Аудит заброньованих: десятки тисяч військовозобов’язаних втратили бронювання
16 Листопада 22:18В результаті аудиту кількість критично важливих підприємств, які мають право бронювати працівників, суттєво зменшилась, передає Комерсант український .
Десятки тисяч чоловіків призовного віку втратили бронювання, а ті, хто зберіг, мають пройти нову перевірку. Це наслідки аудиту критичних підприємств, якій закінчився 15 листопада, пише NV з посиланням на документ уряду.
Кабінет Міністрів переглянув підхід до визначення критичності підприємств та порядку бронювання працівників. Зміни набудуть чинності вже з 1 грудня, а підприємства отримують перехідний період до кінця лютого. Текст профільної постанови, де будуть прописані усі нюанси, планується опублікувати в понеділок-вівторок, зазначає видання.
За даними журналістів, статусу “критично важливих” позбавили 10% підприємств.
Раніше міністерка економіки Юлія Свириденко повідомляла, що за весь час повномасштабної війни кількість заброньованих від мобілізації військовозобов’язаних ніколи не перевищувала 950 тисяч людей, а дані про понад мільйон заброньованих з’являлися через “задвоєння”, оскільки деякі компанії одночасно подавали документи і в паперовому, і в електронному вигляді, тобто через “Дію”.
Вона додала, що тоді Кабмін за ініціативи Міноборони взявся за аудит бронювань. Власне, за результатом аудиту і з’явилися зміни в підходах до визначення статусу критичності підприємств. У цей період нові відстрочки не видавали. Від 25 жовтня процедура бронювання діяла лише для працівників, які були заброньовані до 31 травня.
15 листопада прем’єр-міністр України Денис Шмигаль повідомив про зміни до системи бронювання працівників. Перш за все, регіональні та галузеві критерії критичності підприємств тепер будуть погоджуватись із Міноборони та Мінекономіки. Окрім цього, для приватного сектору зарплатний критерій та відсутність боргів перед бюджетом тепер стануть обов’язковими пунктами для бронювання працівників.
Зокрема, нарахована середня зарплата у підприємстві й у заброньованого працівника повинна бути не менше 2,5 мінімальних зарплат (станом на зараз – це 20000 грн). “Це дозволить зменшити ризик зловживань, коли компанії працевлаштовують людину заради “тіньової” домовленості про бронювання”, – пояснив глава уряду.
Прем’єр-міністр додав, що усі бронювання з 1 грудня будуть здійснюватися через Дію, а також відбуватиметься щомісячний моніторинг підприємств та організацій, щоб вони відповідали всім критеріям. В уряді долучили профільним міністерствам пояснити всі деталі нової системи та дати відповіді на всі запитання.
“Новий порядок діятиме з 1 грудня. Для всіх, хто вже має відстрочки, буде перехідний період на нові умови до 28 лютого. До цієї дати всі підприємства мають поновити бронювання своїх працівників згідно з новими умовами незалежно від того, як і коли воно відбувалося”, – підсумував Денис Шмигаль.