Американська компанія закрила Україні доступ до супутникових знімків: чи є заміна?

7 Березня 11:44

Американська аерокосмічна компанія Maxar Technologies відключила Україну від свого комерційного супутникового сервісу. Про це повідомив Мілітарний з посиланням на кількох користувачів платформи, які побажали залишитися анонімними, передає Комерсант український.

Офіційна причина та реальні обставини

Користувачі отримали від адміністрації Maxar повідомлення про відключення через «адміністративний запит», однак фактично рішення стало наслідком заборони з боку уряду США. Адміністрація президента Дональда Трампа, через Державний департамент США, наклала обмеження на надання супутникових розвідувальних даних Україні. Це рішення поширюється як на державних замовників, так і на приватних користувачів.

Українська кіберспільнота «Кіберборошно» також повідомила у своєму Telegram-каналі про обмеження доступу до супутникової розвідки.

“США закрили й супутникову розвідку, не тільки по росії, а загалом”,

повідомили на каналі.

Хоча в самому повідомленні не уточнювалося, про які саме сервіси йдеться, у коментарях представники спільноти підтвердили, що мова йде про сервіс Maxar Technologies, який вони активно використовували у своїй діяльності.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Значення супутникових знімків Maxar для України

Maxar Technologies була ключовим постачальником супутникових даних для України, надаючи знімки, що використовувалися для:

  • відстеження переміщення російських військ;
  • оцінки наслідків ударів по важливих об’єктах на тимчасово окупованих територіях та в самій росії.

Окрім того, супутникові знімки Maxar активно використовувалися провідними світовими ЗМІ для ілюстрації та аналізу бойових дій між Україною та росією.

США припинили обмін розвідданими з Україною

Нагадаємо, що 5 березня стало відомо про рішення США призупинити обмін розвідувальними даними з Україною. Ця інформація використовувалася для:

  • завдання ударів по стратегічних об’єктах у росії;
  • націлювання високоточної американської зброї для ударів поблизу лінії фронту.

Наступного дня, 6 березня, міністр оборони Франції Себастьян Лекорню заявив, що Франція готова передавати Україні свої розвідувальні дані замість США.

Альтернатива для України

Україна сьогодні має кілька альтернатив для отримання необхідних розвідувальних даних.

Однією з ключових альтернатив є співпраця з фінською компанією ICEYE, яка надає супутникові знімки, отримані за допомогою радіолокаційної апаратури з синтезованою апертурою (SAR). Завдяки цій технології супутники можуть робити високоточні зображення поверхні незалежно від погодних умов та часу доби.

Україна має доступ щонайменше до двох таких супутників. Перший був придбаний у 2022 році за кошти, зібрані українцями через Благодійний фонд Сергія Притули. Другий супутник наданий німецькою оборонною компанією Rheinmetall, що розширило можливості України у сфері супутникової розвідки.

Крім того, ICEYE дозволяє українським військовим отримувати доступ до знімків із більшої кількості своїх супутників, що дає змогу оперативно отримувати необхідні розвідувальні дані. Завдяки цьому Україна частково зберігає можливість вести спостереження за пересуванням російських військ, оцінювати результати ударів та аналізувати ситуацію на фронті.

Остафійчук Ярослав
Редактор