Авторинок під загрозою. Як нові правила від уряду призводять до падіння продажів та тінізації ринку

5 Листопада 21:00
РОЗБІР ВІД Комерсант український

На ринку вживаних автомобілів спостерігається суттєвий збій. Багато перекупників прийняли рішення зняти свої автомобілі з продажу, що особливо помітно в сегменті дорогих іномарок вартістю від 20 тисяч доларів. Чим викликана така тенденція, детально розбирався Комерсант український.

Керівник Інституту досліджень авторинку Станіслав Бучацький в ексклюзивному коментарі для Комерсант український розповів про значні зміни у продажах автомобілів в Україні, викликані новими правилами, які набрали чинності з початку жовтня. За його словами, вже в жовтні спостерігається падіння внутрішніх перереєстрацій автомобілів на 20%.

“Ця зміна вже призвела до майже 20-відсоткового зниження”, — зазначив він.

Бучацький вважає, що якщо “перекупники” не знайдуть нових способів обійти оподаткування, кількість продажів може ще зменшитися. Він підкреслив, що ці зміни є тимчасовими, і врешті-решт ринок повернеться до попередніх обсягів, оскільки учасники ринку адаптуються до нових умов.

Що кажуть у Міністерстві фінансів України

В ексклюзивному коментарі для Комерсант український Мінфін зазначив, що деякі торгівельні організації, які займаються комісійним продажем авто, часто занижують вартість транспортних засобів у договорах купівлі-продажу, що призводить до мінімізації податкових надходжень. Для розв’язання цієї проблеми Кабмін ухвалив Постанову № 1132, яка врегульовує процедуру комісійної торгівлі автомобілями. Згідно з новими вимогами, при продажу вантажівок, причепів або автобусів фізичні особи мають надавати документ про оцінку. При повторному продажу легкових авто, мопедів або мотоциклів протягом року потрібно подати або оцінку, або витяг із середньоринковою ціною.

Нові правила не передбачають змін у податкових ставках, а лише уточнюють механізм визначення бази оподаткування: тепер ціна автомобіля має відповідати оцінці або середньоринковій вартості, що забезпечить справедливе оподаткування.

“Проте точний розрахунок впливу на бюджет є складним, оскільки ринок автомобілів динамічний, і кількість операцій може змінюватися. Водночас очікується, що нововведення сприятимуть прозорішому формуванню бази для оподаткування та більшій відповідності операцій ринковим умовам”, – зазначають у Міністерстві.

Масове падіння продажів вживаних авто: що робитимуть перекупники

Основною причиною падіння продажів експерт називає вищезгадану постанову Кабінету Міністрів, яка змінила порядок внутрішніх перепродажів автомобілів.

“Ця постанова вимагає від продавців вказувати ринкову вартість автомобіля, що може бути визначено через офіційний ресурс або за оцінкою спеціального експерта”, — пояснює Бучацький.

Раніше продавці могли фіксувати символічні суми, щоб уникнути сплати податків.

На сьогодні податок за перший продаж легкового автомобіля становить 0%, за другий — 5% від ринкової вартості, а з третього продажу — 18%. Разом з військовим збором, який може досягати 5%, загальна ставка податків може перевищити 20%.

“Для автомобіля вартістю 10 тисяч доларів це означає податкові витрати понад 2 тисячі доларів”, — уточнив Бучацький.

Експерт вважає, що нові податкові вимоги можуть призвести до тінізації ринку, адже люди будуть шукати способи уникнути сплати податків, наприклад, через дарування автомобілів або перереєстрацію на родичів.

«У тому немає ніякого економічного сенсу, але з іншої сторони оці перекупники, вони ж так само всі ці свої операції, фактично бізнес, ніяким чином не показували, як торгову якусь діяльність, вони це робили як від фізичних осіб, тобто взагалі не так, якби це мало бути згідно із законом. Держава хотіла б таким чином вивезти нібито в легальну площину ці всі перепродажі й отримати якісь податки. З іншої сторони, я впевнений, що тих надходжень до бюджету, яких там держава планує, воно не дасть, тому що воно не працює лінійно», – каже експерт.

Він також підкреслив, що в Україні необхідно спростити правила торгівлі вживаними автомобілями, адже в Європі торгівля автомобілями легалізована, і компанії сплачують податки з прибутку, а не від вартості автомобіля. Це було б більш логічним підходом.

Схеми для перекупників: візьмуться за «старе»

Як бачимо, останні зміни в податковому законодавстві створюють нові виклики для автовласників, які вже намагаються знайти способи обійти нововведення. Це явище не є новим — ми спостерігали подібні ситуації в Україні 10-15 років тому, і, на жаль, зараз знову повертаємося до старих схем.

Одним з найпоширеніших методів уникнення податків є продаж по техпаспорту. При цьому фактично відбувається обмін грошей на документи, а сам автомобіль залишається у власності попереднього власника. Це не лише ризиковано, адже існує загроза арешту автомобіля, але і юридично неправильно — право власності не переходить до нового власника.

«Також ми бачимо повернення до популярних раніше схем, як-от оформлення доручення. Це дозволяє формально залишити автомобіль у попереднього власника, проте фактично новий користувач отримує можливість перереєстрації лише у наступному календарному році. Хоча така схема може здаватися вигідною, вона також несе певні ризики, оскільки право власності залишається за попереднім власником», – каже Бучацький.

Також деякі автовласники можуть розглянути варіант дарування автомобіля, адже цей процес не вимагає оцінки та не вважається продажем, що дозволяє уникнути податкових зобов’язань. Проте, навіть у цьому випадку, важливо розуміти, що всі ці схеми несуть ризики, які можуть призвести до фінансових втрат.

Ера комісійних автомайданчиків та автосалонів – “все”?

На питання про вплив нових правил на комісійні майданчики та автосалони Бучацький відповів, що ці бізнеси, ймовірно, зможуть адаптуватися до нових умов, адже автосалони не відмовляться від продажу вживаних автомобілів, адже це основне джерело їхнього існування. Найбільше це торкнеться малих автомобільних бізнесменів, які не мали налаштованих процесів.

Зрештою, багато автомайданчиків, вони продають свіжопригнані автомобілі, (10:54) а я вже казав, що саме їх, оці обмеження, вони не стосуються. (10:59) Тобто фірма, котра привозить з-за кордону автомобілі, вона може привезти їх хоч тисячу в місяць, (11:05) і вона заплатить податок із прибутку, а не із вартості машини.

«Тому тих автомобілів з-за кордону вони можуть привозити в необмежній кількості, і в принципі це окей. Найбільше ця проблема стосується тих, хто продавав автомобілі й реєстрував на фізичних осіб. Знову ж таки, якщо це автомобільний майданчик, який продає машини, не перереєструвавши їх на себе, а, наприклад, власником залишається попередня людина, і цієї попередній людини це перший продаж з рік, то для неї, в принципі, нічого і не зміниться», – наголошує експерт.

Трансформація автомобільного ринку: у чому перевага для покупців

На завершення, експерт підкреслив, що перехід до більш цивілізованого авторинку — це поступовий процес.

“Ми спостерігаємо трансформацію ринку, коли перекупники поступово відходять, а на їх місце приходять більш легальні структури”, — підсумував Бучацький.

«Ті, хто справді займається бізнесом, напевно, їм час задуматись над тим, щоб мати якусь юридичну легальність цієї діяльності, бо, по-перше, це нормально — мати оформлений бізнес. По-друге, для покупців справді тоді з’являється якийсь елемент впевненості, тому що ви сьогодні купили автомобіль в невідомої фізичної особи й дали їй гроші, і завтра ви її не знайдете. Ну, якщо там щось не так. Натомість якщо у вас є юридична особа, то з неї ви можете підписати договір», – наголошує Станіслав Бучацький.

Тож якщо компанія дійсно має усталений бренд, історію та фізичне місце розташування, ймовірність її раптового закриття або ігнорування клієнтів є значно меншою. Це створює умови для конкуренції, де ключовими факторами стають репутація, відгуки клієнтів та якість сервісного обслуговування.

Такі аспекти вже давно зарекомендували себе в країнах Європи, але в Україні вони ще не стали основою для формування ринку, каже експерт. Клієнти все більше починають усвідомлювати важливість обслуговування та відгуків, що поступово підштовхує автокомісів до вдосконалення своїх послуг. В умовах зростаючої конкуренції репутація стає головним активом для компаній, які прагнуть утримати свою позицію на ринку. А поступова трансформація ринку в бік легальних структур дозволить підвищити довіру покупців і якість обслуговування в автомобільному бізнесі.

Автор — Даріна Глущенко

Мандровська Олександра
Редактор