160 млн грн для медиків у селах, закупівля сучасних антибіотиків та право військових на батьківство: що нового в охороні здоров’я-2025?

28 Листопада 18:40
РОЗБРІ ВІД Комерсант український

Бюджет охорони здоров’я на 2025 рік демонструє амбітні наміри уряду впровадити системні зміни та довгострокові реформи. Основні пріоритети бюджету полягають у гармонізації медичної системи з європейськими стандартами, підтримці пацієнтів у критичних станах та покращенні умов для медичних працівників. Заступниця Міністра охорони здоров’я України у 2014–2015 роках, спеціаліст із медичного права Наталя Лісневська в коментарі [komentar] зазначила про ключові аспекти бюджету.

Покращення забезпечення ліками для інтенсивної терапії

Бюджет уперше передбачає закупівлю дороговартісних лікарських засобів та медичних виробів. До них належать розхідні матеріали для гострого діалізу, обладнання для екстракорпоральної оксигенації та сучасні антибіотики.

“Такі заходи спрямовані на забезпечення належної підтримки пацієнтів у критичних станах. Це стане важливим кроком для зниження рівня смертності, ” – прокоментувала Наталя Лісневська.

Повне фінансування служб крові

Уперше бюджет передбачає повне фінансування служб крові, на яке виділено 378 млн грн. Це дозволить задовольнити потреби закладів охорони здоров’я в компонентах крові.

“В умовах воєнного стану належне забезпечення служб крові є надзвичайно важливим. Новий бюджет дає можливість повністю покрити ці потреби, ” – додала Лісневська.

Підтримка військових і ветеранів

Особливу увагу приділено фінансуванню проєктів для військовослужбовців та ветеранів. Зокрема, 750 млн грн буде спрямовано на проєкт зубопротезування, а 190 млн грн – на забезпечення права військовослужбовців на батьківство.

“Ці кошти підуть на забір, кріоконсервацію та зберігання репродуктивних клітин військовослужбовців. Така ініціатива має величезне значення для тих, хто ризикує життям заради України, ” – наголосила Лісневська.

Покращення умов для медиків

Для стимулювання медичних працівників до роботи в сільській місцевості виділено майже 160 млн грн.

“Ці кошти будуть використані для компенсації витрат на житло та премій для випускників медичних вишів, які погодяться працювати в селах. Це допоможе покращити доступність медичної допомоги в регіонах, ” – зазначила експертка.

Єдиний простір медичних закладів

У 2025 році Програма медичних гарантій охопить медичні установи, що підпорядковуються МОЗ, Національній академії медичних наук, Державному управлінню справами та Національній академії наук.

“Інтеграція цих закладів забезпечить єдині правила доступу до медичних послуг для пацієнтів. Це дозволить українцям отримувати високоспеціалізовану допомогу унікальних медичних закладів за кошти держави, ” – зазначила Лісневська.

Оцінка перспектив

На думку Лісневської, попри виклики, спричинені війною, бюджет охорони здоров’я на 2025 рік демонструє поступ до покращення медичної системи.

“Пріоритетність оборонних витрат зрозуміла, але навіть у таких умовах бюджет охорони здоров’я спрямований на підтримку населення, військових і медиків. Це важливий крок до якісних змін у медичній сфері, ” – підсумувала вона.

Бюджет охорони здоров’я на 2025 рік закладає основу для позитивних змін і відображає прагнення держави забезпечити українцям належний рівень медичної допомоги, навіть у складних обставинах.

Автор — Анастасія Федор

Мандровська Олександра
Редактор