Без нагляду і пояснень: на польському кордоні знайшли зенітки, ймовірно призначені для України
4 Червня 19:57
У селі Лашки (Підкарпатське воєводство) на території місцевого аероклубу знайшли без нагляду контейнери зі зенітними установками й боєприпасами, повідомляє польська радіостанція RMF24, передає «Комерсант Український».
За даними слідчих, знаряддя належать приватній компанії, яка мала офіційний дозвіл на торгівлю зброєю й планувала доставити комплекси в Україну. Спочатку їх зберігали на охоронюваних складах неподалік кордону — але згодом залишили без нагляду.
Інформація про невідомі контейнери з’явилася раніше в сюжеті телекомпанії TV Republika. За наказом Прокуратури Перемишля на місце прибули співробітники Центрального бюро розслідувань поліції (CBŚP). Після огляду території силовики підтвердили наявність зенітних установок і боєприпасів. Розпочато провадження щодо неналежного поводження зі зброєю та боєприпасами.
Речник міністра-координатора спецслужб Яцек Добжинський підтвердив, що ця зброя належить приватній фірмі. У Міністерстві національної оборони Польщі також уточнили, що контейнери не є власністю польської армії, і нині все знайдене перебуває під охороною відповідних служб.
У заяві від 4 червня Міністерство нацоборони закликало звертатися з будь-якими питаннями щодо цього інциденту до Міністерства внутрішніх справ та адміністрації або до районної прокуратури в Жешові.
Польща є одним із ключових партнерів України у сфері військової допомоги з початку повномасштабного вторгнення росії. Загальна вартість наданої Варшавою військової підтримки перевищує 4,5 мільярда євро, що становить понад 4,9% ВВП країни — найвищий показник серед усіх держав-донорів.
Основні напрями військової допомоги Польщі Україні:
Танки та бронетехніка
Понад 240 танків, зокрема 280 Т-72 різних модифікацій, 60 PT-91 Twardy та 14 Leopard 2A4 .
Близько 100 бронетранспортерів Rosomak, які активно використовуються українськими механізованими бригадами .
250 бойових машин піхоти BWP-1 та 9 розвідувальних машин БРДМ-2 .
Авіація та безпілотники
14 винищувачів МіГ-29 та 12 гелікоптерів Мі-24 .
Сотні ударних та розвідувальних безпілотників, а також зенітно-ракетні комплекси, зокрема ПЗРК Piorun .
Артилерія та боєприпаси
Понад 100 мільйонів одиниць боєприпасів різних типів і калібрів .
Більше сотні самохідних артилерійських установок, включаючи САУ Krab та «Гвоздика».
30 реактивних систем залпового вогню БМ-21 «Град» .
Навчання та логістика
Польща організувала або співорганізувала понад 500 навчань для українських збройних сил. На сьогодні навчання пройшли близько 25 тисяч українських військових, з яких 14,5 тисячі – у межах місії ЄС EUMAM .
У січні 2025 року в Бидгощі відкриється Центр аналізу, навчання та освіти НАТО-Україна (JATEC), який стане першою офіційною установою НАТО-Україна .
Комерційні закупівлі
Окрім безоплатної допомоги, Україна також закупила у Польщі озброєння на суму близько 800 мільйонів євро. Серед придбаного — 18 САУ Krab, 60 МТ-ЛБ, 19 бронеавтомобілів Dzik II, 70 САУ 2С1 «Гвоздика», 89 мінометів калібру 82 мм, 4 РСЗВ «Град», 39 280 некерованих реактивних снарядів С-8 та 34 ПЗРК Piorun .
Завдяки цій масштабній підтримці Польща стала не лише стратегічним тилом для України, а й лідером серед країн НАТО у наданні військової допомоги.