2 листопада: яке сьогодні свято, традиції та заборони

2 Листопада 2024 00:05

2 листопада відзначається Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів. Сьогодні католики відзначають День усіх померлих вірних, в православному календарі день пам’яті святих мучеників Ахиндина, Пигасія, Афтонія, Єлпидифора і Анемподиста.  Про свята, прикмети цього дня та у кого іменини 2 листопада – в матеріалі «Комерсант Український»

Міжнародний день припинення безкарності за злочини проти журналістів

18 грудня 2013 року на своїй 68-й сесії ГА ООН прийняла резолюцію, в якій постановила проголосити 2 листопада Міжнародним днем припинення безкарності за злочини проти журналістів.

Дата була вибрана в пам’ять про двох французьких журналістів, убитих у Малі 2 листопада 2013 року.

Ця резолюція засуджує акти насилля щодо журналістів і працівників засобів масової інформації. Вона також закликає держави-члени ООН зробити все можливе для попередження насилля й притягнення до відповідальності винних у здійсненні злочинів проти журналістів.

День усіх померлих вірних

2 листопада, після католики відзначають День усіх померлих вірних. Це свято йде наступним за Днем всіх святих.

Традиційно цього числа християни відвідують могили своїх рідних, приносять до них квіти та ставлять свічки. У цей день у церквах відправляються панахиди.

Михайлівська субота

2 листопада православні віряни відзначають Михайлівську батьківську суботу. Традиційно її вшановують напередодні великого свята Собора Архистратига Михаїла, яке за новим церковним календарем ПЦУ, святкуємо 8 листопада, а не 21 листопада. 

Традиційно на Михайлівську суботу йдуть до церкви, щоб помолитися за померлих близьких, несуть “панахиду” і відвідують кладовища. 

У народі вважається, що сьогодні до заходу сонця потрібно попросити вибачення у тих, кого могли образити – тоді з життя піде багато проблем.

Яке сьогодні церковне свято

Православне свято 2 листопада за новим церковним календарем (15 листопада за старим) – день пам’яті святих Акиндина, Пигасія, Анемподиста і з ними семи тисяч мучеників, які загинули за віру в Христа.

Акіндін, Пігасій, Анемподист, придворні перського царя Сапора II (310-381), були таємними християнами. Коли цар розпочав гоніння на християн, заздрісники донесли йому на них. Викликані на суд до царя святі мученики безбоязно сповідали свою віру у Святу Трійцю. Цар наказав бити їх батогами.

Двічі змінювалися стомлені кати, а святі мученики не здали ні крику, ні стогону. Навіть цар не витримав напруження і знепритомнів. Усі вважали його померлим, але святі закликали до Бога – цар прийшов до тями.

Бачачи чудеса, що відбувалися молитвами святих мучеників, багато хто увірував у Христа і сповідав свою віру.

Наступного дня мучеників таки спалили і з ними семи тисяч мучеників, які загинули за віру в Христа.

Прикмети 2 листопада

Синиці розліталися — до снігопаду.
Снігурі кричать — чекайте на мороз.
Сніжить — навесні будуть повені.

Що сьогодні не можна робити

Дуже важливо цього дня не вживати алкогольні напої, інакше ви посваритесь з рідними і своєю другою половинкою, отримаєте проблеми з грошими.

Також не можна ламати гілки дерев — до проблем зі здоров’ям.

Що можна робити сьогодні

У православне свято сьогодні звертаються з молитвами до святих Акиндина і Пигасія, яких вважають покровителями житниць і приборкувачами вогню. У святих просять про захист врожаю і будинку від вогню.

Здавна наші предки вірили, що це сприятливий день для того, щоб загадати бажання.

Також до заходу сонця обов’язково попросіть пробачення у всіх, кого образили.

Іменини

Іменини сьогодні за церковним календарем відзначають Костянтин, Домініка, Альберт, Леопольд, Маркіян.

Дзвенислава Карплюк
Редактор

Читають зараз