн. А тому в Україні біткойн абсолютно законний. Згідно з чинним законодавством, громадяни мають право здійснювати з криптовалютою будь-які операції: купівлю, продаж, обмін, володіння, передачу в спадок тощо.
“Уже зараз в Україні готується спеціальне законодавство для регулювання бізнесу та операцій з віртуальними активами, яке має забезпечити правову визначеність та прозорість таких операцій”, – додає Білик.
Варто зазначити, що купівля та володіння біткойном не вимагає його обов’язкового декларування. Однак, якщо активи продаються і людина отримує дохід (наприклад, у гривні), цей дохід підлягає декларуванню.
За словами юриста, зараз на доходи від продажу біткойнів для фізичних осіб поширюється стандартна ставка податку в розмірі 18% плюс військовий збір. Проте в Україні активно обговорюються зміни до податкового кодексу, які можуть вплинути на умови оподаткування криптовалютних операцій.
“Є ймовірність введення пільгових ставок для тих, хто володіє активами певний строк. Також очікується чітке регулювання взаємовідносин з банківською системою та іншими державними органами”, – зазначив він.
Водночас юрист акцентує на тому, що податки на біткойн будуть стягуватися лише з інвестиційного прибутку – тобто з різниці між купівлею і продажем.
Безпека та захист криптовалютних активів
Особливість біткойна полягає в тому, що людина сама відповідає за його збереження. Якщо ви зберігаєте криптовалюту на холодному гаманці, то доступ до активу не мають ані банки, ані біржі. З одного боку, це дає певні переваги, оскільки незалежно від того, що станеться з біржею чи банком, ви залишаєтесь власником своїх біткойнів. З іншого боку, це збільшує відповідальність власника, оскільки в разі втрати приватних ключів або доступу до гаманця, активи можуть бути втрачені без можливості відновлення.
“Якщо ви надасте доступ до свого гаманця або приватного ключа зловмисникам, вони можуть спробувати вкрасти ваші біткойни. Тому важливо серйозно ставитись до заходів безпеки”, – попереджує Білик.
Проте попри всі заходи безпеки, існує ймовірність того, що активи можуть бути вкрадені в результаті фішингової атаки чи інших видів шахрайства. Чи можна відновити активи після шахрайства? Так. У такому випадку Петро Білик радить звертатися до кіберполіції України, адже є практичні кейси, коли завдяки спільній роботі юристів та правоохоронних органів вдавалося повернути вкрадені активи навіть через пів року або рік завдяки моніторингу транзакцій на блокчейні.
“Оскільки всі транзакції записуються на блокчейні, можна відстежити, куди були перенаправлені кошти. У разі виведення через централізовані біржі є шанс заблокувати ці активи та повернути їх власнику”, – додає Білик.
Отже, попри стрімке зростання вартості біткойна, експерти радять не поспішати з покупками на піку. Інвесторам слід розуміти, що криптовалюта є високо ризикованим активом, і необхідно ретельно оцінювати перспективи та вміти вчасно виходити з ринку. Окрім цього, важливим аспектом є питання безпеки зберігання біткойна. Власники криптовалюти повинні розуміти, що самостійно несуть повну відповідальність за збереження своїх активів. Втрата доступу до приватних ключів може призвести до втрати криптовалюти. Однак навіть у випадку крадіжки чи фішингових атак є шанс на відновлення активів за допомогою кіберполіції, завдяки відстеженню транзакцій через блокчейн.
Автор — Даріна Глущенко