У вівторок, 27 серпня, Національний банк України понизив офіційний курс гривні по відношенню до основних валют. Сьогоднішній курс є дещо кращим, однак девальвація гривні у порівнянні з понеділком, все ж, досить відчутна.
Так, офіційний курс долара 28 серпня становить 41,30 грн за 1 дол., тобто на 8 копійок більше, ніж 26 серпня, коли він становив 41,22 грн за 1 дол. Курс євро вперше опустився нижче 46 грн і становить нині 46,10 грн/дол. (45,98 у понеділок).
Чому українська валюта подешевшала та які фактори вплинули на позицію Нацбанку – на ці питання в ексклюзивному коментарі Комерсанту українському відповів економіст Андрій Новак.
На думку експерта, визначальним фактором девальвації гривні є обстановка на фронті та ракетні обстріли росіян.
“Продовження девальвації гривні відбувається, перш за все, через активізацію воєнних дій, не зовсім гарну ситуацію на фронті для української сторони, обстріли останні два-три дні. Все це формує те, що називається негативними очікуваннями”,
– пояснює Новак.
Наступним фактором, який вмикається в умовах нестабільності, є недосконала фінансова поведінка українців, стверджує економіст:
“Оскільки більшість українців мають, м’яко кажучи, слабку фінансову грамотність, то єдина формула захисту своїх грошей [для них] – це поміняти гривні на долари, євро чи будь-які інші тверді валюти”.
За словами Новака, саме це провокує підвищений попит на іноземні валюти і призводить до “повзучої девальвації гривні”.
Читайте нас в Telegram: головні новини коротко
У той же час, Національний банк України чомусь вирішив цього разу не здійснювати валютну інтервенцію на ринок.
“НБУ, очевидно, вирішив не спалювати у високій динаміці свої золотовалютні резерви, хоча він їх має у достатній кількості. Зараз, я так розумію, що НБУ зайняв вичікувальну позицію, аби ринок сам заспокоїв ситуацію і курс гривні стабілізувався на якійсь позначці”,
– припускає експерт.
Однак Новак підкреслює, що НБУ готовий втрутитися у разі необхідності:
“Вже якщо буде надто негативна динаміка по курсу – то, звичайно НБУ втрутиться. Але поки що він займає вичікувальну позицію”.
Втім експерт визнає, що спрогнозувати поведінку Нацбанку практично неможливо, оскільки регулятор майже не ділиться з громадськістю своїми стратегіями.
“Тут ми не можемо прогнозувати, адже НБУ не оприлюднює свою курсову стратегію. Те, що він назвав контрольованим плаваючим курсом – це дуже розмите формулювання, яке не говорить ні про наміри, ні про стратегічні цілі по курсовій політиці. Тому тут немає бази прогнозування, оскільки немає курсової стратегії як такої”,
– вважає економіст.
Тим часом, у Нацбанку справи ідуть непогано – за пів року НБУ збільшив власний капітал майже на третину.