27 програм безпеки: Котін назвав умови перезапуску Запорізької АЕС

7 Квітня 20:05

Перезапуск окупованої росіянами Запорізької атомної електростанції був би небезпечним, а якщо Україна поверне контроль над станцією, їй знадобиться до двох років у мирний час для відновлення роботи. Про це в інтерв’ю The Guardian заявив генеральний директор “Енергоатому” Петро Котін, повідомляє Комерсант український.

За словами чиновника, існують серйозні проблеми, які необхідно подолати, перш ніж станція зможе безпечно відновити виробництво електроенергії. Серед цих проблем — недостатнє охолодження води, брак персоналу та проблеми з постачанням електроенергії.

Як запустити ЗАЕС

Котін зазначив, що “Енергоатом” готовий перезапустити станцію, але для цього необхідно вивести російські війська та провести розмінування й демілітаризацію об’єкта.

За його словами, такий перезапуск Україною займе від “двох місяців до двох років” у середовищі “без будь-яких загроз з боку військових”.

Котін підкреслив, що шість реакторів можуть бути введені в експлуатацію лише після завершення 27 програм безпеки, узгоджених з українським ядерним регулятором, включаючи тестування ядерного палива в активних зонах реакторів, оскільки воно перевищило шестирічний “проєктний термін”.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Чи може запустити ЗАЕС росія?

Рф заявила про намір зберегти контроль над об’єктом та відновити його роботу, хоча конкретних термінів не називається. Алєксєй Ліхачов, голова російського атомного оператора “Росатом”, заявив у лютому, що станцію перезапустять, “коли військові та політичні умови дозволять”.

Росія визнала, що розмістила міни між внутрішнім і зовнішнім периметрами станції “для стримування потенційних українських диверсантів”, а інспектори МАГАТЕ повідомили про присутність на об’єкті озброєних військових та військового персоналу.

Однак очільник “Енергоатома” стверджує, що російський перезапуск під час воєнних дій “був би неможливим, навіть для одного блоку (реактора)”. Котін зазначив, що спроба перезапуску станції росією майже напевно не буде прийнята або підтримана Україною. Для цього потрібно буде відновити підключення трьох додаткових високовольтних ліній на 750 кВ до станції, сказав він.

Атомний реактор потребує значної кількості енергії для щоденного функціонування, а три з чотирьох високовольтних ліній надходили з територій, які зараз перебувають під російською окупацією.

“Вони самі знищили ці лінії”,

— сказав Котін, додавши, що росія виявила, що інженери не можуть їх відбудувати, доки триває війна.

Для підтримки об’єкта в стані холодної зупинки залишаються лише дві лінії: лінія 750 кВ, що надходить з України, та додаткова лінія 330 кВ. Однак у восьми окремих випадках обстріли порушували подачу енергії, змушуючи станцію покладатися на резервні генератори.

Експерти стверджують, що на об’єкті необхідно побудувати насосну станцію, оскільки наявної охолоджувальної води недостатньо. Руйнування російськими військовими Каховської греблі у червні 2023 року нижче за течією ліквідувало легке постачання необхідної води з річки Дніпро.

Крім цього, минулого місяця Міністерство енергетики США заявило, що на Запорізькій АЕС працює “недостатній і неналежно підготовлений персонал”, а кількість працівників становить менше третини від довоєнного рівня.

У брифінгу США зазначається, що українські реактори, хоча й виконані за радянським проєктом ВВЕР, “розвивалися по-різному” порівняно з російськими аналогами, “особливо системи безпеки”. Російські фахівці, які замінюють український персонал, “недосвідчені” в експлуатації українських варіантів.

ЗАЕС

Запорізька атомна електростанція (ЗАЕС) — найбільша атомна електростанція в Європі та третя у світі за сукупною потужністю. Розташована в Запорізькій області біля міста Енергодар, вона складається з шести атомних енергоблоків по 1 ГВт кожен. Її будівництво розпочалося у 1981 році, а перший блок було введено в експлуатацію у 1984 році. Останній, шостий енергоблок, запрацював у 1995 році.

ЗАЕС щорічно виробляла близько 40 млрд кВт·год електроенергії, що становило близько 20% усієї енергогенерації України. Вона також є першою серед атомних станцій країни, де побудоване сухе сховище відпрацьованого ядерного палива.

Російська армія захопила ЗАЕС в ніч на 4 березня 2022 року, перед цим обстрілявши цей ядерний об’єкт. Росія також окупувала і місто Енергодар, біля якого розташована АЕС.

Від початку російської окупації Запорізька АЕС пережила вісім повних блекаутів та один частковий, із запуском аварійних дизель-генераторів і систем безпеки. Їхня відмова загрожує настанням аварійної ситуації, стверджують в Енергоатомі.

Востаннє перед загрозою блекауту станція опинилася 23 серпня 2024 року.

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор