Без терміну давності: прокурори не забувають про банкірів-махінаторів
7 Листопада 16:21До суду скеровано обвинувальний акт стосовно голови правління АТ “Банк “Фінанси та Кредит” та двох його заступників за фактами участі у злочинній організації та розтрати ввіреного їм майна (ч. 1 ст. 255, ч. 5 ст. 191 КК України). Про це повідомили в Офісі Генерального прокурора, інформує Комерсант український.
Розслідуванням встановлено, що учасники злочинної організації, будучи членами кредитного комітету банку, у 2010 році оформили кредитні договори на підконтрольну власнику фінустанови новостворену юридичну особу. Вона не мала обігових коштів та кредитної історії, а також не мала у власності будь-якого майна.
У подальшому учасники злочинної організації виготовляли зовнішньоекономічні контракти між підприємством з однієї сторони та підконтрольними організатору компаніями-нерезидентами з іншої сторони з метою використання їх, як підстави для виведення коштів з банку позичальником.
За результатами такої протиправної діяльності з рахунків банку незаконно виведено сотні мільйонів кредитних коштів. В подальшому їх перераховано на рахунки компаній-нерезидентів, які також є підконтрольними членам злочинної організації. Тобто фактично виведено з території України і не повернуто банку понад 608 млн грн.
Наразі обвинувачені перебувають під вартою.
Крім того, як нагадали в Офісі Генпрокурора, триває розслідування стосовно фактичного власника АТ “Банк “Фінанси та Кредит” за фактами створення злочинної організації й участі у ній, розтрати та легалізації майна, одержаного злочинним шляхом (ч. 1 ст. 255, ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 209 КК України).
Також за клопотанням прокурорів у міжнародний розшук оголошено колишнього власника ПАТ “Дельта Банк”. У повідомленні традиційно не вказується прізвище фігуранта, але, судячи з повідомлень у ЗМІ, йдеться про колишнього власника “Дельта Банку” Миколу Лагуна.
Прокурори Офісу Генерального прокурора у суді підтримують публічне обвинувачення у кримінальних провадженнях стосовно ексвласника банку за фактами ухилення від сплати податків та заволодіння майном в особливо великих розмірах (ст.212, 191 КК України). В одному з проваджень встановлено, що в лютому 2015 року обвинувачений, отримавши кошти в сумі 153,5 млн грн від компанії нерезидента, не задекларував отриманий прибуток та ухилився від сплати податку на доходи фізичних осіб і військовий збір на понад 33 млн грн.
У підготовчі судові засідання банкір жодного разу не з’явився. За клопотання прокурора судом ухвалювалось рішення про привід, який не виконувався через відсутність обвинуваченого за місцем проживання.
У жовтні 2024 року судом задоволено клопотання прокурора та ексвласника банку оголошено у міжнародний розшук, а судове провадження зупинено. В іншому кримінальному провадженні, яке перебуває на розгляді в суді внаслідок ухилення обвинуваченого від явки до суду його також оголошено в розшук.
Наразі вживаються заходи, передбачені кримінальним процесуальним законодавством з метою встановлення місцезнаходження обвинуваченого через Інтерпол.