Атакувала «Марічка»: як доставили тонну вибухівки під Кримський міст та коли чекати четвертого удару

4 Червня 11:55
РОЗБІР ВІД «Комерсант Український»

Міст, який мав з’єднувати, — тріщить по швах. 3 червня Служба безпеки України провела унікальну підводну атаку на Кримський міст, заклавши понад тонну вибухівки прямо під однією з його опор. Цього разу без гучних вибухів, але з набагато серйознішими наслідками. За словами експертів, міст може бути в аварійному стані. Що насправді сталося під Кримським мостом? Які технології дозволили СБУ обійти багаторівневу оборону росії? Чому ця операція може стати прецедентом у гібридній морській війні та коли чекати наступного удару, розбирався «Комерсант Український»

Кримський міст через Керченську протоку росія будувала з 2016 року, відкрила у 2018-2020 роках. рф активно використовувала його для перекидання військ та озброєння на тимчасово окупований півострів.

Це вже третя атака по мосту:

  • 8 жовтня 2022 року — вибух вантажівки спричинив обвал прольоту і пожежу.
  • 17 липня 2023 року — надводні дрони СБУ знищили один із прольотів.
  • 3 червня 2025 року — підводна атака СБУ серйозно пошкодила опори мосту.

Третій удар по стратегічному об’єкту, але вперше — під водою. Операція тривала кілька місяців і, за попередніми даними, включала використання понад тонни вибухівки.

В ексклюзивному коментарі для «Комерсант Український» військовий експерт Іван Ступак оцінив значення цієї операції:

«Це означає, що ми знайшли шпаринки. Українська сторона змогла обійти багатошарову і багатоскладову систему захисту мосту так, щоб росіяни цього не побачили. 1100 кг вибухівки — це не жарти. Воно дійсно спрацювало», — зазначив Ступак.

За його словами, попри те, що міст, ймовірно, залишився функціональним, його пропускна здатність могла бути знижена.

«Можливо, міст зараз обмежений у використанні. Для нас він має символічне значення — це міст, що з’єднує окупований Крим із росією. І ми дійсно хотіли його перерізати», — підкреслив експерт.

Тиха глибина: що відомо про нову підводну атаку СБУ на Кримський міст

В Defense Express проаналізували чергову атаку. За попередніми даними, підводні підпірки опор серйозно пошкоджено на рівні дна — за допомогою 1100 кг вибухівки в тротиловому еквіваленті. Це суттєво вплинуло на технічний стан об’єкта. Фактично, міст перебуває в аварійному стані. З огляду на глибину підриву — близько 10 метрів — фіксація масштабу пошкоджень буде можлива лише під час спеціальних водолазних робіт.

Відсутність ефектного вибуху, як у попередні рази, цілком закономірна: атака відбулась під водою, що додатково ускладнює як ремонтні, так і слідчі дії на місці. Водночас наявність відеозапису моменту підриву може свідчити про злам системи відеоспостереження росіян або ж про встановлення власного засобу спостереження на об’єкті.

Що саме стало засобом доставки вибухівки — наразі залишається відкритим питанням. Водночас масштаби операції дозволяють припускати використання підводних дронів, а не водолазів. Такий сценарій виглядає імовірним на тлі активних українських розробок у сфері морських безпілотників.

Зокрема, йдеться про дрони «Толока» та «Марічка»:

  • «Толока» TLK 400 і TLK 1000 — більш потужні модифікації, здатні проходити від 1200 до 2000 км з бойовим навантаженням до 5000 кг. Хоча публічно вони не демонструвались у дії, відомо, що ці апарати мають відповідну дальність ходу, розміри і потенціал для встановлення значної кількості вибухівки.
  • «Марічка» — підводний дрон завдовжки 6 метрів і діаметром 1 метр, з заявленою дальністю до 1000 км і здатністю нести понад 1000 кг вибухового навантаження. Його випробування були продемонстровані ще в серпні 2023 року. Відомо, що для навігації та зв’язку «Марічка» має телескопічну щоглу, помічену на офіційних знімках.

«Не виключено, що підводний дрон, якщо це був він, був встановлений під днищем судна, яке прямувало у російський порт на Азовському морі. Це тоді нівелює питання запасу ходу та автономності, а також вирішує питання обходження акустичного контролю. Але це відв’язує від наразі відомих українських підводних дронів, бо його задачею було б подолати значно меншу відстань», — Defence Express

Попри відсутність офіційного підтвердження використаного засобу, технологічна база в України для таких атак є. І якщо підозри підтвердяться, мова може йти про нову еру гібридної морської війни — з глибини.

Коли чекати четвертого удару по кримському мосту

Іван Ступак також припускає, що в майбутньому можуть бути нові подібні удари:

«Повторні операції можливі. Їх планування триває довго, але можливо, зараз уже щось готується. У спецслужбах завжди одночасно планується багато операцій, і результати ми ще побачимо».

Цей новий удар по Кримському мосту — ще одне підтвердження того, що українські спецслужби здатні діяти не лише ефективно, а й непередбачувано.

Читають зараз