До Дня Незалежності України Комерсант український підібрав 33 захопливі факти, які, можливо, відкриють для вас нові грані української історії – від древніх традицій до сучасності.
- Не The Ukraine. Англомовна людина може сказати The Ukraine, як говорили до здобуття незалежності у 1991 році. У 1993 році було визначено, що країну треба називати без артикля the.
- Найстародавніше поселення Homo Sapiens знайдені в Україні, у селі Межиріччя Рівненської області. Їм 14,5-15 тисяч років.
- Із 12 лавр світу 4 знаходяться в Україні.
- Першою у космосі прозвучала пісня українською мовою. “Дивлюсь я на небо …” 12 серпня 1962-го року заспівав на борту корабля «Восток-4» українець Павло Попович. Заспівав він її для всесвітньо відомого конструктора українця Сергія Корольова.
- Станом на 1929 рік на території України було зосереджено понад 60% від усіх розвіданих запасів газу. Певний проміжок часу наша країна була одним з найбільших експортерів блакитного палива у Європу. Україна посідає 3 місце за кількістю розвіданих даних сланцевого газу в Європі.
- Україна за підтвердженими запасами кам’яного вугілля, залізних і марганцевих руд, титану, цирконію, каоліну, сульфатно-калійної та натрієвої солей, облицювально-декоративного каміння входить до числа провідних країн світу, а на європейському субконтиненті в більшості з них займає перші позиції
- ¼ всіх чорноземів планети Земля зосереджена в Україні
- Україна є другою за площею країною Європи після росії.
- В Україні розташована найбільша пустеля Європи – Олешківські піски
- У 1885-1887 роках географи з Імператорсько-Королівського військово-географічного інституту у Відні визначили, що географічний центр Європи знаходиться у селищі Ділове, Закарпатської області.
- Україна у 1945 р. стала однією з держав-співзасновниць ООН.
- У 50-60-х роках газ до Росії постачався з українських родовищ, а у 70-х з Івано-Франківська до Західного Сибіру щоденно вилітали 18 рейсів. Тобто українські газопроводи працювали саме у напрямку із Заходу на Схід, і саме Україна постачала свій газ до Росії, зокрема, і до Москви та Ленінграду
- Україна є одним із найбільших виробників зернових культур у світі, зокрема це стосується вирощування соняшника та виготовлення соняшникової олії.
- У Києві знаходиться найбільший православний монастир у Європі – Києво-Печерська Лавра.
- В Україні знаходиться 7 об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО.
- Національним «зеленим» символом України є соняшник та калина.
- Україна – один із найбільших у світі виробників і експортерів меду. Перший рамковий вулик винайдено в Україні у 1814 р. Петром Прокоповичем. Україна в останні роки впевнено зберігає місце в трійці світових лідерів, випереджаючи країни Європи за обсягами виробництва меду в кілька разів, Україна є одночасно першою в світі з виробництва меду на душу населення (1,5 кг).
- Україна була однією з країн-засновниць Співдружності Незалежних Держав (СНД).
- Знищений під час російської агресії літак Ан-225 “Мрія” мав найбільшу вантажність у світі. Свого часу “Мрія” встановила 462 авіаційних рекорди, з них понад 240 – світові.
- Американці полетіли на Місяць трасою вирахуваною українцем. Уродженець Полтави Юрій Кондратюк – він же Олександр Шаргей – розробив “теорію зупинки” на небесному тілі із сильним гравітаційним полем.
- Вулиця Хрещатик є найкоротшою головною вулицею столиці у світі. Її довжина 1,2 кілометри.
- У Ялті в 1945 році відбувалася конференція, де Черчіль, Сталін і Рузвельт зустрілися, щоб обговорити розподіл післявоєнної Європи. Ялта стала осередком історичних подій після анексії Кримського півострова у 2014 році. Крим є одним із 3 регіонів, яке міністерство зовнішніх справ Британії радить не відвідувати.
- Країна, яка позбулася арсеналу ядерного озброєння після розпаду СРСР, до віроломної агресії рф займала друге місце за масштабністю армії в Європі (після росії). Очевидно, зараз ситуація змінилася взагалі на користь України.
- Україна стала батьківщиною однієї з перших у світі конституцій. Пилип Орлик створив реєстр законів у 1710 році. У конституції Орлика вже тоді було розділено повноваження законодавчої, виконавчої і судової влади.
- У Тернопільській області поблизу села Королівка розташована печера Оптимістична. Печера занесена до книги рекордів Гіннеса як найдовша в Євразії (протяжність 250 кілометрів) та друга за довжиною у світі.
- Гуцули – окрема етнічна група, яка живе в Карпатах, вони мають унікальні традиції та народне мистецтво. Ставлять 1% від усіх громадян України.
- Кривий Ріг є найдовшим містом Європи та входить у трійку міст світу з найдовшою протяжністю: лінійна довжина міста (відстань між крайніми південною та північною точками на межі міста) становить 66,1 км
- Найдовший музичний інструмент у світі – це українська трембіта. Її довжина може досягати чотирьох метрів, а її звуки чутні більш ніж за десять кілометрів.
- Найстарішим навчальним закладом Східної Європи вважається Острозька академія (1576 р.). Академія була заснована Князем Василем Костянтиновичем Острозьким. Серед випускників академії – Гетьман Петро Конашевич Сагайдачний.
- Одна з найвідоміших у світі різдвяних пісень — це «Щедрик», народна пісня, записана українським композитором Миколою Леонтовичем. Світ знає її як Carol of the Bells або Ring Christmas Bells.
- Донецьк вважається містом мільйону троянд. Саме тут напередодні початку російської агресії було розгорнуто найбільший прапор України розміром в половину футбольного поля.
- Найбільшу кількість пам’ятників у світі встановлено українському поетові Тарасу Шевченку. Українському Кобзареві встановлено 1384 пам’ятники по різних куточках світу. Це рекордний показник для діяча культури.
- Армії УПА поставили абсолютний рекорд, утримуючись на фактично окупованій території майже двадцять років. Технології та методи українських вояків вивчали навіть кубинські повстанці Фіделя Кастро.