Головне управління розвідки Міністерства оборони України опублікувало перехоплення розмов російських військовослужбовців, у яких ті говорять про можливість придбання комплексів Starlink через арабські країни. Про це повідомляє з посиланням на пресслужбу ГУР МО.
Окупанти під час обговорення зв’язку на фронті згадують про термінали Starlink, які чудово працюють і які можна придбати через арабські країни за 200 тисяч рублів (83 тис. грн).
«Арабы привозят все: провода, вайфай, роутер…».
З росії зі Starlink
Протягом останнього часу з’являється все більше повідомлень про використання росіянами Starlink для зв’язку на фронті. 11 лютого 2024 року цю інформацію підтвердили в Головному управлінні розвідки. Зокрема точно підтверджено використання Starlink у підрозділах 83-ї десантно-штурмової бригади зс рф, яка діє на Донеччині поблизу Кліщіївки та Андріївки. У ГУР стверджують, що масштаби використання зростають.
«Так, зафіксовані випадки використання російськими окупантами даних пристроїв. Це починає набирати системного характеру»,
– повідомив представник ГУР МО Андрій Юсов.
У відповідь власник компанії SpaceX Ілон Маск заявив, що вони не продають Starlink росіянам.
“Деякі хибні повідомлення стверджують, що SpaceX реалізує термінали Starlink росії. Це абсолютно не відповідає дійсності. Наразі жоден термінал Starlink не був проданий прямо чи опосередковано росії”,
– написав Маск.
У SpaceX, яка, нагадаємо, є оператором супутникового інтернету через Starlink, також повідомляли, що в компанії одразу ж деактивовують конкретний термінал, якщо дізнаються про його несанкціоноване використання.
“Якщо SpaceX отримає інформацію про те, що термінал Starlink використовується санкційною або неавторизованою стороною, ми розслідуємо претензію та вживаємо заходів для дезактивації термінала, якщо вона підтвердиться”,
– заявляли в компанії.
Використання Starlink росіянами спростували навіть у Кремлі.
“У нас це не сертифікована система, вона офіційно сюди не поставляється. Відповідно, вона ніяк офіційно не може використовуватися”,
– заявляв прессекретар російського президента Дмітрій Пєсков.
Як видно, свіжі перехоплення ГУР МО спростовують заяви Маска та SpaceX. Виявилося, що росіяни можуть використовувати Starlink “неофіційно”.
Чи можливо “забанити” Starlink для росіян?
Деякі аналітики стверджують, що SpaceX дійсно важко проконтролювати використання усієї своєї техніки в умовах бойових дій і рухомого фронту. Зокрема росіяни можуть приховувати від компанії факти використання.
“[росія може] надіслати фейковий GPS-сигнал на термінал Starlink, щоб він подумав, що користувач перебуває на підконтрольній Україні території”,
— стверджує старший науковий співробітник Інституту Гудзону Браян Кларк.
Однак Україна може боротися з цим, стверджує він, оскільки сигнали терміналів можна ідентифікувати за допомогою засобів радіоелектронної розвідки.
Військовий експерт Михайло Жирохов у коментарі застерігає від переоцінки важливості Starlink для налагодження зв’язку на полі бою.
“По-перше, Старлінки мають значення тільки якщо вони працюють безперешкодно. І будувати на них якусь систему управління військами, мʼяко кажучи, неправильно. Тому що завтра Маск прийме рішення відключити їх на цій території, і вони не будуть працювати. Як додатковий резервний канал звʼязку, як можливості інтернету – так. Але для побудови військової системи, військової комунікації вони не годяться”,
– вважає Жирохов.
Ключ до Starlink, де б він не використовувався, знаходиться у Маска.
“Як цьому протидіяти? Тільки вплив уряду США на Маска, який може програмно відключити на окупованій території інтернет як спосіб звʼязку”,
– додає експерт.
Starlink на полі бою
Технологія Starlink – це широкосмуговий супутниковий інтернет від компанії SpaceX, який роздається через тисячі низькоорбітальних супутників.
Термінали Starlink були доставлені в Україну відразу ж після повномасштабного російського вторгнення, наприкінці лютого 2022 року. Абсолютна більшість українських військовослужбовців вважають, що його значення практично неможливо переціонити для налагодження зв’язку на полі бою у сучасних умовах, особливо на початку повномасштабної війни.
Втім використання технології SpaceX у ЗСУ відбувалося не без проблем. Ілон Маск спочатку заявляв про безкоштовну передачу і використання Starlink в Україні, однак ця позиція змінювалася. Так, уже в жовтні 2022 року SpaceX заявила, що може відключити Starlink для України, оскільки більше не може фінансово “тягнути” ці витрати. Усе закінчилося тим, що наразі Starlink для ЗСУ оплачує Пентагон.
Крім цього, були повідомлення про те, що Ілон Маск розпоряджається роботою Starlink на свій розсуд, що іноді впливає на воєнну ситуацію в Україні. Зокрема CNN, посилаючись на уривок з біографічної книги Волтера Айзексона про Маска, повідомляв про епізод, коли Маск відключив Starlink поблизу кримського узбережжя, щоб завадити українським морським безпілотникам атакувати російські кораблі. Це спрацювало і атака була зірвана.
Також напередодні контрнаступу ЗСУ у 2023 році був інцидент з обмеженням зв’язку від Starlink для українських безпілотників. У SpaceX тоді підтвердили цей крок і заявили, що їхній Інтернет “ніколи не був призначений для використання у вигляді зброї”.
Як видно, тенденція полягає у тому, що Starlink зазвичай перестає працювати, щоб зберегти життя і техніку окупантів від українських ударів. Тому українські військовослужбовці постійно змушені вигадувати різні схеми використання зв’язку від Starlink, щоб не дати приводів Маску для звинувачень у використанні їхнього Інтернету для наступальних воєнних дій.