Безпека і прозорість: як Україна готується застосовувати ШІ-продукти у публічному секторі

15 Травня 15:14

Україна приєдналася до Рамкової конвенції Ради Європи про ШІ, права людини, демократію та верховенство права. Підписання Конвенції відбулося в Страсбурзі під час Конференції EURODIG 2025. Про це повідомили у Міністерстві цифрової трансформації, інформує «Комерсант Український».

Раніше Конвенцію підписали уряди 15 країн, серед яких Велика Британія, США, Канада, ЄС, Ізраїль, Японія та інші технологічні держави. Зазначається, що конвенція набере чинності після її ратифікації Верховною Радою.

Що саме регулює Конвенція

Документ визначає принципи, яких держава має дотримуватися у формуванні законодавства та застосуванні ШІ-продуктів у публічному секторі, а це: повага до людської гідності, прозорість, недискримінація, захист приватності, надійність і безпека.

«Стандарти у сфері штучного інтелекту є питанням безпеки мільйонів українців. Скоро ШI буде в Дії та Мрії, тому важливо вже визначати принципи безпечного використання цієї технології в наших продуктах», – пояснив заступник Міністра цифрової трансформації Олександр Борняков.

Також важливо, що Конвенція не поширюється на використання ШІ в обороні.

Як принципи Конвенції поширюватимуться на бізнес

Вплив вимог конвенції на бізнес буде опосередкованим. Як пояснили у Міністерстві цифрової трагсформації, держава створюватиме ініціативи для приватного сектору, які допоможуть компаніям адаптувати принципи в розробку власних продуктів.

Наприклад, Мінцифра запустить методологію HUDERIA від Ради Європи. Вона допоможе оцінювати ШI-продукти на відповідність правам людини, демократії та верховенства права.

Серед інструментів, які держава надасть компаніям, – загальні та секторальні рекомендації для різних сфер і аспектів використання ШІ: від освіти та журналістики до порад з обробки персональних даних.

В Україні видано Білу книгу з регулювання ШІ

Цей документ детально описує, як держава готує бізнес до майбутніх стандартів у сфері ШІ, коли буде впроваджено профільний закон та які переваги для громадян, бізнесу й розвитку інновацій має обраний bottom-up підхід.

«Будь-які різкі рухи щодо інновацій можуть пригальмувати розвиток галузі. Саме тому ми обрали м‘який підхід до встановлення регулювання в Україні, який відбуватиметься за принципом bottom-up: спочатку готуємо компанії до вимог, а далі ухвалюємо закон-аналог європейського AI Act. На першому підготовчому етапі бізнес отримає інструменти від держави, які допоможуть завчасно підготуватися до майбутнього законодавства», – зазначає заступник Міністра цифрової трансформації Олександр Борняков.

Також планується створити добровільні кодекси поведінки, платформу юридичної допомоги для бізнесу, регуляторну пісочницю для тестування високотехнологічних продуктів на відповідність майбутнім вимогам тощо.

Ознайомтеся з Білою книгою можна за посиланням.

Як потенціал ШІ вже використовується українцями 

Ступінь використання ШІ може бути одним з індикаторів потенціалу сучасної держави. Але попри активний розвиток технологій на основі ШІ, реальне їх використання серед українців залишається обмеженим. Про це можуть свідчити результати дослідження, проведеного Київським міжнародним інститутом соціології.

Згідно з даними опитування, 64% населення не використовують ШІ взагалі, з них:

– 12% уперше чують і не знають, що таке ШІ;

– 52% знають про ШІ, але жодного разу ним не користувалися.

Ще 9% опитаних пробували користуватися ШІ, але не впровадили його у повсякденне життя.

Лише 26% респондентів мають досвід практичного використання ШІ, з них:

– 9%  нерегулярних користувачів (кілька разів на місяць чи рідше);

– 17% – регулярних користувачів (12% – щодня або майже щодня та 5% – кілька разів на тиждень);

Як зазначають фахівці, дані дослідження свідчать про високий рівень обізнаності про ШІ (88%), але водночас і про значний розрив між знанням і практикою. Лише кожен восьмий українець активно інтегрував ШІ у своє повсякденне життя, а частка регулярних користувачів (щонайменше раз на тиждень) становить 17%.

Загалом, серед українців баланс між оптимістами і песимістами щодо впровадження ШІ зміщений у бік обережного або критичного сприйняття. Натомість молодь позитивно сприймає розвиток ШІ: у групі 18-29 років 63% оптимістів і тільки 30% песимістів.

Василевич Сергій
Редактор

Читають зараз