9 червня – Духів День: народні прикмети і що не можна робити цього дня

9 Червня 02:11

У понеділок, 9 червня 2025 року, українці відзначають важливе християнське свято – День Святого Духа – день після Трійці. Це час, коли віряни звертаються до Бога з молитвами, просять про духовне оновлення і благословення на добрі справи.

 Главред зібрав корисну інформацію про те, що дозволено і категорично заборонено робити цього дня, передає «Комерсант Український».

Що означає День Святого Духа

День Святого Духа – це велике християнське свято, яке відзначають на другий день після Трійці, тобто в понеділок. У 2025 році ця дата припадає на 9 червня. Вважається, що саме цього дня на апостолів зійшов Святий Дух, як і обіцяв Ісус Христос перед своїм вознесінням. Святкування має глибоке духовне значення: віряни звертаються до Бога в молитвах, просять про мудрість, силу духу та захист.

А в народній традиції Духів День входить у так званий Русалочний тиждень, який пов’язаний із силами природи, землею та її родючістю.

Народні прикмети

За українськими народними віруваннями, у Духів день заборонено працювати на городі та в саду. Вважається, що цього дня земля “вагітна врожаєм”, тому її не можна копати, орати, встромляти в неї гострі предмети. Відповідно і садити нічого не можна.

Народні прикмети застерігають: хто в Духів день копає землю – може втратити врожай або накликати хвороби на себе та рідних. Навіть легка праця із землею вважається ризиком для майбутнього врожаю і може “образити” землю.

Що не можна робити в День Святого Духа:

  • перекопувати грядки;
  • рихлити землю;
  • садити рослини;
  • обробляти від шкідників і хвороб;
  • виривати бур’яни тощо.

Дозволяється лише поливати рослини – як знак турботи, а не втручання. Можна також збирати врожай, але без пошкодження ґрунту.

Православна церква України не запроваджує жорстких заборон на роботу в День Святого Духа, проте закликає вірян провести цей день у спокої та молитві. Головне – духовне очищення, відвідування храму, читання Писання, спілкування з родиною, добрі справи.

Дозволяється праця, якщо вона життєво необхідна, наприклад – полив, догляд за тваринами, приготування їжі. Якщо робота виконується з вдячністю і миром у серці, вона не вважається гріхом.

Анна Ткаченко
Редактор

Читають зараз