Більшість українців хоче освітніх реформ, але не зовсім таких, які проводяться зараз – опитування

28 Листопада 2024 13:46

Понад дві третини українців (69%) вважають, що вітчизняна система освіти потребує реформування, але не зовсім такого, яке відбувається зараз. Такі результати показало масштабне опитування, проведене Інститутом соціальної та політичної психології НАПН України спільно з Асоціацією політичних психологів України у жовтні 2024 року. В опитуванні взяли участь 1513 респондентів, що репрезентують доросле населення України на підконтрольній території, повідомляє «Комерсант Український»

Українці хочуть змін в освіті, але не розуміють реформ

42,5% опитаних вважають, що українська освіта розвивається у правильному напрямі – це значно більше, ніж у 2020 році, коли показник становив лише 26%. Найбільше підтримують поточний напрям розвитку освіти на півдні країни (52,3%). Проте майже третина респондентів (29,5%) не погоджується з обраним курсом реформ.

Однак попри загальну підтримку реформування освіти, українці скептично ставляться до конкретних змін. Наприклад, майже половина опитаних (49,5%) негативно сприймають перехід на 12-річне навчання. При цьому 74,2% підтримують профілізацію старшої школи, яка неможлива без подовження терміну навчання.

Експерти пов’язують таку суперечність із низькою обізнаністю громадян щодо суті реформ. 60,7% респондентів незадоволені рівнем своєї обізнаності про реформи, які плануються і здійснюються сьогодні в галузі освіти. Найгірша ситуація з поінформованістю спостерігається у cхідному регіоні, де 78,9% респондентів незадоволені рівнем своїх знань про освітні зміни.

Вступ до вишів: корупція та необізнаність з новими правилами

Українці продовжують сприймати вступ до закладів вищої освіти як корумпований процес. 41,7% респондентів вважають, що цьогорічна вступна кампанія не обійшлася без корупції. Цікаво, що серед родин успішних абітурієнтів переважає протилежна думка – 47,4% вважають вступ некорумпованим.

Надзвичайно низькою виявилася обізнаність громадян щодо нового порядку вступу до ЗВО. Лише 15,5% респондентів стверджують, що знають про зміни, але навіть ця цифра виявилася завищеною. Показово, що серед 400 опитаних педагогів лише 6 осіб змогли назвати таке нововведення як запровадження державних грантів на освіту.

При цьому після детального роз’яснення нових правил вступу, 43,5% респондентів оцінили їх позитивно, а негативно – лише 17,8%. Особливо схвально (81,5%) українці сприйняли запровадження державних грантів для контрактників.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Навчання під час війни: розбіжності в оцінках

Оцінки якості навчання під час війни суттєво різняться між освітянами та батьками учнів. Працівники освіти переважно позитивно оцінюють результати навчання (55,5% проти 38,6% негативних оцінок). Натомість серед родин з учнями та студентами переважають негативні оцінки (44,9% проти 42,6% позитивних).

Порівняно з минулим роком незначно зросла кількість учнів, які навчаються очно – в середньому на 4%. Найменше зростання очного формату спостерігається у вищій освіті. Загалом у звичайному режимі навчаються 38,6% школярів, 29,2% учнів професійно-технічних закладів та 27,3% студентів.

Попри складнощі, нинішні результати навчання оцінюються краще, ніж під час пандемії COVID-19. У вересні 2020 року лише 27,1% опитаних давали позитивні оцінки, тоді як 55,7% оцінювали результати негативно.

Падіння довіри до керівництва освітньої галузі

За останній рік суттєво знизився рівень довіри до Міністерства освіти і науки України. Якщо у 2023 році МОН довіряли 40,8% опитаних, то зараз цей показник впав до 34,6%. Серед освітян рівень довіри знизився ще відчутніше – з 63,9% до 49,8%.

Також знизилася довіра до міністра освіти Оксена Лісового. Рівень довіри до нього впав з 28,5% до 21,9%, а рівень недовіри зріс до 24,6%. Парадоксально, але також знизився рівень впізнаваності міністра – з 75,6% до 63,5%.

Експерти пов’язують падіння довіри з недостатньою комунікацією очільника галузі. Низька медійна активність міністра може негативно впливати на результативність його роботи та сприйняття освітніх реформ загалом.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз