17-й пакет санкцій ЄС проти росії: детальний огляд

20 Травня 14:48

Сьогодні Рада Європейського Союзу схвалила 17-й пакет економічних та індивідуальних обмежувальних заходів проти росії, спрямованих на обмеження доступу до ключових військових технологій та суттєве скорочення енергетичних доходів рф. В ЄС назвали цей пакет наймасштабнішим з початку повномасштабної війни, повідомляє «Комерсант Український».

Особлива увага в новому пакеті приділяється протидії російському “тіньовому флоту” нафтових танкерів, їхнім операторам, а також одному з найбільших російських нафтовидобувних підприємств.

“Цей раунд санкцій проти росії є найбільш масштабним з початку війни, разом із новими санкціями щодо гібридних дій, порушень прав людини та використання хімічної зброї. У цьому 17-му пакеті ми включаємо Сургутнафтогаз — російського нафтового гіганта — а також майже 200 суден із російського тіньового флоту. Доки Путін удає зацікавленість у мирі, готуються нові санкції. Дії росії та тих, хто їй допомагає, призведуть до серйозних наслідків. Чим довше росія продовжує свою незаконну та жорстоку війну, тим жорсткішою буде наша відповідь”.

Кая Каллас, Високий представник з питань закордонних справ і політики безпеки та голова Ради з закордонних справ

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Основні компоненти 17-го пакету санкцій

Російський “тіньовий флот”

Рада ЄС ухвалила сьогодні свій найбільший пакет заходів, спрямованих на “тіньовий флот” Путіна, подвоївши кількість суден, які підпадають під заборону на доступ до портів та заборону на надання широкого спектру послуг. Сьогодні санкції застосовано до 189 суден з третіх країн, збільшивши загальну кількість призначених суден до 342. Ці судна є частиною російського “тіньового флоту” і відповідальні за транспортування російської нафти з використанням нерегулярних та високоризикових практик судноплавства або підтримку енергетичного сектору росії.

Обмежувальні заходи щодо “тіньового флоту” спрямовані на демонтаж його операційних можливостей, що зменшить нафтові доходи, які підтримують російську військову економіку.

Крім того, ЄС запроваджує індивідуальні санкції (заморожування активів і заборона надавати кошти) проти суб’єктів, що забезпечують функціонування “тіньового флоту”. Ці заходи охоплюють судноплавні компанії, відповідальні за морське транспортування сирої нафти та нафтопродуктів, які застосовують небезпечні практики під час перевезення російської нафти, включаючи компанії із Об’єднаних Арабських Еміратів, Туреччини та Гонконгу. До списку також включено важливого страховика російської нафтової судноплавної промисловості.

Відколи ЄС запровадив обмеження цін на нафту та санкції проти “тіньового флоту”, відповідні російські доходи зменшилися на 38 мільярдів євро, повідомляють в Раді ЄС. Доходи росії у березні 2025 року були на 13,7% нижчими порівняно з березнем 2023 року та на 20,3% нижчими порівняно з березнем 2022 року. Зі свого боку, можемо констатувати, що протягом третього року повномасштабної російсько-української війни ЄС витратив більше коштів на російські викопні палива, ніж на фінансову допомогу Україні.

Енергетика

З метою подальшого обмеження джерел доходів росії, ЄС також запроваджує обмежувальні заходи проти “Сургутнафтогазу” — великої російської нафтової компанії, яка забезпечує значні доходи російському уряду і безпосередньо фінансує його військові зусилля. Також до санкційного списку додано важливу російську компанію з транспортування нафти.

Військово-промисловий сектор

ЄС запроваджує санкції проти понад 45 російських компаній та осіб, які забезпечують російську армію безпілотниками, зброєю, боєприпасами, військовим обладнанням, критичними компонентами та логістичною підтримкою.

ЄС також розширює цілі на промислових посередників, таких як російські та китайські суб’єкти господарювання, що постачають верстати російській військовій та промисловій галузі. Євросоюз додав три китайські суб’єкти господарювання, в тому числі державні, один білоруський та один ізраїльський, які постачають критичні компоненти російським військовим, включаючи компоненти для виробництва дронів.

Рада також додала 31 юридичну особу до списку тих, хто підлягає більш жорстким експортним обмеженням щодо товарів та технологій подвійного використання, через їхню підтримку російського військово-промислового комплексу у війні проти України. Деякі з цих суб’єктів розташовані в третіх країнах (Сербія, Об’єднані Арабські Емірати, Туреччина, В’єтнам та Узбекистан) і були залучені до обходу експортних обмежень, включаючи постачання безпілотних літальних апаратів або верстатів з числовим програмним управлінням.

ЄС також запровадив додаткові обмеження на експорт товарів, які сприяють військовому та технологічному вдосконаленню росії, розвитку її оборонного та безпекового сектору, а також розробці або виробництву її військових систем, включаючи хімічні прекурсори для енергетичних матеріалів та запасні частини для верстатів.

Окуповані території

Сьогоднішній перелік санкцій також стосується розкрадання культурної спадщини в Криму та незаконної експлуатації українського сільськогосподарського виробництва. Відповідні правові акти незабаром будуть опубліковані в Офіційному віснику ЄС.

З додаванням сьогодні 75 нових позицій (17 фізичних та 58 юридичних осіб), обмежувальні заходи ЄС щодо дій, які підривають або загрожують територіальній цілісності, суверенітету та незалежності України, тепер застосовуються до понад 2400 фізичних та юридичних осіб. Особи, включені до списку сьогодні, підлягають заморожуванню активів, і громадянам та компаніям ЄС заборонено надавати їм кошти. Фізичні особи додатково підпадають під заборону на подорожі, що перешкоджає їм в’їжджати на території держав-членів ЄС або транзитом проїжджати через них.

Повний перелік санкцій, що увійшли до 17 пакету, можна переглянути за посиланням:

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/EN/TXT/?uri=OJ:L_202500936.

Санкції ЄС проти росії

Європейський Союз запровадив уже 17 санкційних пакетів проти росії у відповідь на її агресію проти України. Санкції охоплюють широкий спектр заходів, спрямованих на послаблення російської економіки та обмеження можливостей росії вести війну.

Ключові санкції включають заморожування активів російських високопосадовців, включаючи президента Путіна, обмеження доступу росії до фінансових ринків ЄС, заборону на імпорт російських енергоносіїв (вугілля, нафта), обмеження на експорт технологій подвійного призначення та товарів, які можуть сприяти військовому потенціалу росії.

ЄС також запровадив санкції проти російських банків, виключивши деякі з них із системи SWIFT, заборонив російським суднам та вантажівкам доступ до портів та території ЄС, обмежив діяльність російських ЗМІ на території Союзу. Крім того, були введені обмеження на інвестиції в російський енергетичний сектор та заборона на експорт предметів розкоші до росії.

Санкції також стосуються окремих осіб та організацій, причетних до агресії проти України, включаючи політиків, військових, бізнесменів та пропагандистів. ЄС регулярно розширює санкційні списки, додаючи нові імена та посилюючи існуючі обмеження.

14-й пакет санкцій вперше зачепив російський газ, але не вдарив по ньому.

На початку цього року ЄС продовжив дію двох санкційних режимів щодо росії ще на шість місяців. 

Читайте нас у Telegram: головні новини коротко

Остафійчук Ярослав
Редактор

Читають зараз