8 Березня в Україні: чи скасували святкування

4 Березня 11:53
ЕКСКЛЮЗИВ

В Україні, як і в ряді інших країн світу, традиційно відзначається Міжнародний жіночий день 8 Березня. Проте, в останні роки ведуться обговорення щодо можливості припинення офіційного святкування цього дня, оскільки українці асоціюють це свято з російським впливом та періодом Радянського Союзу. Деякі депутати запропонували скасувати вихідний 8 березня та інших свят, які були встановлені під час радянського періоду. «Комерсант український»  зібрав для вас факти про 8 Березня, а також дізнався, чи приймуть законопроєкт про скасування святкування Міжнародного жіночого дня.

Історія Міжнародного Жіночого Дня

Міжнародний жіночий день не є винаходом радянської епохи, як це часто помилково представляють. Його походження має свої корені в робітничому руху та боротьбі за жіночі права. Перші вказівки на відзначення подібного дня з’явилися в кінці 19 століття та початку 20 століття, коли жінки протестували проти експлуатації та вимагали рівних прав.

Офіційно Міжнародний жіночий день був встановлений на Міжнародній конференції жінок-соціалісток в 1910 році. Він почав свою історію як день боротьби за рівність та права жінок, а не як частина радянської ідеології.

На початку 1920-х – свято затвердили в СРСР. А у 1977 році – ООН присвоїла 8 березня статус міжнародного дня, його назвали Міжнародний день боротьби за права жінок і міжнародний мир.

Чи скасують 8 Березня і чим можуть замінити

Україна, включаючи часи Радянського Союзу, відзначала Міжнародний жіночий день. Проте, з роками, змінювалося не лише політичне оточення, а й сприйняття цього свята. Особливо сприйняття цієї дати змінюється під час повномасштабної війни рф проти України.

Низка депутатів 13 лютого 2023 року у Верховній Раді України зареєстрували законопроєкт №9009, яким пропонують скасувати святкування Міжнародного жіночого дня, а натомість встановити День української жінки 25-го лютого (на День народження Лесі Українки). А ще зробити державним свято, яке припадає на наступний день, 9 березня — Шевченків день.

Та не всі депутати погодилися, й невдовзі надійшло ще кілька законопроєктів. У одному з них 8 березня пропонують просто скасувати. А День української жінки не вводити, адже 25 лютого занадто тісно асоціюється зі збройним нападом рф 24 лютого.

Також на розгляді у Верховній Раді варіант, де пропонують перейменувати свято як Міжнародний день захисту прав жінок. І відзначати його по-європейському.

Одна з ініціаторів законопроєкту щодо скасування 8 березня, нардепка Оксана Савчук у коментарі «Комерсант український» заявила, що законопроєкт №9009, яким пропонують скасувати святкування Міжнародного жіночого дня, а натомість встановити День української жінки 25-го лютого й альтернативні законопроєкти не були підтримані на засіданні комітету Ради.

“Дійсно, був законопроєкт, і до нього були зареєстровані альтернативні – щодо внесення змін в дати. Відбулося засідання комітету, на якому він був розглянутий – я була теж запрошена, як автор законопроєкту. Члени комітету вирішили не підтримувати жоден законопроєкт – ні мій, ні альтернативний. Створили робочу групу, яка б мала відпрацювати календар того, що насправді ми маємо святкувати, тобто в яких числах українці готові перейти на нові календарі”,

– розповіла Савчук.

Вона зазначила, що нещодавно зверталася за інформацією щодо напрацювань цієї робочої групи.

“Нещодавно я зверталася за інформацією щодо напрацювань цієї робочої групи, оскільки протягом року я так і не була поінформована про висновки роботи цієї робочої групи. Дуже шкода”,

– заявила вона.

Савчук підкреслила, що з кожним роком більшає кількість жінок, які переходять на святкування Дня матері.

“Ну, взагалі з кожним роком більшає кількість жінок, і переходять на день матері… Ви помітили, що багато хто цьогоріч присилав наприклад з Днем української жінки… І це вже виникає всередині суспільства і я сподіваюся що деякі законотворці дійдуть до цього самостійно швидше, аніж їм на це будуть вказувати інші люди”,

– додала нардепка.

Оксана Савчук зазначила, що не святкувала 8 Березня багато років і до подання законопроєкту, і зараз не святкує.

Чи буде 8 Березня 2024 року вихідний

Наразі воєнний стан в Україні було подовжено до 13 травня 2024 року, тож це означає, що додаткового вихідного дня на 8 Березня не буде.

В мирний час Міжнародний жіночий день завжди був вихідним, хоча в більшості інших країн світу він робочий.

Вихідним цей день залишається у більшості країн колишнього СРСР, крім Латвії, Литви та Естонії. У Китаї цей день робочий, але скорочений для жінок. Також цей день неробочий, або скорочений у Берліні, як на батьківщині свята.

Як святкують 8 Березня у світі

Хоча Міжнародний жіночий день і був заснований для того, щоб розширити права та можливості жінок, але в різних країнах світу його святкують по-різному. Незважаючи на різницю у традиціях, спільною рисою є бажання визнати внесок та досягнення жінок у різних сферах життя.

Аргентина

У Аргентині День Жінки часто визначається акціями та маршами, де жінки виступають за свої права та рівність.

Франція

У Франції День Жінки часто супроводжується врученням квітів та подарунків, а також спеціальними подіями та заходами, які відзначають досягнення жінок у суспільстві та розваги.

Ізраїль

На державному рівні в цій країні Міжнародний жіночий день не святкується, тому він не є вихідним днем.

Індія

У Індії, де жінки мають глибокі традиції та важливу роль у суспільстві, День Жінки святкують парадами, релігійними обрядами та різноманітними заходами, які підкреслюють важливість жіночого внеску.

Італія

В Італії Міжнародний жіночий день називається La Festa della Donna. Жінок цього дня вітають яскравими квітами мімози. Також до подарунку додають цукерки чи солодкі торти.

Китай

В цій країні свято стало національним ще 1949 року. В багатьох компаніях 8 березня — скорочений робочий день. В Китаї заведено дарувати близьким жінкам квіти і різні подарунки.

Німеччина

24 січня 2019 року тут проголосували за те, щоб 8 Березня, яке тут називають Frauentag, стало державним святом. Однак воно є таким лише для столиці країни — Берліна.

Велика Британія

В цій країні 8 березня використовують як можливість підвищити обізнанність населення про політичні й соціальні проблеми, пов’язані з жінками. Цього дня проводять різноманітні лекції, виступи та концерти.

Іспанія

В Іспанії феміністки проводять День жіночого протесту. Відбуваються демонстрації і мітинги, на яких публічно висловлюють своє незадоволення.

Автор – Ірина Шевченко

Дзвенислава Карплюк
Редактор