Адвокати з Києва зламали судовий реєстр і незаконно отримували інформацію про обшуки

2 Квітня 00:34

САП і НАБУ викрили трьох столичних адвокатів через несанкціонований доступ до Єдиного державного реєстру судових рішень. Про це повідомляє Спеціалізована антикорупційна прокуратура, інформує Комерсант український

Схема злочину: як адвокати зламали реєстр

За дорученням заступника Генерального прокурора – керівника САП, трьом адвокатам із Києва повідомлено про підозру за ч. 2 ст. 376-1 КК України (несанкціоноване втручання в роботу автоматизованих систем).

Досудове розслідування встановило, що із серпня 2022 року по грудень 2023 року організатор та двоє виконавців, які працювали в одному адвокатському офісі в столиці, за допомогою спеціального програмного забезпечення систематично отримували доступ до закритої частини ЄДРСР.

Для реалізації схеми адвокати залучили ІТ-спеціалістів, які раніше були засуджені за подібні злочини. Використовуючи логін і пароль судді одного з київських судів, вони створили чат-бот, що дозволяв у реальному часі відстежувати інформацію про заплановані обшуки.

“Це дозволяло фактично в режимі реального часу моніторити та отримувати відомості про ймовірні заплановані обшуки, клопотання щодо яких до судів подавалися правоохоронними органами, а також забезпечувало їм доступ до повного тексту судових рішень, наявних у Реєстрі, без знеособлення даних” – зазначають у САП.

Для чого використовували дані?

Отриману інформацію адвокати застосовували у своїй професійній діяльності. Зокрема, доступ до непублічної інформації допомагав їм заздалегідь попереджати клієнтів про слідчі дії, такі як обшуки, що подавалися правоохоронцями до судів.

Особливо критичним стало те, що значна частина даних стосувалася кримінальних проваджень, які розслідували детективи НАБУ під контролем Вищого антикорупційного суду (ВАКС).

“Це фактично призвело до того, що в деяких кримінальних провадженнях особи, щодо яких детективами було отримано ухвали слідчих суддів Вищого антикорупційного суду про надання дозволу на проведення обшуку, заздалегідь були обізнані про можливість такої слідчої дії, що в підсумку не дало змоги слідству досягти мети обшуку” – повідомили в САП.

Що далі?

Наразі триває досудове розслідування.

Слідчі перевіряють, чи причетні адвокати до інших правопорушень, зокрема корупційних, що належать до компетенції НАБУ.

“На сьогодні досудове розслідування за вказаними фактами, а також за фактом можливого вчинення інших, у тому числі корупційних, правопорушень віднесених до підслідності Національного антикорупційного бюро України, триває,” – зазначають у САП.

Зазначимо, що Національна асоціація адвокатів України подала заяву до Офісу Генпрокурора та Державного бюро розслідувань через порушення з боку НАБУ – незаконний обшук та встановлення “прослушки” в офісі адвокатів у Києві.

“Детективи не лише прослуховували, проникли до офісу адвокатів у центрі столиці, а й провели там незаконні обшуки “до постановлення ухвалення слідчим суддею без належних на те підстав”, чим грубо порушили права та законні інтереси адвокатів”, – йдеться в листі.

Асоціація відзначає, що обшук проводився без ухвали суду та базової постанови прокурора. При цьому детективам НАБУ було відомо про те, що вони проникають саме в офіс адвокатів, оскільки ця адреса офіційна і зареєстрована в реєстрі адвокатів.

Окрім офісних приміщень, детективи вдалися до одночасного обшуку житла адвокатів, де перебували їхні дружини з малолітніми дітьми, а самі адвокати в цей час фактично були заблоковані слідчими діями в офісі.

Водночас жодних документів або речей за результатами обшуку вилучено не було.

За даними Асоціації, рішення про незаконний обшук було прийнято детективом НАБУ Федором Олійником, а клопотання про проведення обшуку постфактум задовольнила суддя ВАКС.

Асоціація вважає такі дії з боку НАБУ “злочинним умислом”. На її думку, детективи хотіли отримати конфіденційну інформацію, яку клієнти розповідали адвокатам, та з’ясувати подальші дії сторони захисту.

Техніку для “прослушки” виявили самі адвокати в підлозі приміщення в окремих кабінетах і безпосередньо у кімнаті для переговорів, де відбувалося спілкування з клієнтами.

Асоціація підкреслює, що в групі детективів НАБУ є ті, які розслідують справи проти клієнтів цих адвокатів.

Асоціація закликає генпрокурора втрутитися в ситуацію та порушити кримінальну справу щодо службових осіб НАБУ, які вчинили злочини, передбачені ст. 162, 365 і 397 Кримінального кодексу України (незаконне проникнення до іншого володіння особи та незаконне проведення в ньому обшуку, вчиненого службовою особою; перевищення влади або службових повноважень; вчинення службовою особою з використанням свого службового становища в будь-якій формі перешкод до здійснення правомірної діяльності захисника чи представника особи по наданнюправової допомоги).

Дзвенислава Карплюк
Редактор