Apple у росії видаляє VPN і додатки опозиційних ЗМІ, посилаючись на «турботу про демократію»

26 Грудня 08:58

Компанія Apple пояснила видалення додатків незалежних ЗМІ та VPN-сервісів з App Store у росії необхідністю дотримання місцевих законів та прагненням продовжувати надавати свої послуги на території країни, посилаючись на «турботу про демократію». Про це повідомляє російське The Moscow Times, інформує Комерсант український

В офіційній відповіді на запит організації «Репортери без кордонів» (RSF) представники Apple заявили, що їхні дії зумовлені як юридичними обмеженнями, так і завданням «підтримувати демократичні засади».

«Невиконання вимог закону може призвести до того, що Apple більше не зможе підтримувати App Store або розповсюджувати контент у цій країні. Уряд США заохочує компанії підтримувати доступність комунікаційних послуг для російського населення, вважаючи, що наявність цих послуг потрібна для підтримки демократичних принципів», — пояснили у корпорації.

У Apple також відкинули звинувачення в активному видаленні VPN-додатків.

Компанія регулярно виконує вимоги російської влади щодо видалення з магазину додатків незалежних ЗМІ. Серед віддалених — додаток «Радіо Свобода», який включав матеріали її проектів «Сибір. Реалії» та «Північ. Реалії». У жовтні на вимогу Роскомнагляду з магазину було також прибрано додаток «Сьогодні». Причиною стало визнання організації «небажаної» у росії.

Також з майданчика Apple були видалені матеріали The Insider, «Медузи», «Ехо Москви», «Російської служби ВВС» та «Холоду». Це сталося після претензій з боку «Роскомнадзора».

В 2024 році Apple почала активно видаляти і VPN-сервіси. З російського App Store було
видалено близько 100 VPN-додатків, у тому числі 25 – на вимогу Роскомнагляду у липні 2024 року.

VPN-сервіси дозволяють користувачам обходити блокування незалежних медіа і є основним для росіян способом доступу до заблокованих ресурсів.

У вересні 28 організацій, включаючи правозахисні об’єднання, медіа та розробників VPN-застосунків, звернулися до Apple із закликом припинити виконання пов’язаних із цензурою вимог російської влади.

Видання зазначає, що незважаючи на західні санкції, Apple продовжує процвітати у росії завдяки паралельному імпорту: у 2024 році продаж iPhone склали 12% російського ринку смартфонів, що вище, ніж у 2020 році.

Дзвенислава Карплюк
Редактор