Батьки знову можуть вибирати між бебі-боксом і грошима
7 Лютого 18:09
Одразу дві приємні новини чекають сім’ї з новонародженими. З цього року виплата грошової компенсації замість «Пакету малюка» стане постійною, про це йдеться в постанові Кабінету Міністрів України № 114 «Деякі питання призначення та виплати грошової компенсації вартості одноразової натуральної допомоги «Пакет малюка»». І після місячної затримки виплати відновлюються. Скільки батьки отримають на руки і де, розбирався Комерсант український
Уряд підтримав постанову, розроблену Мінсоцполітики, відповідно до якої батьки немовлят цього року зможуть отримати грошову компенсацію за «Пакет малюка». Вартість компенсації – 7689 грн – це три розміри прожиткового мінімуму для дітей віком до шести років, встановленого законом на дату народження дитини. Ці кошти можна витратити на товари для дитини в 12,5 тисячах магазинів, які приєдналися до монетизації «Пакету малюка».
«За час існування проєкту «Пакет малюка» (протягом 2020-2024 років) понад 729 тисяч українських сімей отримали грошову компенсацію на суму понад 4,7 млрд гривень», – повідомила прес-служба Мінсоцполітики.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Як зазначають у міністерстві, з 2020-2024 роки проєкт працював як пілотний. Грошові виплати замість «Пакету малюка» проводилися виключно через спеціальний рахунок у ПриватБанку, що влаштовувало не всіх батьків. Але з 2025 року вже можна вибрати будь-який з уповноважених банків, які приєднаються до програми. Перелік цих фінансових установ регулярно оновлюватиме Державна служба з питань дітей на своєму офіційному сайті, де і можна буде вибрати банк.
Правила отримання бебі-боксу не змінилися
А в цілому все залишилося так само. «Отримати пакет» і використовувати можна безпосередньо в пологовому будинку після народження дитини. Якщо на момент народження його немає в наявності в пологовому будинку, тоді потрібно подати заяву в органи соціального захисту населення або Центр надання адміністративних послуг (ЦПАУ) за місцем проживання протягом 30 календарних днів з дня народження малюка.
Отримати «Пакет малюка» можуть не тільки біологічні батьки новонародженого, але й прийомні, усиновлювачі, батьки-вихователі, опікуни та патронатні вихователі. Якщо дитина не народилася в пологовому будинку, то потрібно зібрати і подати: свідоцтво про народження та документ, що підтверджує факт народження. «Пакет малюка» також доступний для молодих мам, які через війну опинилися за кордоном.
«У 2024 році «Пакет малюка» отримали понад 41 тисяча сімей. У боксі 50 речей, необхідних для малюка (підгузники, пелюшки, ковдри, матраци, рушники, засоби для гігієни, іграшки та багато іншого). А партнер Міністерства UNICEF Ukraine доповнив пакет дуже важливим атрибутом – книгою-порадником для молодих сімей, як доглядати за дитиною від народження і до року. При цьому грошова компенсація була такою ж, як і планується в цьому році – 7689 грн», – дізнався Комерсант український у Мінсоцполітики.
На гроші можна купити тільки дитячі речі та харчування
Але варто пам’ятати, що грошова компенсація є одноразовою виплатою на кожну новонароджену дитину для придбання дитячих товарів: засобів догляду за дітьми та дитячих засобів гігієни; дитячого одягу та взуття; дитячого харчування; посуду; дитячих іграшок; текстилю для дітей; дитячих ходунків, колясок, автолюлек, ванночок для купання. Тобто, нічого іншого придбати на ці гроші не можна.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Але, як зазначають у міністерстві, у минулому році склад «пакету» було переглянуто з урахуванням побажань батьків новонароджених, і тепер бебі-бокс раціонально укомплектований. У нього додано речі, які користуються більшим попитом, наприклад, багаторазові водостійкі пелюшки, теплий одяг для немовлят, також збільшено розмір пледа-ковдри, але зменшено кількість одягу самого маленького розміру, з якого малюки швидко виростають.
А ось виплати при народженні або усиновленні дитини не змінилися. У 2025 році вони складають ті ж 41 280 грн (1000 доларів), виплати при народженні дитини не підвищились, оскільки ця сума встановлена законом і не залежить від розміру прожиткового мінімуму. Цей фінансовий допоміжний пакет не залежить від кількості новонароджених у родині, чи народився другий, третій чи четвертий дитина.
Батькам виплачується перший внесок у розмірі 10320 грн, а решта суми надходить рівними частинами (по 860 грн) протягом наступних 36 місяців. І, як розповідають матусі, на ці 860 грн на місяць навіть дитяче харчування сьогодні не купиш – банка молочної суміші – близько 500 грн, а її дитині вистачає на три дні. І ціни постійно зростають.
Це мізерна допомога, на яку дитину навіть не прогодуєш, не кажучи вже про інші речі. І якщо уряд зацікавлений у збільшенні народжуваності, то й на народження дітей та їх подальше утримання потрібно виділяти більше грошей.
Нагадаємо: бебі-бокси ввели ще в 2018 році, коли почався пілотний проєкт, який реалізовував уряд України, ЮНІСЕФ (Дитячий фонд ООН) і ЮНОПС (Управління ООН з обслуговування проєктів). З того часу було видано понад 700 тисяч «Пакетів малюка».
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Авторка: Алла Дуніна