Байден планує завдати останнього удару по військовому бюджету росії

25 Грудня 10:02

Адміністрація Байдена розглядає можливість запровадження нових масштабних фінансових санкцій проти росії в енергетичному секторі, частково для того, щоб надати новій команді Трампа додаткові важелі впливу в переговорах щодо України. Проте Байден може не захотіти підвищувати ціни на пальне навіть в останні дні свого президентства. Про це йдеться у статті The Washington Post, повідомляє Комерсант український.

Про нові заплановані санкції повідомили четверо осіб, знайомих із ситуацією. Це може стати прощальним ударом адміністрації Байдена у фінансовій війні проти росії.

Основною метою санкцій буде націлювання на “тіньовий флот” міжнародних суден, що перевозять російську нафту до країн, які не входять до західного блоку, а також на певних російських експортерів нафти, які досі не потрапили під санкції. Серед варіантів також розглядається скасування ліцензії, яка дозволяє банкам обробляти російські енергетичні транзакції.

У разі впровадження ці санкції можуть вплинути на економічну та зовнішньополітичну спадщину Байдена перед інавгурацією Трампа. Значний крок проти росії перед завершенням президентства підкріпить заяви Байдена про те, що він згуртував західних союзників для рішучої відповіді на вторгнення в Україну 2022 року. Він також прагне передати своєму наступнику сильну економіку — досягнення, яке може бути підірване раптовим енергетичним шоком.

Протягом майже трьох років повномасштабної війни Білий дім остерігався занадто жорстко обмежувати російський енергетичний експорт через побоювання різкого зростання світових цін на нафту та бензин для американських водіїв. Однак інфляція значно знизилася порівняно з минулими роками, а вибори закінчилися, що змінило політичні розрахунки. Зовнішні експерти наполягають на тому, щоб Байден посилив тиск на енергетичний сектор росії, а деякі посадовці побоюються, що час спливає.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Як діють поточні санкції

США та їхні європейські партнери надали Києву сотні мільярдів доларів допомоги, одночасно запроваджуючи низку фінансових санкцій проти російських банків, оборонних фірм, промислових виробників та інших компаній. Ці санкції діють із наростаючою силою: річна інфляція в росії, за офіційними урядовими даними, має перевищити 9%, а наступного року можлива рецесія. Центральний банк росії підвищив процентні ставки до 21%.

Однак енергетичний сектор рф залишився лише частково обмеженим, що підтримує сили росіян на полі бою, мінімізуючи економічні збитки всередині країни. Від однієї третини до половини бюджетних надходжень росії походить від продажу нафти і газу. За даними S&P Global, минулого року Кремль заробив приблизно 100 мільярдів доларів на продажі енергоносіїв.

За даними Центру досліджень енергетики і чистого повітря (The Centre for Research on Energy and Clean Air (CREA), з початку повномасштабного російського вторгнення Євросоюз купив у росії енергоносіїв на 210 млрд євро, а весь світ – на 810 млрд євро.

Західне “цінове обмеження”, очолюване США та європейськими союзниками, скоротило енергетичні доходи Кремля, встановивши максимальну ціну, за якою країни-учасниці можуть легально купувати російську нафту. Однак росія продовжує знаходити незахідні ринки для експорту в обхід обмеження, особливо в Китаї та Індії.

Що можна зробити

“Метою нових масштабних санкцій має бути двозначне падіння їхніх експортних доходів протягом 6-12 місяців”,

— сказав Пітер Гаррелл, колишній старший директор з міжнародної економіки адміністрації Байдена, який зараз є позаштатним співробітником Фонду Карнегі за міжнародний мир.

Високопоставлений представник адміністрації охарактеризував цей крок як необхідний для забезпечення того, щоб Україна перебувала в “найкращій можливій позиції” для захисту себе та ведення переговорів про мир на “справедливих” умовах.

Світові енергетичні ринки можуть зараз надати Байдену більше свободи для посилення цих зусиль. Міжнародне енергетичне агентство минулого місяця заявило, що очікує перевищення пропозиції над попитом наступного року, оскільки США, Канада та інші країни нарощують виробництво. Ціни на бензин залишаються набагато нижчими за максимуми 2022 року, і мало хто з експертів вважає, що навіть серйозний удар по російському енергетичному виробництву призведе до стрибка цін на заправках.

Проте завершення виборів може не звільнити президента від занепокоєння щодо цін на бензин. За словами помічників, Байден рішуче налаштований залишити економіку в хорошому стані перед відходом з посади. І Байден, і Трамп пообіцяли посилити контроль за продажем іранської нафти — подвійний удар, який, на думку деяких аналітиків, може змінити прогнози щодо надлишку енергоносіїв.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор