11 тисяч порушень трудового законодавства виявили податківці з січня 2024 року
19 Лютого 15:56
За 2024 рік та січень 2025 року Державна податкова служба України зафіксувала близько 11 тисяч випадків порушень трудового законодавства та передала відповідні матеріали до Державної служби України з питань праці. Про це повідомили у ДПС, інформує Комерсант український.
Як констатують податківці, чимало роботодавців і досі намагаються зекономити на податках, використовуючи нелегальну працю.
Схема працює просто: роботодавець встановлює офіційну заробітну плату на рівні мінімальної або навіть нижче, а решту суми працівник отримує «в конверті».
Але наслідки застосування такої схеми і для роботодавця, і для працівника можуть бути достатньо серйозними.
Яке покарання може очікувати роботодавця
Відповідальність суб’єктів господарювання, які використовують неофіційну найману працю, передбачена частиною другою статті 265 Кодексу законів про працю України. Штрафи нараховуються органами Держпраці.
З початком воєнного стану штрафи не збільшилися, але відбулися зміни в трудовому законодавстві, виросла мінімальна заробітна плата, що і спричинило підвищення сум штрафів.
Починаючи з 1 січня 2025 року, відповідно до українського законодавства про державний бюджет на цей рік, мінімальна зарплата становить 8 000 грн. Тож штраф за нелегальне працевлаштування або виплату зарплати “в конверті” становить 80 000 грн за кожного працівника.
Передбачені покарання і за низку інших порушень:
– штраф у розмірі 4-кратної мінімальної зарплати (32 000 грн) за кожного працівника, якому не були надані законні гарантії та пільги;
– штраф у розмірі 3-кратної мінімальної зарплати (24 000 грн) за порушення термінів виплати зарплати або за неповну її виплату, а також за перешкоджання інспекцій;
– штраф у розмірі 2-кратної мінімальної зарплати (16 000 грн) за кожного працівника, якому не були забезпечені мінімальні державні гарантії в оплаті праці;
– штраф у розмірі однієї мінімальної зарплати (8 000 грн) за інші порушення трудового законодавства, а за повторне порушення протягом року – штраф у розмірі двох мінімальних зарплат (16 000 грн).
Які проблеми може мати нелегальний працівник
Неофіційна схема працевлаштування створює чимало серйозних ризиків для працівника. Приміром, з ним можуть «забути» розрахуватися або виплачувати лише частину обіцяної зарплати. Також такому працівникові можуть запропонувати забути про оплачувані відпустки та «лікарняні».
А ще таких осіб очікують проблеми з офіційним стажем та пенсійним забезпеченням.
Хоча у Мінсоцполітики України не забувають і про таких працівників.
Там нагадують: «якщо людина офіційно не працевлаштована, проте має дохід і бажає сплачувати добровільні страхові внески, щоб заробити стаж і отримувати пенсію, вона може сплачувати їх добровільно, за власним бажанням».
При цьому, як наголошують у міністерстві, «щоб особі, яка не працює, було зараховано один повний місяць страхового стажу, сума сплачених за цей місяць внесків має бути не менше, ніж мінімальний страховий внесок, тобто – 1760 грн. Якщо ж людина сплатить вдвічі більший внесок, то пенсія нараховуватиметься з подвійної мінімальної зарплати».