1 жовтня розпочнеться старт призначення субсидій на новий опалювальний сезон, які будуть діяти до 30 квітня. Розрахунок проводиться на підставі тривалості опалювального сезону — з 16 жовтня до 15 квітня. Які зміни очікують українців, чи буде перепризначатися субсидія автоматично та хто може її отримати у 2024 році – читайте в матеріалі Комерсанту українського.
Кому треба переподаватися на отримання субсидій
Якщо субсидію вже отримано, то в наступні сезони її автоматично перепризначать, за винятком певних категорій, які мають повторно подавати заяви.
Кожного року особисто звертатися потрібно тим, хто отримує субсидії на скраплений газ, тверде або рідке пічне паливо. Також автоматично не продовжать виплату сім’ям, у складі яких є особи без доходу або з доходом меншим за мінімальну зарплату — 8000 грн. Винятки стосуються студентів, зареєстрованих безробітних, пенсіонерів та інших соціально вразливих груп.
Автоматичне перепризначення субсидій відбувається також у випадках, якщо за особу сплачено ЄСВ не нижче мінімального протягом кварталу, тобто 5280 грн. Субсидії також отримують внутрішньо переміщені особи та ті, хто орендує житло.
Звертатися за призначенням субсидії можна трьома способами
Особисто – у територіальний сервісний центр Пенсійного фонду, виконком місцевої ради або ЦНАП.
Поштою – надіславши лист із документами до органу ПФУ. Форму заяви та декларації можна знайти у додатках до постанови №848.
Онлайн – через портал електронних послуг ПФУ (необхідний кваліфікований електронний підпис) або на порталі/додатку “Дія” у розділі “Послуги”, обравши “Заява на субсидію”.
Для призначення субсидії потрібно заповнити два основні документи: заяву та декларацію про доходи і витрати за два квартали. Якщо субсидія нараховується перед початком опалювального сезону, враховуються дані за I та II квартал. Під час сезону – за два останні квартали перед місяцем звернення. Якщо субсидія потрібна на скраплений газ або пічне паливо, необхідні дані за попередній календарний рік.
Крім основних документів, можуть знадобитися додаткові: довідка про взяття на облік ВПО, договір оренди, довідки про проживання без прописки, інформація про доходи, а також документ, що підтверджує використання рідкого чи твердого пального. Слід зазначити, що перелік документів не є вичерпним.
Хто має право оформити субсидію:
- будь-хто із зареєстрованих у житлі;
- орендар житла;
- внутрішньо переміщена особа, яка фактично проживає в квартирі чи будинку;
- опікун або піклувальник неповнолітньої чи недієздатної особи;
- індивідуальний забудовник житла, яке вже прийнято в експлуатацію, але за яке вже нараховують плату за ЖКП.
Чому можуть відмовити у наданні субсидії
Площа житла. Субсидія не призначається для квартир понад 130 кв. м та будинків понад 230 кв. м, за винятком дитячих будинків сімейного типу, прийомних сімей і багатодітних сімей. Якщо на житло оформлено два та більше окремих рахунків, що відповідають вимогам до площі, відмовляти не мають права.
Наявність транспортного засобу. Наявність автомобіля, випущеного менше п’яти років тому (крім мопеда та причепа), або більше одного автомобіля, випущеного менше 15 років тому, призводить до втрати субсидії. Проте автівки, які були виготовлені самостійно або куплені на пільгових умовах, не є перешкодою для отримання субсидії, якщо власники – батьки-вихователі, багатодітні батьки чи сім’ї з особами з інвалідністю.
Дохід або його відсутність. Якщо витрати на ЖКП менші за 15% середньомісячного доходу на одну особу в сім’ї, субсидія не передбачена. Також не мають права на субсидію повнолітні члени родини без доходу або з доходом меншим за мінімальний (8000 грн на місяць). Винятки стосуються студентів, зареєстрованих безробітних, пенсіонерів, тих, хто отримує допомогу при народженні або особам з інвалідністю. Субсидія можлива, якщо за повнолітнього із доходом меншим за мінімальний, сплачено мінімальний ЄСВ (1760 грн на місяць).
Перебування за кордоном. Якщо повнолітній член сім’ї перебуває за кордоном понад 60 днів, це стає перешкодою для отримання субсидії. Однак дні перебування за кордоном під час воєнного стану та два місяці після його завершення не враховуються.
Разова витрата понад 50 тис. грн протягом року перед призначенням або перепризначенням субсидії може бути підставою для відмови. Це стосується покупок землі, житла, нерухомості, будматеріалів або оплати послуг, окрім освітніх і медичних. Проте, якщо нове житло було придбано після продажу єдиного у власності протягом пів року, субсидію не можуть скасувати.
Наявність боргів. Якщо є заборгованість за комунальні послуги протягом трьох місяців та більше на суму понад 680 грн (40 неоподатковуваних мінімумів), потрібно або погасити борг, або оформити реструктуризацію. Також, якщо у членів домогосподарства є заборгованість з аліментів понад три місяці, і боржник включений до Єдиного реєстру боржників, субсидія не надається. Проте, якщо борг сплачується за рішенням суду або боржник визнаний безвісно відсутнім, субсидію призначать.
Надмірні виплати. Якщо раніше субсидію надали у більшому обсязі, ніж потрібно, і отримувач не повернув переплату, її не пролонгують або не призначать.
Наявність кількох об’єктів нерухомості. Якщо у одного з членів сім’ї є більше ніж одне житло, субсидію можуть не надати. Водночас, житло у гуртожитках не враховується, так само як успадковане пенсіонером житло, яке не здається в оренду, або майно, отримане дитиною-сиротою чи дитиною, позбавленою батьківського піклування.
Наявність значних депозитів або покупок валюти може стати підставою для відмови у призначенні субсидії. Якщо у когось із членів домогосподарства є депозит чи облігації внутрішньої державної позики на суму понад 100 тис. грн, або протягом року було придбано валюту чи банківські метали на загальну суму 50 тис. грн, субсидію не призначать або скасують.
Читайте нас у Telegram: головні новини коротко
Що не є перешкодою для отримання субсидій
Житло на окупованих територіях та на лінії зіткнення.
Спільна власність, якщо майно належить на правах спільної сумісної або часткової власності.
Сільська місцевість. Житло, розташоване в сільській місцевості, також не заважає отриманню субсидії.
Зруйноване або непридатне для проживання житло, що стало непридатним для проживання через війну.
Де перевірити призначення субсидії
Щоб перевірити призначення субсидії, можна скористатися двома основними способами. По-перше, звернутися особисто до територіального відділення Пенсійного фонду, оскільки він тепер опікується цими виплатами. По-друге, онлайн інформацію можна знайти на вебпорталі електронних послуг ПФУ. Для цього потрібно відкрити особистий кабінет за допомогою кваліфікованого електронного підпису, який можна отримати в “Дії” або у Приват24. Інформацію про субсидії шукайте в розділі “Мої повідомлення”, у вкладці “Індивідуальні повідомлення”.
Щодо послуг, нормативів та розміру субсидії, вони залежать від різних факторів, таких як склад сім’ї, доходи та витрати на комунальні послуги. Субсидія розраховується індивідуально та може покривати витрати на опалення, газ, електрику та інші комунальні послуги.
Субсидію надають для покриття таких видів житлово-комунальних послуг:
- Управління багатоквартирним будинком.
- Постачання та розподіл газу й електроенергії.
- Постачання тепла та гарячої води.
- Централізоване водопостачання та водовідведення.
- Витрати на абонентське обслуговування, скраплений газ та тверде чи рідке пічне паливо.
Нормативи, що визначають межі субсидії, закріплені в урядовій постанові №409
Електроенергія: Залежно від умов, споживання варіюється від 70 до 250 кВт/год на місяць; для мешканців Харківської області нині діють підвищені соціальні норми.
Газ: 3,3-10,5 куб. м на особу на місяць, залежно від наявності гарячої води.
Опалення: 0,0383 Гкал на 1 кв. м або 4 куб. м газу на квадратний метр.
Холодна вода: 2-3,6 куб. м на особу на місяць.
Гаряча вода: 1,6 куб. м на місяць на особу.
Централізоване водовідведення: 3,6 куб. м на особу на місяць.
Субсидії на управління багатоквартирним будинком та інші послуги призначаються в межах соціальної норми житла: 13,65 кв. м на особу плюс 35,22 кв. м на домогосподарство.
Як визначається сума субсидії
Сума субсидії визначається як різниця між платою за комунальні послуги в межах нормативів та обов’язковим платежем домогосподарства, який розраховується за певною формулою.
Обов’язковий платіж визначається шляхом множення двох показників:
Середньомісячний дохід всіх членів домогосподарства за два квартали, поділений на кількість місяців у кварталі (6 місяців). Дохід визначається в гривнях.
Частка плати за послуги, або обов’язковий відсоток платежу за ЖКП. Вона обчислюється шляхом ділення коефіцієнта доходу сім’ї на базовий коефіцієнт доходу та множенням на 15%.
Коефіцієнт доходу домогосподарства — це співвідношення середньомісячного доходу на одного члена сім’ї до прожиткового мінімуму на 1 січня року (2920 грн).
Базовий коефіцієнт доходу становить 2 прожиткових мінімуми.
Таким чином, частка плати визначається у відсотках. Оскільки витрати на комунальні послуги відрізняються, кожен субсидіант сплачує індивідуальний обов’язковий платіж, що залежить від доходу та кількості членів сім’ї, тому розмір субсидії може суттєво варіюватися.
Протягом періоду призначення субсидії її можуть автоматично перерахувати без необхідності звернення, якщо відбуваються зміни в наступних аспектах:
- ціни та тарифи на житлово-комунальні послуги;
- розмір обов’язкового внеску;
- виконавці ЖКП, або якщо вони не надають послуги більше 30 днів;
- норми житла чи соціальні нормативи;
- доходи членів домогосподарства, якщо Пенсійний фонд отримує оновлену інформацію.
Авторка: Альона Капліна