€130 млн гарантій для інвесторів в український ОПК: як Данія реалізує безпекову угоду

25 Березня 12:39

Данія оголосила про запровадження нового механізму державних гарантій для підтримки своїх компаній, які готові інвестувати в оборонну промисловість України. Про це повідомила перша віцепрем’єр-міністерка – міністерка економіки України Юлія Свириденко, інформує Комерсант український.

“Уряд Данії анонсував запровадження нової державної гарантії, за якою держава через Данський експортно-інвестиційний фонд покриває загалом 1 млрд д. кр. (€130 млн) або до 70% інвестицій данських компаній в українські оборонні підприємства”,

написала Свириденко у соцмережі.

За словами міністерки, таким чином Данія пом’якшує ризики для своїх компаній, які хочуть вкладати кошти у розвиток українського оборонно-промислового комплексу (ОПК). Водночас це відкриває можливості для данських виробників залучити український досвід та інновації, а також тестувати озброєння в реальних бойових умовах.

Данський експортно-інвестиційний фонд EIFO є добре знайомим данському бізнесу, оскільки через цей інструмент вже активно підтримують як власний бізнес, так і український. Фонд забезпечує підтримку через такі механізми:

  • Гарантії експортних кредитів – це дозволяє знизити ризики експорту до України шляхом покриття можливих дефолтів за платежами.
  • Пряме кредитування – надання позик українським покупцям данських товарів і послуг.
  • Інвестиційний капітал – сприяння розширенню діяльності данських компаній в Україні.

Тепер ці інструменти розширено і на сферу оборонної промисловості, що відкриває нові можливості для співпраці між Україною та Данією в галузі військово-промислового виробництва. Для України це безумовно позитивне рішення, адже воно покращує умови для данських компаній щодо інвестування в український оборонно-промисловий комплекс.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Безпекова угода між Україною та Данією

23 лютого 2024 року Президент України Володимир Зеленський і Прем’єр-міністерка Данії Метте Фредеріксен підписали у Львові безпекову угоду між Данією та Україною.

Термін дії цієї угоди – 10 років, протягом яких Данія зобов’язується надавати Україні всебічну військову, фінансову та гуманітарну допомогу.

Військова допомога Данії спеціалізується на військово-повітряних силах і протиповітряній обороні, морській безпеці, розмінуванні, технологіях та безпілотниках. Особлива увага прикута до літаків F-16, та усього, що з ними пов’язано: навчання, тренажери, боєприпаси, ремонт тощо.

Також Данія допомагає у протидії російській кіберагресії, курує відновлення Миколаєва та Миколаївської області, а ще активно допомагає Україні у питаннях вступу до НАТО та ЄС.

Один із розділів угоди передбачає співробітництво в галузі оборонної промисловости:

21. Данія сприятиме розвитку оборонно-промислової бази України та визначатиме можливості для тіснішого партнерства. Особлива увага приділятиметься збереженню військової переваги України, необхідної для самооборони від повномасштабної агресивної війни Росії. Учасники спільно визначать пріоритетні сфери інвестування, посилять зусилля для зменшення існуючих бар’єрів для співпраці, усунення обмежень у ланцюгах постачання військових матеріалів, а також заохочуватимуть і підтримуватимуть інвестиції.

22. Україна та Данія співпрацюватимуть у розвитку оборонних технологій, особливо у сфері нових технологій. Данія підтримуватиме розвиток оборонної промисловості України, зокрема шляхом інвестицій, обміну інформацією, спільних досліджень і розробок, а також виробництва.

23. Учасники працюватимуть над визначенням джерел фінансування, необхідних для розвитку оборонно-промислової бази України, включно з інвестиціями та фінансовою допомогою, зокрема під час війни та післявоєнного відновлення.

Повний текст документу можна прочитати тут:

https://www.president.gov.ua/news/ugoda-pro-spivrobitnictvo-u-sferi-bezpeki-ta-dovgostrokovu-p-89185.

Тож, через рік після підписання угоди видно, що вона працює, і сторони наповнюють її реальним змістом.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор