Без обмежень, але й без ракет: що стоїть за гучною заявою канцлера Німеччини

27 Травня 18:54
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

Німецький канцлер Фрідріх Мерц учора заявив, що західні країни – Німеччина, Франція, Британія та США – зняли для України всі обмеження щодо дальності ударів по території росії наданою ними зброєю.

«Більше немає жодних обмежень щодо дальності зброї, переданої Україні — ні з боку Великої Британії і Франції, ні з нашого боку. Немає обмежень і з боку США… Україна тепер може захищатися, наприклад, атакуючи військові позиції в росії»,

сказав Мерц.

Звучить як прорив, особливо у новинних заголовках, проте варто з’ясувати деталі: що конкретно дозволили і якими можливостями володіє Україна. Особливо, зважаючи на пізніше уточнення Мерца, що вказані обмеження зняли

“вже давно… кілька місяців чи років тому”.

Ні в останні кілька років, ані протягом останніх місяців Україна особливо не била по росії високоточною далекобійною зброєю. Тож «Комерсант Український» спробував розібратися, скільки насправді у нас є далекобійної західної зброї, якою ми тепер можемо стріляти по росії максимально глибоко. Наголошуємо, що ми користувалися виключно відкритими джерелами.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Реальність “безлімітних” можливостей

Американські ATACMS: спустошені запаси

Дальність: ~300 км.
Загалом поставлено: 40-50 ракет.
Використано: близько 31 ракети до кінця 2024 року.
Залишилось: 0 ракет станом на січень 2025 року.

США дійсно стали першими, хто дозволив бити по росії, коли в листопаді 2024-го президент Байден авторизував використання ATACMS. Перший удар по російському складу в Брянській області 19 листопада справді став історичним.

За даними The Kyiv Independent у грудні 2024-го, на момент надання дозволу на глибинні удари ATACMS, в України було близько 50 таких ракет. У березні видання писало вже про те, що всього Україні їх дали менше 40 штук і до січня 2025 року запаси були повністю вичерпані.

Британські Storm Shadow: десятки проти тисяч

Дальність: ~250 км.
Загальний запас союзників: ~1600 ракет (у Британії, Франції та Італії разом).
Передано Україні: точна кількість засекречена.

Велика Британія стала піонером у наданні крилатих ракет великої дальності, але кількість переданих Storm Shadow залишається таємницею. За даними Defense Express, загальний запас союзників становить близько 1600 ракет Storm Shadow/SCALP, але передано Україні їх невелику частину. За непрямими оцінками, йдеться переважно про десятки ракет — на фоні загального запасу це виглядає більш ніж скромно.

Однак Military Watch писав про сумарну кількість у 150 ракет Storm Shadow та SCALP-EG, які були надіслані Україні безпосередньо перед наданням дозволу на глибинні удари у листопаді минулого року. Малось на увазі, що до цього теж були поставки. Тож імовірно, що лік таких ракет (разом із французькими SCALP-EG), поставлених Україні, наближається до двох сотень.

Даних про використання та залишок цих ракет немає, якщо не брати до уваги повідомлення російського Міноборони, за якими Україна у листопаді-грудні 2024-го випустила по російських цілях 14 Storm Shadow.

Французькі SCALP-EG: теж обмаль

Дальність: ~250 км.
Поставлено: близько 50-60 ракет.
Перша партія: 40 ракет у липні 2023.
Додаткові поставки: 10 ракет у листопаді 2024.

Франція надала українським ВПС близько 50-60 ракет SCALP-EG — французького аналога Storm Shadow. За даними Army Recognition, перша партія з 40 ракет була поставлена в липні 2023 року, а потім були ще поставки по 10-12 ракет у листопаді 2024 року. Це відчутна кількість, але все одно йдеться про десятки, а не сотні чи тисячі ракет.

Німецькі Taurus: 0

Дальність: понад 500 км.
Поставлено Україні: 0 ракет.
Планується: жодних конкретних зобов’язань.

Заяви німецького канцлера про зняття обмежень на далекобійні удари виглядають особливо насмішливими на тлі того, що Німеччина не поставила Україні жодної далекобійної ракети Taurus. Більш того, після заяв Мерца віцеканцлер Ларс Клінгбайль заявив, що ніяких рішень про передачу цих ракет Україні новий уряд не приймав. Раніше поставки стримувала політика колишнього канцлера Олафа Шольца, який категорично відмовлявся надавати ці ракети через побоювання ескалації з росією. Що їх стримує тепер – невідомо.

Тобто Німеччина урочисто зняла обмеження на використання зброї, яку не планує передавати.

Разом

Якщо рахувати найбільш оптимістично, то варто враховувати цифру поставки 150 Storm Shadow/SCALP-EG в листопаді-2024, про які писав Military Watch. У такому випадку Україна сумарно отримала до 300 далекобійних ракет від партнерів. Імовірніше, що їх значно менше, бо цю цифру не підтверджують жодні інші джерела.

З більшою долею вірогідності можна говорити про постачання 50-60 SCALP-EG, 40-50 ATACMS, і приблизно також кількості Storm Shadow. Втім, варто зауважити, що саме щодо останніх дані виглядають найменш визначеними, тож тут можливі сюрпризи.

ATACMS закінчились, Taurus не надсилали, отже, “зняття всіх обмежень” стосується Storm Shadow і SCALP-EG. У кращому випадку їхня кількість може доходити до 200, у гіршому – менше сотні. Росія присилає співставну кількість ракет щомісяця і це досі не паралізувало ні ЗСУ, ні української промисловості та економіки. Тож важко очікувати відчутних результатів відповідних українських глибоких ударів.

Що це дає на практиці?

Із підтвердженими запасами Україна може вразити кілька десятків стратегічно важливих цілей у російському тилу (не надто глибокому, до 250 км). Кожен удар по складу боєприпасів чи командному пункту матиме досить неприємний для росіян ефект, і рф буде змушена розосереджувати запаси та посилювати ППО.

Але реальність досить жорстка: нинішніх запасів вистачить ненадовго. Росія досить легко адаптується до такої обмеженої загрози, а ті втрати, яких вона зазнає, найімовірніше не матимуть визначального впливу на боєздатність російської армії та стійкість економіки. Ми бачимо, що наслідки використання Україною близько пів сотні ATACMS не надто кидаються в очі.

Тож “безлімітні можливості” виявляються вкрай лімітованими.

Однак, сама по собі новина про зняття обмежень на глибинні удари безумовно позитивна. Це рішення гарно працюватиме у зв’язці з масштабними і регулярними поставками далекобійної зброї. Поки що про це не йдеться. Принаймні, офіційно і відкрито.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз