9 травня як символічний дедлайн: амбіції Кремля щодо переговорів та реальність
2 Січня 19:58Росія може прагнути завершити переговори щодо України до 9 травня, припускає московський кореспондент Sky News Айвор Беннетт. На його думку, бойові дії можуть припинитися, а війну буде заморожено. Втім, чи дійсно сьогодні ще існують сакральні дати для путіна і від чого залежатиме початок переговорів – Комерсант український розбирався.
Кремль намагатиметься подати будь-який результат переговорів як свою перемогу. В цьому впевнений кореспондент Sky New.
“Ймовірно, російська влада прагне поєднати завершення переговорів з 80-річчям перемоги СРСР над нацистською Німеччиною, створивши нагоду для подвійного святкування”, — пише Айвор Беннетт.
Втім, він наголошує, що проблеми для путіна залишатимуться через економічний спад, інфляцію та падіння рубля.
Мирні переговори можливі не раніше весни 2025 року
Військовий експерт Іван Ступак в ексклюзивному коментарі для Комерсант український поділився своїм баченням завершення війни та умовами, за яких можуть розпочатися мирні переговори. Експерт зазначив, що не вірить у завершення бойових дій до якоїсь символічної дати, наприклад, 8 чи 9 травня, оскільки поточна ситуація на фронті та в геополітичній площині цього не передбачає.
“Процес довгий і крихкий. Моє очікування — переговори можуть розпочатися не раніше березня наступного року. Це пов’язано зі зміною влади у США. Дональду Трампу потрібно буде сформувати свою команду, провести призначення, отримати доступ до розвідувальних даних і вибудувати стратегію. Цей процес займе кілька місяців,” — пояснив Іван Ступак.
Експерт зазначив, що росія поки намагається досягти військових здобутків, але водночас змушена постійно оцінювати стан своєї економіки.
“Росіяни просуваються на фронті, але щодня озираються назад і аналізують, наскільки міцною є економічна ситуація. Їхні страхи пов’язані з тим, що програти вони можуть не на полі бою, а саме на економічному фронті,” — зазначив Ступак.
Попри спроби агресора закріпитися на полі бою, економічний тиск на росію лише зростає. Військовий експерт нагадав, що одним із потужних ударів по економіці рф стало припинення постачання газу до Європи.
“Раніше постачання становило 130 мільярдів кубометрів газу на рік, а тепер — 0. Це величезна втрата для російського бюджету,” — підкреслив Іван Ступак.
Чинники, що впливають на початок переговорів
За словами Ступака, початок мирного процесу залежить від балансу між військовими успіхами та економічними втратами росії.
“Коли просувань на фронті стане ще менше, а економічна ситуація почне стрімко погіршуватися, тоді Москва буде готова сідати за стіл переговорів,” — вважає Ступак.
Він наголосив, що нинішня ситуація для Кремля є надто невигідною для початку будь-яких перемовин, адже їхні економічні проблеми посилюються, а міжнародна ізоляція лише поглиблюється. Водночас Україна продовжує отримувати підтримку від партнерів, що зміцнює її позиції у війні.
На думку Івана Ступака, час працює проти росії, і кожен новий день війни послаблює як її економіку, так і військові можливості.
“Війна триватиме до того моменту, коли баланс сил змусить Кремль шукати вихід через дипломатію,” — резюмував Іван Ступак.
Війна може тривати й у 2025 році
За оцінками Центру протидії дезінформації, росія готова вести бойові дії протягом усього 2025 року й навіть довше. Інститут вивчення війни також повідомляє, що путін відкинув мирний план, який розробляє команда обраного президента США Дональда Трампа.
Водночас у США поки не існує офіційного плану завершення війни. На платформі прогнозів Polymarket ставки на завершення гарячої фази війни до 20 квітня 2025 року впали до 40%. Ситуація залишається невизначеною, а тривалість війни залежатиме від багатьох факторів, включно з міжнародними перемовинами та економічними умовами в росії.
Автор — Анастасія Федор