192 години на рік витрачає бізнес в Україні на бюрократію – дослідження
7 Лютого 10:56
Бюрократія в Україні заважає веденню бізнесу, але не так сильно, як, приміром, в Чехії, Грузії, Угорщині та Словаччині. Такий висновок можна зробити на підставі дослідження Bureaucracy Index 2024, яке за участю аналітичних центів Угорщини, Польщі, Чехії, Грузії та України провів словацький Інститут економічних і соціальних досліджень, інформує Комерсант український.
Україну у дослідженні, в межах якого оцінюється дотримання регуляторних вимог, з яким стикаються малі та середні підприємства під час відкриття бізнесу та його щоденної діяльності, представив Інститут економічних досліджень та політичних консультацій. На його сайті і було оприлюднено результати в кількох категоріях.
Започаткування бізнесу
Серед досліджених країн у 2024 році саме в Україні було зафіксоване найвище регуляторне навантаження, потрібне для відкриття промислового малого підприємства – 64 години. У Польщі цей показник був найнижчим – лише 19 годин. Інші країни потребували набагато менше часу для запуску бізнесу, ніж Україна, – від 37 до 46 годин.
За швидкістю відкриття невеликого готелю Україна також стала аутсайдером – 79 годин. Але майже у всіх досліджених країнах, крім Польщі (24 години), бюрократичний процес зайняв досить великий проміжок часу, майже співмірний із українським, зокрема через суворі гігієнічні правила.
Ведення бізнесу
В цій категорії Україна нарешті опинилась серед найкращих – одразу після Польщі. Цей показник вимірює річну кількість годин адміністративної роботи для вже створених промислових малих підприємств. Українському бізнесу на це потрібно витратити 192 години – це більше, ніж 148 годин в Польщі, яка лідером рейтингу, але набагато менше, ніж у Словаччини (272 години або 34 робочі дні), яка є аутсайдером в цій категорії.
В Україні, як і у більшості досліджених країн, основні витрати часу на регулювання щодо ведення бізнесу припадають на процедури, пов’язані з управлінням персоналом – 40%. Тоді як в Чехії та Польщі найбільше регуляторне навантаження стосується операційного управління, яке в Україні помірне – 22%. Водночас Україна вирізняється вищими за середні часовими витратами на «інші» дії, наприклад, подання статистичної звітності до державних органів та на пристосування до законодавчих змін.
Законодавчі зміни
Адміністративні витрати на пристосування до змін законодавства є важливою підкатегорією індексу бюрократії. Ця підкатегорія включає аналіз трьох основних для підприємницької діяльності регулювань і змін до них – оподаткування прибутку, трудовий і господарський кодекси. У 2024 році саме в Україні було зафіксовано найбільше законодавчих змін – 35, що значно збільшило бюрократичний тягар у веденні бізнесу в нашій країні.
Загальний рейтинг
Підсумковий результат України виявився одним із найкращих – другим після Польщі. Саме ця країна в 2024 році мала найбільш сприятливі умови для бізнесу з точки зору витрат часу на дотримання регуляторних вимог або “бюрократію”. В загальному бюрократичному рейтингу показник Польщі – 173, України – 267, Чехії – 275, Грузії – 282, Угорщини – 299, Словаччини – 328.