Банки надаватимуть інформацію про фінансові операції за запитом Нацполіції: Зеленський підписав закон

6 Листопада 13:40

Президент Володимир Зеленський підписав законопроєкт №11043 щодо удосконалення функцій НБУ з державного регулювання ринків фінансових послуг. Про це йдеться в картці законопроєкта, інформує Комерсант український

У законі містяться такі основні положення:

  • щодо зобов’язання банків та інших фінансових установ надавати інформацію за запитом Нацполіції, зокрема дані фінансових операцій та напрямки, куди кошти перераховувались;
  • об’єднані кредитні спілки зможуть залучати кредити від іноземних донорів у валюті;
  • доопрацьовано механізм приєднання кредитних спілок, що дозволить багатьом з чинних сьогодні маленьких кредитних спілок продовжити свою діяльність, приєднавшись до більш розвинених та організованих кредитних спілок і так розділити з більш спроможними спілками адміністративні витрати на ведення бізнесу та інше.

Відтепер для запобігання або припинення помилкових, неналежних платіжних операцій, що мають ознаки вчинення кримінального правопорушення, надавачі платіжних послуг зобов’язані на електронні запити Національної поліції України негайно надати інформацію:

  • про таку платіжну операцію, зокрема прізвище, ім’я та по батькові (за наявності) (повне найменування) отримувача та повне найменування надавача платіжних послуг отримувача, унікальний ідентифікатор отримувача,
  • ідентифікатор платіжного пристрою,
  • код, що ідентифікує операцію в платіжній системі,
  • повний номер емісійного платіжного інструменту,
  • номер рахунку отримувача.

Згідно закону банки, оператори поштового зв’язку, філії іноземних платіжних установ мають право на суміщення діяльності з надання фінансових платіжних послуг із діяльністю з надання послуг, що є допоміжними до платіжних послуг.

Серед головних нововведень цього закону є дозвіл фінансовим компаніям, ломбардам та кредитним спілкам надавати платіжні послуги на підставі наявних ліцензій, без отримання окремої ліцензії на надання фінансових платіжних послуг.

Водночас НБУ отримав право встановлювати вимоги до достатності, складових та розрахунку регулятивного капіталу небанківських надавачів платіжних послуг.

Читайте нас в Telegram: головні новини коротко

Також закон передбачає запровадження дистанційних інспекційних перевірок та збільшення розміру штрафів від НБУ за порушення вимог законодавства, що регулює діяльність на платіжному ринку.

Цей Закон набирає чинності з дня, наступного за днем його опублікування, крім підпункту 15 пункту 6, який набирає чинності через три місяці з дня набрання чинності цим Законом.

Раніше Комерсант український писав, що у статті 62 Закону «Про банки і банківську діяльність» щодо порядку розкриття банківської таємниці збираються встановити нову підставу для розкриття банківської таємниці. А саме: банки повинні розкрити її органам Національної поліції України у випадках та в обсязі, визначених статтею 31 Закону «Про платіжні послуги».

Цю статтю доповнили новою частиною 7, за якою, у разі отримання надавачем платіжних послуг від органу Національної поліції, завданням якого є реалізація державної політики в сфері протидії кіберзлочинності, письмового (електронного) запиту щодо здійсненої платіжної операції користувача, якщо така операція містить ознаки кримінального правопорушення, передбаченого статтями 185, 190-192, 200, 361, 361-2 , 362-363 Кримінального кодексу України, такий надавач зобов’язаний протягом найкоротшого строку (але не пізніше 24 годин після отримання запиту) надати таку інформацію про:

  1. суму та валюту платіжної операції;
  2. дату проведення платіжної операції;
  3. тип платіжної операції;
  4. геопросторові дані, IP-адресу, адресу засобу дистанційної комунікації (включаючи платіжний застосунок) або платіжного пристрою, що використовувався для здійснення платіжної операції (за наявності), а в разі здійснення платіжної операції через касу – адресу каси (за наявності);
  5. ідентифікаційні дані отримувача: для фізичної особи – прізвище, ім’я та по батькові (за наявності), реєстраційний номер облікової картки платника податків; для юридичної особи – повне найменування, ідентифікаційний код згідно з Єдиним державним реєстром підприємств та організацій України;
  6. повне найменування надавача платіжних послуг отримувача;
  7. унікальний ідентифікатор отримувача та/або повний номер електронного платіжного засобу та/або рахунку отримувача;
  8. найменування та код еквайра (за наявності);
  9. ідентифікатор платіжного пристрою (за наявності);
  10. код, що ідентифікує операцію в платіжній системі (за наявності);
  11. унікальний ідентифікатор платника та/або повний номер електронного платіжного засобу та/або рахунку платника.

Читайте нас в Telegram: головні новини коротко

Дзвенислава Карплюк
Редактор