Атака дрона рф на ЧАЕС: Кабмін виділив понад 1,5 млрд гривень на підтримку укриття
18 Лютого 14:45
Кабінет Міністрів України ухвалив рішення спрямувати понад 1,5 млрд грн на забезпечення безпечного стану укриття Чорнобильської атомної електростанції (ЧАЕС). Це рішення ухвалене на тлі чергових атак росії на енергетичну інфраструктуру України. Про це повідомляє Комерсант український з посиланням голову українського уряду Дениса Шмигаля під час засідання уряду.
Виділення коштів на укриття ЧАЕС
За його словами, питання енергетичної безпеки залишається одним із ключових через систематичні удари Росії по критичних об’єктах. Нещодавно терористи завдали удару по теплоелектроцентралі у Миколаєві, що створило загрозу для десятків тисяч мешканців міста.
“Завдяки ефективній роботі енергетиків теплопостачання в місті вже відновлено, а температура в оселях поступово повертається до норми”, – зазначив Шмигаль.
Загрози та заходи безпеки
Водночас противник продовжує обстріли газовидобувних та газорозподільчих об’єктів. Уряд запевняє, що робить усе можливе для стабільного проходження опалювального сезону та забезпечення населення газом.
Щодо ситуації на ЧАЕС, прем’єр-міністр підкреслив, що нещодавній удар російського дрона по укриттю станції мав на меті залякати Україну та світову спільноту. Проте наразі радіаційної загрози немає, а фахівці продовжують ліквідовувати наслідки атаки.
“Сьогодні уряд спрямовує понад 1,5 млрд грн на підтримку безпечного стану укриття ЧАЕС. Це на 139 млн грн більше, ніж у 2024 році”, – наголосив Шмигаль.
Європейська фінансова підтримка
Окрім цього, уряд ухвалив рішення щодо залучення 400 млн євро позики від Європейського інвестиційного банку. Частина цих коштів буде спрямована на енергоефективну відбудову критичної інфраструктури.
Удар рф по саркофагу ЧАЕС
Російський ударний дрон із фугасною бойовою частиною влучив 14 лютого в укриття, яке береже світ від радіації зруйнованого 4-го енергоблоку Чорнобильської атомної станції.
16 лютого представники Міжнародного агентства з атомної енергетики оглянули укриття Чорнобильської АЕС. Під час обходу група МАГАТЕ зафіксувала, що внаслідок дронової атаки постраждали зовнішня і внутрішня оболонка арки. Там утворився отвір діаметром приблизно 6 метрів, також пошкоджене деяке обладнання та електричні кабелі. Проте опорні балки не зазнали значних пошкоджень.
Очікується, що ремонт укриття розпочнеться, коли пожежу повністю загасять.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Що відомо про саркофаг для ЧАЕС
Нагадаємо, саркофаг, збудований над вибухнувшим четвертим енергоблоком, поступово руйнувався, і це могло призвести до катастрофи. У березні 2004 року Європейський банк реконструкції та розвитку оголосив тендер на проектування, будівництво та введення в експлуатацію нового саркофага для ЧАЕС.
Основна функція нової арки полягає в обмеженні поширення радіоактивних речовин, що знаходяться в об’єкті «Укриття». Це умова має виконуватися як в умовах нормально експлуатації, так і в разі аварії (руйнування) існуючого об’єкта «Укриття». Проектом передбачено, що нове спорудження експлуатуватиметься протягом 100 років.
Новий саркофаг на ЧАЕС будували близько 3 тисяч робітників, починаючи з квітня 2012 року. Будівельники працювали вахтовим методом, щоб не перевищити дозу допустимої радіації. На його зведення виділили майже три мільярди доларів країни Євросоюзу та США. Новий саркофаг ввели в експлуатацію в липні 2019 року.