90% шкіл з укриттями: МОН відповіло, чи встигне Україна закрити всі “дірки” у захисті дітей у 2025 році
16 Травня 19:15
Поки росіяни б’ють по школах, Україна зводить укриття. 90% навчальних закладів уже мають захист, але сотні навчальних закладів все ще під загрозою. Лише за рік росія знищила ще 217 шкіл. Як держава захищає учнів і вчителів? Чи вистачає коштів на укриття для кожної школи? І хто насправді відповідає за безпеку дітей: держава чи громади – більше у матеріалі «Комерсант Український».
В Україні станом на квітень 2025 року укриттями забезпечені 90% закладів загальної середньої освіти. Про це йдеться у відповіді Міністерства освіти і науки України на запит «Комерсант Український».
“Загальна кількість об’єктів фонду захисних споруд цивільного захисту, що використовується: у закладах загальної середньої освіти – 11 029 захисних споруд цивільного захисту, що складає 90 %, та забезпечує надання освітніх послуг для учнів 12 250 закладів загальної середньої освіти”, – Інна Кільдерова
За словами начальниці головного управління загальної середньої освіти Інни Кільдерової, у профтехах ситуація ще краща — 100% закладів професійної (професійно-технічної) освіти мають укриття (728 споруд для 539 закладів). Така ж повна забезпеченість і у закладах фахової передвищої освіти: 1724 захисні споруди для 882 коледжів та технікумів.
Хто відповідає за укриття у школах
Відповідальність за стан і облаштування укриттів у комунальних закладах освіти, згідно з законом, лежить на місцевій владі.
“Засновник закладу загальної середньої освіти зобов’язаний забезпечити утримання та розвиток заснованого ним закладу освіти, його матеріально-технічної бази на рівні, достатньому для виконання вимог державних стандартів, ліцензійних умов, охорони праці, безпеки життєдіяльності, пожежної безпеки”, – Інна Кільдерова
Крім того, кошти місцевих бюджетів та міжнародна допомога є основними джерелами фінансування реконструкції.
Скільки навчальних закладів зруйнувала росія
Втім, через повномасштабну війну росії проти України освітня інфраструктура зазнає постійних руйнувань. За даними МОН, станом на 10 квітня 2025 року:
- зруйновано 217 шкіл та пошкоджено ще 1705;
- серед закладів професійної освіти зруйновано 12, пошкоджено 184;
- серед коледжів — зруйновано 8, пошкоджено 166.
Чи є гроші на нові укриття у школах?
У держбюджеті на 2025 рік закладено 6,2 млрд грн субвенції для облаштування безпечних умов у школах та ліцеях, зокрема військових. Ці кошти спрямовуються на реалізацію публічного інвестиційного проєкту з облаштування укриттів.
Зокрема, у 2025 році Кабінет Міністрів вже розподілив:
- 3,8 млрд грн — на реалізацію 60 нових проєктів (розпорядження КМУ від 14 березня 2025 р. № 221-р),
- 829,2 млн грн — на 2 об’єкти військових ліцеїв і завершення 19 попередніх проєктів (розпорядження КМУ від 18 квітня 2025 р. № 357-р),
- ще 1,1 млрд грн — на 36 нових об’єктів, рішення ухвалене 9 травня 2025 року.
Як розподіляють державну субвенцію
За чинним порядком, основний пріоритет надається закладам, які перебувають у зонах з дуже високим та високим рівнем безпекових ризиків.
“Обсяги фінансування визначаються для груп рівнів ризику безпеки в системі освіти: дуже високий – 50 відсотків, високий – 40 відсотків, помірний та задовільний – 10 відсотків, пропорційно кількості здобувачів освіти, які навчаються за дистанційною або змішаною формою”, — пояснили в МОН.