2024-й рік став найспекотнішим за всю історію спостережень. І спека не збирається відступати

10 Січня 17:14

Минулого року через кліматичні зміни річна глобальна температура вперше перевищила міжнародно узгоджену цільову позначку в 1,5°C, посиливши екстремальну погоду та спричинивши «страждання мільйонам людей». Про це пише The Guardian, інформує Комерсант український.

Як свідчать дані європейської служби кліматичних змін Copernicus, середня температура у 2024 році була на 1,6C вищою за доіндустріальний рівень.

Саме цей стрибок на 0,1°C у порівнянні з 2023 роком, який також був рекордно спекотним роком, і представляє той рівень тепла, якого ще ніколи не відчувала сучасна людина.

Служба кліматичних змін Copernicus, зокрема зафіксувала, що 10 липня 2024 року рекордні 44% планети постраждали від сильного, аж до екстремального рівня, теплового стресу, а 22-е липня стало найспекотнішим днем в історії.

«Ці високі глобальні температури в поєднанні з рекордними глобальними рівнями водяної пари в атмосфері в 2024 році означали безпрецедентну спеку та сильні опади, що спричинило страждання для мільйонів людей», – констатує заступник директора Copernicus, доктор Саманта Берджесс.

Вона вважає, що існує надзвичайно висока ймовірність того, що довгостроковий показник середньої температуру в 1,5°C, встановлений Паризькою Угодою, буде перевищений.

За словами доктора Фрідеріке Отто з Імперського коледжу Лондона, рік екстремальних погодних умов показав, наскільки небезпечним є життя при температурі 1,5C. Повені у Валенсії , урагани в США, тайфуни на Філіппінах і посуха в Амазонці – це лише чотири катастрофи минулого року, які посилилися зі зміною клімату».

Вчені нагадують, що глобальне потепління в основному спричинене спалюванням викопного палива, і шкода для життя та засобів до існування продовжуватиме зростати в усьому світі, доки вугілля, нафта та газ не будуть замінені безпечними для планети видам палива.

Василевич Сергій
Редактор