Одного лише бажання Президента США Джо Байдена недостатньо для того, щоб змінити статус України на шляху просування до НАТО. Таку думку в ексклюзивному коментарі Комерсанту українському висловив політолог Євген Магда.
Як повідомляв , за інформацією Financial Times, Байден готовий наприкінці своєї каденції змінити політику щодо України на шляху до НАТО і підтримати зміну статусу нашої держави. Невідомо про який новий статус ідеться, однак раніше Байден був противником швидкого й легкого поступу України.
Євген Магда скептично оцінює можливості Байдена у цьому питанні.
“Я, чесно кажучи, не розумію, яким чином президент США може вирішити одноосібно питання вступу України до НАТО. FT може краще знає, але, наскільки я знаю, такі рішення ухвалюються консенсусом”,
– зазначив експерт.
Варто зауважити, що ідеться не зовсім про те, що Байден щось вирішить одноосібно, а швидше про зміну позиції американського президента, який тепер начебто готовий просувати Україну. Як зауважує політолог, про зміну статусу України точно не йдеться.
“Не уявляю собі як це. В моєму розумінні, якщо у нас були надії з приводу саміту у Вашингтоні, то що, ми тепер розраховуємо, що десь зберуться на якісь міжсобойчики і змінять статус? Мені це видається трохи дивним”.
Експерт додав, що, можливо, міністр закордонних справ України Андрій Сибіга міг отримати якусь інформацію з цього приводу під час візиту до Будапешту, але висловив сумніви і щодо цього.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Україна-НАТО
Відносини між Україною та НАТО почалися незабаром після здобуття незалежності в 1991 році. У 1994 році Україна приєдналася до програми “Партнерство заради миру”, що стало першим кроком до співпраці з Альянсом. У 1997 році було підписано Хартію про особливе партнерство між Україною та НАТО, яка визначила основні напрямки співробітництва.
Важливою віхою став Бухарестський саміт НАТО 2008 року, на якому було заявлено, що Україна та Грузія в майбутньому стануть членами Альянсу, хоча конкретних термінів не було визначено.
Після Революції Гідності 2014 року та початку російської агресії співпраця між Україною та НАТО значно активізувалася. Україна отримала статус партнера НАТО з розширеними можливостями у 2020 році.
Повномасштабне російське вторгнення в Україну у 2022 році ще більше посилило взаємодію. Країни НАТО надають Україні значну військову, фінансову та гуманітарну допомогу. Однак, незважаючи на прагнення України до повноправного членства в Альянсі і на те, що НАТО продовжує підтримувати Україну, питання про вступ залишається предметом дискусій та дипломатичних переговорів.
На Вільнюському саміті у 2023 році було оголошено, що Україна стане членом Альянсу без ПДЧ.