Без України про Україну? Про що говоритиме Байден з європейськими лідерами у Берліні

16 Жовтня 17:27
РОЗБІР ВІД Комерсант український

Наприкінці минулого тижня агенція Reuters повідомила про майбутній візит президента США Джо Байдена до Німеччини, який має відбутися 18 жовтня. Хоча офіційно візит не матиме характеру державного, однак чи буде українське питання серед тем обговорень? Особливо зважаючи на те, що Байден не приїхав на “Рамштайн”, як було обіцяно раніше, а в Берліні, до того ж, імовірно будуть присутні лідери трьох провідних європейських держав.

Чи будуть говорити про Україну?

Політологи вважають, що зустріч безумовно повинна стати платформою для узгодження позицій щодо подальшої підтримки України.

“З великою ймовірністю буде підніматися тема України, і я думаю, що якраз-таки це буде узгодження позицій на даному етапі війни. Враховуючи, що ті питання, які мали бути обговорені, досі залишаються відкритими”,

– прокоментував в ексклюзивному коментарі Комерсанту українськомуКомерсант український політичний експерт Станіслав Желіховський.

Найімовірніше, зазначає він, будуть обговорювати план перемоги Зеленського.

“Скоріше за все, у ході зустрічі підніматиметься питання України, проведуться консультації щодо плану перемоги, який президент Зеленський презентував кожному із цих лідерів”,

– вважає Желіховський.

З ним погоджується політолог Ігор Рейтерович:

“Вони точно будуть говорити про Україну. Тема мирного плану, плану перемоги, там буде точно розглядатися. В контексті окремих пунктів”.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Конкретні рішення?

Пошук спільного знаменника по мирному плану Зеленського цілком може завершитися знаходженням конкретних рішень. І це можуть бути навіть рішення, про які Україна так давно просить, вважає Желіховський.

“Гадаю, що вони обміняються думками щодо того, що саме можна реалізувати з цього мирного плану, і на що вони готові піти. Не виключаю, що можуть бути прийняті важливі ключові рішення в контексті далекобійної зброї, можливо дозволів її застосування в глибині рф. Тобто, саме того, що пропонує план перемоги”,

– допускає Желіховський.

Запрошення в НАТО (ні)?

Нічого не говорить про те, що Україні світить у найближчому майбутньому отримати якийсь приємніший статус у НАТО чи хоча б запевнення про нього. Питання безумовно буде підійматися на зустрічі, однак імовірність якогось прориву украй низька, вважають експерти. Втім, вона не нульова.

“Чи зможуть сторони зійтися на тому, щоб надати Україні запрошення – великий знак питання. Можливо, ми і отримаємо це політичне рішення, але маємо розуміти що ні про яке членство на практиці мова не йтиме, поки йдуть активні бойові дії. Це радше акт політичної підтримки нашої держави у скрутні часи, щоб, власне, ми могли сподіватися на гарантії безпеки від наших союзників після можливих перемовин з рф і можливого зупинення бойових дій”,

– вважає Желяховський.

Нові/старі рамки

Партнери України після зустрічі безумовно окреслять для України досягнуті домовленості та донесуть українській владі про можливі напрямки подальших дій. Такий формат дозволяє західним лідерам вільно обговорювати делікатні питання, але водночас ставить Україну в позицію очікування рішень, які безпосередньо впливатимуть на її майбутнє. І це вже досить схоже на порушення формули, яку вони ж колись і озвучили – “нічого про Україну без України”.

“За результатами – наша сторона наша буде проінформована – можна щось робити чи ні”,

– резюмує Ігор Рейтерович.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор