30 кандидатів продовжать боротьбу за посаду керівника БЕБ. Активісти в очікуванні “антикорупційного Netflix”
3 Березня 17:28
Відбулось засідання комісії з проведення конкурсу на зайняття посади директора Бюро економічної безпеки (БЕБ), на якому було розглянуто питання щодо допуску осіб до участі в конкурсі, затвердження переліків осіб допущених до участі у конкурсі та не допущених до участі. Про це повідомляє Телеграм-канал БЕБ 2.0, інформує Комерсант український.
Комісія допустила до наступного етапу конкурсу 30 із 43 кандидатів.
Судово-юридична газета опублікувала повний список претендентів на посаду директора БЕБ, зазначивши, що основну масу кандидатів складають працівники НАБУ, колишні працівники Податкової служби, прокурори та працівники БЕБ.
Отже, участь у конкурсі продовжать:
• Асланов Максим Сергійович (керівник відділу Бюро економічної безпеки)
• Борисенко Олег Володимирович (керівник Територіального управління БЕБ у Чернівецькій області, був старшим детективом НАБУ, брав участь у конкурсі на директора НАБУ)
• Буздиган Павло Миколайович(старший детектив НАБУ)
• Буртовий Михайло Олексійович (детектив НАБУ, брав участь у конкурсі на директора НАБУ)
• Вітренко Андрій Юрійович (станом на 2022 рік був заступником начальника відділу Головного управління ДПС в Одеській області)
• Гнатюк Роман Іванович (до 2024 року директор департаменту Державної податкової служби)
• Гончар Богдан Сергійович (прокурор відділу у Спеціалізованій прокуратурі у сфері оборони Західного регіону)
• Горбов Олександр Вікторович (був начальником Полтавської митниці станом на 2023 рік, однак з липня 2024 року там вже інший начальник)
• Гречана Тетяна Володимирівна (до 2024 року була директором Департаменту оподаткування юридичних осіб Державної податкової служби)
• Даменцов Руслан Васильович (старший детектив НАБУ)
• Джан Раджамі Мохаммадович (був керівником управління НАБУ до 2024 року, брав участь у конкурсі на голову БЕБ в 2021 році)
• Дубовик Віктор Вікторович (генеральний директор Директорату з питань правової політики Офісу Президента)
• Калатур Максим Васильович (до 2024 року був керівником управління у БЕБ, до цього заступник начальника ГУНП в Сумській області)
• Ковчі Аттіла Ласлович (прокурор Офісу Генпрокурора, брав участь у конкурсі на директора БЕБ в 2021 році)
• Маштабей Сергій Валентинович (головний спеціаліст відділу з питань цифрового розвитку на транспорті у Мінінфраструктури, вже брав в 2021 році участь у конкурсі на директора БЕБ)
• Омаров Аміл Азад огли (керівник Шевченківської окружної прокуратури міста Харкова)
• Пахомов Руслан Володимирович (станом на 2023 рік працював у ТОВ «ЕНТЕРПРАЙЗ БІЗНЕС СОЛЮШИНЗ», ТОВ «МЕДІА ГРУПА Україна», ТОВ «ТЕЛЕ ПРО», ТОВ «ФРОНТ СІНЕМА», ТОВ «СЬОГОДНІ МУЛЬТІМЕДІА» та інших)
• Перхун Сергій Олександрович (нині – виконуючий обов’язки директора БЕБ)
• Плачков Дмитро Федорович (начальник відділу Одеської районної державної (військової) адміністрації, був кандидатом до Служби дисциплінарних інспекторів ВРП)
• Полторацький Микола Михайлович (особа з таким ПІБ працювала заступником директора департаменту – начальником відділу економічного планування Міністерства розвитку громад)
• Рачинський Руслан Михайлович (екс-заступник начальника ГУ ДПС у Київській області, працював там до 2024 року)
• Ржемовський (Шалгородський) Владислав Миколайович (був кандидатом на посаду члена ВРП)
• Ситников Олександр Анатолійович (начальник відділу в Офісі Генпрокурора)
• Скомаров Олександр Вікторович (заступник керівника Головного підрозділу детективів НАБУ, брав участь у конкурсі на голову НАЗК)
• Татарінов Роман Володимирович (у 2021 році був заступником начальника Головного управління – начальником управління Головного слідчого управління Державної фіскальної служби)
• Фокін Сергій Олександрович (екс-заступник начальника відділу у Генеральній прокуратурі, працював там до 2019 року)
• Фюдр Олена Станіславівна (подавала декларації як кандидат на різні посади, зокрема, до НАБУ)
• Цивінський Олександр Ігорович (старший детектив НАБУ, брав участь у конкурсі на посаду директора НАБУ і дійшов майже до фіналу)
• Шепетін Ігор Олегович (у січні 2025 року особа з таким ПІБ подала декларацію як оперуповноважений в особливо важливих справах СБУ)
• Яроменок Роман Олександрович (старший детектив НАБУ, неодноразово брав участь у конкурсі на посаду судді Конституційного Суду України)
Ті кандидати, кому було відмовлено у допуску до конкурсу матимуть три дні, аби оскаржити рішення комісії.
Повідомляється, що наступне засідання заплановане на 10 березня 2025 року.

Як повідомила голова комісії з проведення конкурсу на директора БЕБ Лаура Штефан, тест на загальні здібності кандидатів заплановано на пʼятницю, 14 березня, і відбудеться він в Києві.
Кандидатів очікує ще чимало тестувань та перевірок
Тим, хто має бажання очолити Бюро економічної безпеки, доведеться подолати кілька етапів прискіпливого оцінювання. Передбачається:
– проведення анонімного тестування загальних навичок;
– проведення анонімного тестування на знання законодавства;
– виконання Кандидатами практичних завдань на володіння професійними практичними уміннями та навичками, які розробляються за запитом Комісії незалежними експертами з числа науковців;
– виконання Кандидатами практичних завдань на наявність організаційних та лідерських якостей;
– оцінювання особистісних компетенцій Кандидатів шляхом тестування та інтерв’ю з психологом;
– перевірка відповідності кандидатів критерію доброчесності після тестування загальних навичок.
Показниками критерію доброчесності є незалежність, чесність неупередженість, непідкупність, сумлінність, дотримання етичних норм та демонстрація бездоганної поведінки у професійній діяльності та особистому житті, відсутність стосовно Кандидата та його близьких осіб сумнівів щодо законності джерел походження майна, відповідності рівня життя задекларованим доходам, відповідності способу життя Кандидата його статусу.
Також на кандидатів чекає співбесіда, яка полягає в обговоренні результатів дослідження.
Після завершення співбесід з усіма кандидатами, які пройшли співбесіду та спеціальну перевірку, передбачену Законом України «Про запобігання корупції», і перевірку, передбачену Законом України «Про очищення влади», комісія на засіданні шляхом відкритого голосування окремо щодо кожного кандидата, визначає не більше двох кандидатів, які мають найкращі професійний досвід, знання та особисті якості для виконання службових обов’язків Директора Бюро економічної безпеки України, а також відповідають критеріям професійної компетентності та доброчесності.
Кандидатури переможців (кандидатура переможця), які були затверджені (затверджена) рішенням Комісії, передаються до Кабінету Міністрів України
В комісії, яка оцінює кандидатів, три члени представляють українську сторону, і три міжнародні фахівці. Вирішальний голос у процесі відбору директора БЕБ матимуть міжнародні експерти. Комерсант український про це розповідав.
Варто нагадати, що Верховна Рада 20 червня ухвалила в цілому як закон законопроєкт №10439 про перезавантаження Бюро економічної безпеки. Реформа БЕБ безпосередньо прив’язана до виділення коштів від ЄС за програмою Ukraine Facility.
Активісти за власними критеріями вже оцінили претендентів
Антикорупційний центр “Межа” поки кандидати готуються до перших тестувань, провели власний розбір та сформували рейтинги, за якими уже можна охарактеризувати конкурс і вважають, що “антикорупційному Netflix бути”. Про це в колонці для УП написала голова Центру Мартина Богуславец.
За її словами, було сформовано рейтинги кандидатів із найбільшими доходами за 2023 рік, із найбільшими заощадженнями, найбільшими доходами близьких людей, найдорожчим автопарком та нерухомістю.
Зазначається, що рейтинги сформовані за офіційними даними з декларацій, з урахуванням ринкової вартості майна та чинного курсу валют. Наводимо лише два приклади таких рейтингів. З іншими можна ознайомитись за посиланням.
Топ-5 кандидатів за рівнем доходів, 2023

Очолює рейтинг, як і ще 2 в аналізі Центру “Межа”, Руслан Пахомов – із 8 млн грн доходу за 2023 рік.
Власники найдорожчої нерухомості

На першому місці – Віктор Дубовик, Генеральний директор Директорату з питань правової політики Офісу Президента України. Разом із родиною кандидат володіє трьома будинками та трьома земельними ділянками на березі Київського моря – в с. Хотянівка.
В Антикорупційному центрі “Межа” звертають увагу на те, що серед кандидатів багато людей, до доброчесності яких виникають обґрунтовані питання. І це мінус. А плюс в тому, що усі кандидати, які подалися на конкурс, розуміють, наскільки прискіпливою буде увага до них, майна, наближених осіб, виконання завдань і співбесіди не тільки від Комісії, а й з боку громадськості, і, як сподіваються активісти, готові до цього.