АМКУ за змову на торгах оштрафував на 23,4 млн грн 14 компаній. І це не найбільший штраф

27 Грудня 16:56

Антимонопольний комітет визнав 14 компаній учасниками змов на торгах, проведених держпідприємством “Морський торговельний порт “Південний”, та оштрафував їх на загальну суму 23,4 млн грн. Про це повідомляє пресслужба АМКУ, інформує Комерсант український.

Серед змовників, які вчинили порушення у вигляді антиконкурентних узгоджених дій, що стосуються спотворення результатів торгів – ТОВ Міленіум Меритайм (тепер називається ТОВ Радена 2020), ТОВ Техносолюшн, ТОВ Южморсервіс, ТОВ СВ Шіппінг ЛТД, ТОВ Марін Індастріал Сервіс, ТОВ Алюр Груп, ТОВ Ентеро, ТОВ Інжпортсервіс, ТОВ Техморснаб, ТОВ Будкомплект 14, ТОВ Метком-Груп, ВФК Облзбут, ТОВ Імпорт Партс Трейд, ТОВ Майнінг Ліфт Машинері.

Вищезазначені суб’єкти господарювання взяли участь у 34 торгах, проведених держпідприємством “Морський торговельний порт “Південний”, на закупівлю обладнання, змінно-запасних частин до техніки та матеріалів, з очікуваною вартістю понад 195 млн грн.

Під час розгляду справи Комітет встановив, що відповідачі узгоджували свою поведінку з метою усунення конкуренції між ними.

Як часто АМКУ викриває антиконкурентні змови

Подібні справи стають предметом дослідження і рішень Антимонопольного комітету досить часто. Але особливу увагу повинні привертати, мабуть, суми накладених штрафів, і кількість змовників. Якщо оцінювати результати розглядів АМКУ упродовж останніх двох тижнів, то з точки зору кількості учасників змови якраз можна виокремити ці 14 компаній-учасників торгів, проведених портом “Південний”. А ось за сумою штрафу цей випадок не потрапив навіть у трійку лідерів.

Отже, рейтинг порушників останніх двох тижнів за сумами штрафів має такий вигляд:

1 місце. Штраф у 48 млн гривень, який АМКУ наклав на постачальників дизпалива – ТОВ Сентайм Груп та ТОВ Фуелпостач – державним замовникам, за змову і спотворення результатів 24-х торгів.

2 місце. Штраф у понад 51,5 млн грн. ТОВ Стеллар Лім 2024 (під час торгів та аукціону назва була ТОВ Трейдлім) та ТОВ Стейленд АМКУ покарав за змову під час участі у 2 торгах із закупівлі дизельного палива, проведених КП Київпастранс, та аукціону з продажу нафтобази.

1 місце. Штраф у 106 млн грн. Його отримали від Антимонопольного комітету ТОВ Будівельне управління механізації та ТОВ Мостобудівельний загін №112, які за висновком АМКУ вчинили змову під час участі в 10 закупівлях послуг з капітального ремонту та реконструкції шляхопроводів, мостів та доріг, проведених у 2019-2021 роках службами автомобільних доріг у Вінницькій, Кіровоградській, Рівненській, Житомирській областях, а також ДП Агентство місцевих автомобільних доріг на загальну суму понад 600 млн.

До речі, на сайті Антимонопольного комітету функціонує Державний реєстр суб’єктів господарювання, притягнутих до відповідальності за вчинення порушень у вигляді вчинення антиконкурентних узгоджених дій, які стосуються спотворення результатів торгів, аукціонів, конкурсів, тендерів. Цей реєстр упродовж 4 років, починаючи з 28.12.2021, регулярно поповнюється. Зараз в ньому вже 1840 записів.

Що ж таке антиконкурентна змова

Як пояснює на сторінці “Юридичної Газети онлайн” юрист торговельного майданчика Zakupki.Prom.ua Дмитро Корабльов, змови – це антиконкурентні узгоджені дії, які призвели чи можуть призвести до недопущення, усунення або обмеження конкуренції. Вчинення таких дій забороняється і тягне за собою відповідальність. За словами юриста, об’єктом розгляду змов можуть бути не лише процедури в системі Prozorro, а й також аукціони, конкурси, до того ж навіть у сфері, де держава не бере участі. Органом, під регуляцію якого підпадають такі дії, є Антимонопольний комітет України.

Також, як пояснює фахівець, окремим порушенням є кожна процедура, в якій була змова. Тобто штрафують за всі доведені порушення. Відповідачем є кожен, хто бере участь у змові. Однак для того щоб бути притягнутим до відповідальності, не обов’язково вигравати в закупівлі. Навіть у разі скасування торгів учасників можуть оштрафувати.

Існує два види змов. Класична, де є реальний гравець і технічний. Тобто двоє учасників домовляються між собою: “Разом приходимо на тендер, ти програєш, а я виграю”. Також є зворотна змова, коли учасники просто ділять закупівлі між собою. Другий спосіб важче виявити й довести. Однак, як нагадує юрист, АМКУ має достатньо серйозні повноваження щодо запитування інформації, а також можливість проводити виїзні перевірки.

Як і в будь-якому порушенні, у справах про змови мають бути ознаки. Нижче наведений частковий перелік ознак антиконкурентних узгоджених дій у вигляді спотворення результатів торгів:

ідентичні документи чи їх частини;

синхронність дій у часі;

переплутали печатки/підписи;

спільна IP‑адреса, офіс, засіб зв’язку;

спільні засновники, керівники, працівники, нотаріуси тощо;

відсутність перемог;

постійна спільна участь одних і тих же учасників;

спільні принтери/сканери;

відмова від перемоги;

послідовні порядкові номери;

родинні зв’язки;

надання фінансової допомоги один одному та наявність сталої господарської взаємодії;

спільна підготовка кошторисної документації або однакова система обчислення.

Водночас деякі ознаки не можуть слугувати самостійним доказом. Вони мають бути наявні у сукупності з іншими.

Василевич Сергій
Редактор