Аграріям з прифронтових територій обіцяють допомогти із залізничними тарифами на перевезення

2 Квітня 15:35

У Міністерстві аграрної політики шукають механізми, які могли б компенсувати скасування 30% знижки на перевезення продукції залізницею для аграріїв з прифронтових територій. Про це у Міністерстві повідомили за підсумками засідання Координаційної ради з питань логістики в сільському господарстві, інформує Комерсант український.

Як відомо, 20 березня 2025 року «Укрзалізниця» припинила надання згаданої знижки, посилаючись на наказ Міністерства розвитку громад та територій № 376 від 28.02.2025 року, яким затверджено оновлений перелік територій бойових дій.

Міністр аграрної політики Віталій Коваль висловився за пошук спільного вирішення проблеми і повідомив, що розглядаються різні механізми.

«Наприклад, йдеться про пошук ресурсу для покриття витрат. Також обговорили тарифікацію перевезень продукції з портів. Як варіанти, розглядаємо індексацію тарифів, створення єдиного тарифу або розбиття суми на два платежі: за зношення інфраструктури і окремо за кілометраж. Домовилися створити робочу групу з представників відповідних відомств, аби напрацювати дорожню карту, як для аграріїв прифронтових територій, так і для всіх інших регіонів», – зазначив Міністр.

Всеукраїнська аграрна рада вимагає відновити знижку на залізничні перевезення

У Всеукраїнській аграрній раді скасування Укрзалізницею 30% знижки на перевезення агропродукції з прифронтових територій до українських портів називають просто неправомірним і наводять відповідні аргументи.

Представники аграріїв звертають увагу на те, що Укрзалізниця, припиняючи надання знижки, посилалась на новий наказ Міністерства розвитку громад та територій від 28 лютого цього року, яким затверджено оновлений перелік територій бойових дій. При цьому в Укрзалізниці чомусь вважають, що через скасування попереднього наказу Міністерства, втратили чинність і підстави для надання пільгового тарифу.

Однак, як важають у Всеукраїнській аграрній раді, така позиція Укрзалізниці є юридично необґрунтованою, оскільки, приміром, Постанова Кабінету Міністрів України від 9 лютого 2024 р. №129 і розпорядження від 30 квітня 2024 р. № 380-р, що передбачають компенсацію втрат підприємства через надання такої знижки, залишаються чинними.

«Ця 30% знижка дозволяла аграріям, які працюють у складних умовах, зменшити витрати на логістику та забезпечити стабільне постачання зерна для експорту. Підвищення ж витрат на логістику може просто зробити їхній бізнес нерентабельним. Тому ми закликали уряд та Укрзалізницю відновити знижку для аграріїв», – наголосив заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук,  

В Укрзалізниці теж змушені рахувати гроші

Укрзалізниця торік продемонструвала рекордні за три роки повномасштабного вторгнення обсяги транспортування вантажів. Втім, темпи росту перевезень почали уповільнюватися вже у другому півріччі. У січні 2025 року тенденція продовжилася. На цей рік у компанії очікують скорочення вантажообігу приблизно на 6%.

Вантажні перевезення – основне джерело фінансової стабільності підприємства. Завдяки доходам від цієї діяльності покриваються видатки господарства, а також частина собівартості пасажирських перевезень.

За підсумками 2024 року без підтримки уряду чистий збиток «Укрзалізниці» прогнозується на рівні 1,5–2,5 млрд грн, йдеться в презентації компанії для кредиторів на сайті Ірландської фондової біржі.

Серед ключовий причин – різке падіння перевезень ключових вантажів: зерно (мінус 24%), залізна руда (мінус 12%), вугілля (мінус 17%) у другій половині 2024 року порівняно з кількістю перевезень у першому півріччі.

Натомість витрати Укрзалізниці зросли через підвищення вартості електроенергії на 166%, дизеля – на 110%, запчастин – до 217%.

Василевич Сергій
Редактор