Біоетанол у бензині та в законі: до чого варто готуватись водіям

15 Квітня 11:49

З 1 травня 2025 року в Україні набуває чинності нова вимога – додавання біоетанолу до всього бензину, який реалізується на АЗС. Мінімальна частка – 5%. Про це нагадали в Інституті досліджень авторинку, інформує Комерсант український.  

Фахівці інституту разом з Олександром Сіренком, аналітиком консалтингової компанії «НафтоРинок» проаналізували, яких змін та сюрпризів слід очікувати водіям. Але, насамперед, пояснили, навіщо біоетанол вирішили додавати у бензин.

За словами Олександра Сіренка, біоетанол – це зневоднений спирт, виготовлений із сільськогосподарської сировини, зокрема кукурудзи та пшениці і користь від його використання буде, по-перше, для екології, оскільки при згорянні такий бензин виділяє менше шкідливих речовин, по-друге, зменшується залежність від імпорту нафти, зокрема російської, і, по-третє, використання в бензині біодобавок стимулюватиме внутрішнє виробництво та аграрну економіку.

До речі, у Польщі бензини з біоетанолом використовують уже понад 15 років, у США – ще довше. А у Бразилії є бензин, що містить до 70% спиртових компонентів.

Та й в Україні з таким бензином вже давно знайомі, оскільки українські авто вже давно їздять на біоетанольному бензині, адже імпортний бензин із Європи вже містив цей компонент. Тепер просто з’явиться офіційна вимога і регламентована частка – 5%, з перспективою зростання до 10-15%.

Чи не зашкодить використання такого бензину автомобілю

“Не зашкодить, – зазначає Олександр Сіренко, аналітик консалтингової компанії «НафтоРинок». – Якщо автомобіль справний, вироблений після 2005 року (а в більшості – після 2000) та не має конструктивних особливостей, несумісних з E5”.

До речі, на більшості автомобілів є маркування на люкові бензобака, де вказано допустимий рівень етанолу (E5, E10 тощо). У європейських і американських авто це давно враховано в конструкції двигуна.

Як констатує експерт, вже зараз деякі українські АЗС продають бензини з вищим вмістом біоетанолу – до 10-20%, і машини спокійно їх «перетравлюють».

Чи варто щось робити водіям

Так, констатує експерт «НафтоРинку», але небагато:

– не додавати самостійно жодних присадок – мережі вже закупили потрібні стабілізатори;

– не панікувати, якщо побачите зачинену АЗС – можливо, там чистять резервуари перед новим пальним;

– перший місяць краще заправлятись на АЗС великих, перевірених мереж, які пройшли технічну підготовку.

Спирт має здатність притягувати воду і вимивати осади з резервуарів, тому усі АЗС повинні пройти обов’язкову очистку. Раніше це часто ігнорували – тепер це критично важливо.

Як новації вплинуть на ціну пального

На даний час біоетанольна суміш дорожча, ніж звичайний бензин (у гурті).

Але нафта на світовому ринку дешевшає, великі трейдери заздалегідь уклали контракти на суміші і у роздріб ціна навряд чи зросте, а за оптимістичним сценарієм – навіть знизиться на 3-5 грн/л.

Як наголошує аналітик консалтингової компанії «НафтоРинок» Олександр Сіренко, біоетанол – це не страшилка, а логічний крок у напрямку Європи, енергонезалежності та чистішого повітря.

За недотримання вимог щодо біодобавок в бензині продавців штрафуватимуть

У червні минулого року Верховна Рада ухвалила Закон України «Про внесення змін до деяких законів України щодо обов’язковості використання рідкого біопалива (біокомпонентів) у галузі транспорту» № 3769-IX.

Цим законом оновлено статтю 14 Закону України «Про альтернативні види палива», у якій, зокрема передбачено, що «за недотримання вимог щодо відпуску бензинів автомобільних з вмістом нормативно визначеної обов’язкової частки рідкого біопалива (біокомпонентів) для суб’єктів господарювання, які здійснюють роздрібну торгівлю пальним, встановлена відповідальність у вигляді накладення штрафу в розмірі семи розмірів прожиткових мінімумів для працездатних осіб за кожні 1000 літрів одержаної для реалізації партії бензинів автомобільних». На сьогодні ця сума складає 21 196 грн за кожні 1000 літрів. Комерсант український про це повідомляв.

Ведення обліку вмісту рідкого біопалива (біокомпонентів) у паливі покладається на Держенергоефективність.

Але, як повідомили тиджень тому у Держекоінспекції, штрафи до торговців бензином без біоетанолу поки не будуть застосовуватись, оскільки для цього потрібна затверджена форма протоколу про відповідне правопорушення, якої ще немає. Комерсант український про це також розповідав.

Окрім того, станом на початок квітня Держенергоефективності ще не затвердило Порядок адміністрування обліку вмісту біокомпонентів у моторному пальному та його відповідності критеріям сталості.

Василевич Сергій
Редактор